TVN24 Biznes | Z kraju

Nagrody Forum Ekonomicznego rozdane. Wybrano Człowieka Roku

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP
Janez Jansza Człowiekiem Roku 2020
TVN24Janez Jansza Człowiekiem Roku 2020

W czwartek rozdano nagrody Forum Ekonomicznego. Tytułem Człowieka Roku 2020 uhonorowano premiera Słowenii Janeza Janszę. Nagrodę wręczył premier Polski Mateusz Morawiecki. Nagroda Specjalna Forum Ekonomicznego przypadła w tym roku społeczeństwu ukraińskiemu.

Nagrodę Człowieka Roku 2020 wręczono podczas gali kończącej jubileuszową XXX edycję Forum Ekonomicznego w Karpaczu na Dolnym Śląsku.

Janez Jansza był działaczem antykomunistycznym, a potem w wolnej Słowenii trzykrotnie został premierem.

Dziękując za wyróżnienie, Jansza mówił m.in. o walce o wolność Europy Wschodniej. Podkreślił rolę papieża Jana Pawła II i Solidarności w walce o obalenie komunizmu w naszym regionie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Forum Ekonomiczne - Nagroda Specjalna

Nagroda Specjalna Forum Ekonomicznego przypadła w tym roku społeczeństwu ukraińskiemu.

Jak podkreślono w laudacji, nagroda przypadła społeczeństwu ukraińskiemu za jego wytrwałość. Zwrócono uwagę, że ostatnie lata nie były łatwe dla naszego sąsiada; 7 lat temu na naszych oczach dokonano zaboru części terytorium Ukrainy i wywołano konflikt wewnętrzny. Zaznaczono też, że społeczeństwo ukraińskie musiało się zmierzyć z tym dramatem; "to społeczeństwo walczy i to społeczeństwo trwa".

Nagrodę z rąk byłego marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego odebrał premier Denys Szmyhal. - Dziękuję serdecznie Polsce za solidarność, za wspieranie niepodległej Ukrainy - oświadczył Szmyhal, odbierając nagrodę.

Nagroda Polonijna dla Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta

Andżelika Borys i Andrzej Poczobut zostali wyróżnieni Nagrodą Polonijną. Nagrody odebrały przedstawicielki Związku Polaków na Białorusi; wręczył je premier Mateusz Morawiecki.

Pełnomocnik rządu ds. kontaktu z Polakami i Polonią Jan Dziedziczak podkreślił, że nowo ustanowiona Nagroda Polonijna jest adresowana do Polaków godnie reprezentujących nasz kraj za granicą.

Jak zaznaczył, przetrzymywani w więzieniu szefowa Związku Polaków na Białorusi Borys oraz polski dziennikarz Poczobut walczą z białoruskim reżimem ramię w ramię z Białorusinami.

Podczas gali były marszałek Sejmu Marek Kuchciński, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys zostali wyróżnieni tytułami Osobowości.

Organizacją pozarządową roku 2020 został Związek Harcerstwa Polskiego. Firmą roku została spółka KGHM Polska Miedź.

Autor:mb/dap

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości