KGHM i Tauron podpisały list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie budowy niskoemisyjnych źródeł energii. Spółki zamierzają między innymi wspólnie prowadzić prace badawczo-rozwojowe z zastosowaniem technologii małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR).
List intencyjny został podpisany podczas Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2022 w Warszawie. Jak tłumaczył prezes KGHM Marcin Chludziński, oznacza to oficjalny początek współpracy w sprawie zastosowania SMR zarówno w KGHM, jak i Tauronie, wymiany informacji technologicznych i wspólnych działań, aby tworzyć sprzyjające otoczenie prawne dla SMR w Polsce.
- Myślimy o latach 2029-2030, jeśli chodzi o działający reaktor - powiedział Chludziński o ewentualnym terminie uruchomienia pierwszego SMR. Tauron jest głównym dostawcą energii dla KHGM, stąd kierunek tej współpracy jest dość oczywisty - zaznaczył.
Paweł Szczeszek, prezes zarządu Tauron Polska Energia, podkreślił, że spółka kontynuuje założenia Zielonego Zwrotu, czyli planu transformacji w kierunku czystych źródeł energii. Jak zwrócił uwagę, spośród źródeł nieemisyjnych tylko SMR są pogodowo niezależne. - Pokładamy ogromne nadzieje w zastosowaniu tej technologii w energetyce, ciepłownictwie, przemyśle - dodał Szczeszek.
Tauron i KGHM zamierzają wspólnie m.in. prowadzić prace badawczo-rozwojowe. Jak wskazano w komunikacie, w przyszłości w grę wchodzą również inne projekty inwestycyjne wykorzystujące niskoemisyjne źródła energii. "Spółki przygotują harmonogram prac, planowane są również analizy prawne i inne przedsięwzięcia promujące działania, które będą miały wpływ na bezpieczeństwo energetyczne Polski" - zapowiedziano.
KGHM podpisała umowę z NuScale Power
Chludziński zaznaczył, że na 2022 rok spółka zaplanowała złożenie do Państwowej Agencji Atomistyki, czyli dozoru jądrowego, wniosku o wstępną ocenę technologii. Również w tym roku przeprowadzone ma być studium lokalizacyjne. Prezes KGHM przekazał, że w planie jest m.in. ulokowanie w Polsce centrum szkoleniowego dla nowych technologii jądrowych.
Wiceprezes KGHM Andrzej Kensbok powiedział, że spółka skłania się do przynajmniej częściowego finansowania energetyki jądrowej w trybie komercyjnym. - Rozmawiamy z bankami i instytucjami finansowymi - poinformował Kensbok, zaznaczając, że dyskusja, jak finansować mały atom, dopiero się zaczyna.
KGHM i amerykańska firma NuScale Power w lutym br. podpisały umowę w sprawie budowy małych reaktorów atomowych (SMR) w Polsce. Przewiduje ona opracowanie i wybudowanie elektrowni atomowej zawierającej co najmniej sześciu małych modułowych reaktorów nuklearnych SMR o łącznej mocy 462 megawatów mocy elektrycznej (MWe), z opcją do 12. Pierwsza faza inwestycji ma być ukończona do 2029 roku.
Na małe reaktory atomowe stawia również PKN Orlen. Płocki koncern i Synthos Green Energy w marcu br. dostały zgodę na utworzenie spółki pod nazwą Orlen Synthos Green Energy. Zakres działalności spółki ma obejmować przygotowania do budowy mikro- i małych reaktorów jądrowych, a w szczególności reaktorów BWRX-300 GE Hitachi Nuclear Energy.
Małe reaktory SMR
Reaktor NuScale to pierwszy mały reaktor modułowy (SMR), którego konstrukcja dostała od amerykańskiego dozoru NRC Standard Design Approval ogólną zgodę na zastosowanie technologii. Pojedynczy reaktor ma moc 77 MWe, jest zamknięty w zbiorniku o wysokości 23 metrów i maksymalnej średnicy 4,5 metra.
Koncepcja małych reaktorów modułowych pojawiła się ok. 10 lat temu w USA jako recepta na wysokie koszty budowy dużych elektrowni jądrowych.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: kghm.com