Żona wiceministra rezygnuje z posady prezesa w fundacji rządowej spółki

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Tomczyk: PiS od trzech lat flirtuje z neonacjonalistami
Tomczyk: PiS od trzech lat flirtuje z neonacjonalistamitvn24
wideo 2/4
tvn24Tomczyk: PiS od trzech lat flirtuje z neonacjonalistami

Kamila Andruszkiewicz poinformowała w oświadczeniu o złożeniu rezygnacji z funkcji prezesa Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu. Dodała, że decyzja ta wynika z troski o dobre imię fundacji i realizowanych przez nią zadań. Była prezes jest żoną wiceministra cyfryzacji Adama Andruszkiewicza.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

"Odnosząc się do publikacji medialnych na temat objęcia przeze mnie funkcji prezesa zarządu Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., oświadczam, że złożyłam rezygnację z tego stanowiska" - przekazała w oświadczeniu Kamila Andruszkiewicz.

Jak wskazała, "w aktualnej sytuacji doszłam do wniosku, iż wszystkie pozytywne działania Fundacji pod moim kierownictwem są i będą oceniane nie merytorycznie, a przez pryzmat mojej osoby".

"Decyzja o rezygnacji z funkcji prezesa wynika z troski o dobre imię Fundacji i realizowanych przez nią zadań, m.in. działań charytatywnych, edukacyjnych czy patriotycznych. Pragnę również podkreślić, iż eksponowane w mediach informacje na temat moich rzekomych zarobków były nieprawdziwe" - oświadczyła.

Żona wiceministra

Kamila Andruszkiewicz to żona wiceministra cyfryzacji Adama Andruszkiewicza.

Andruszkiewiczowie pobrali się w listopadzie zeszłego roku. Jak podawał Onet, żona wiceministra cyfryzacji jest absolwentką filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.

Adam Andruszkiewicz od 2015 roku zasiada w ławach sejmowych. Wcześniej działał w skrajnie prawicowych organizacjach, był między innymi prezesem Młodzieży Wszechpolskiej. Od 2018 roku jest sekretarzem stanu w Ministerstwie Cyfryzacji. Na to stanowisko powołał go premier Mateusz Morawiecki

Fundacja

Zarząd fundacji składa się jedynie z prezesa. Według doniesień medialnych roczne wynagrodzenie zarządu wynosiło 175 tys zł.

Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu powstała w 2019 roku. Jej celem jest niesienie pomocy najbardziej potrzebującym, aktywizowanie i wspomaganie w rozwoju społeczności lokalnych, podejmowanie działań na rzecz dobra publicznego. Powołanie Fundacji wpłynęło na rozszerzenie zakresu funkcjonowania jej Fundatora – Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Agencja ta od początku swego istnienia wspiera przedsiębiorstwa w prowadzeniu i rozwijaniu działalności, a także w realizacji procesów restrukturyzacji, odgrywając w ten sposób ważną rolę w zwiększaniu konkurencyjności polskiej gospodarki. 

"Nie będziemy tolerować nepotyzmu"

Na antenie RMF FM wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin był pytany o posadę Kamili Andruszkiewicz.

Wicepremier zaznaczył, że zatrudnienie Andruszkiewicz nie było jego decyzją. - Pani Andruszkiewicz objęła funkcję w (Fundacji - red.) Agencji Rozwoju Przemysłu. To jest instytucja, która mi nie podlega, więc to pytanie nie jest do mnie. Ja nie potrafię na nie odpowiedzieć - stwierdził.

- Nie będziemy w Ministerstwie Aktywów Państwowych tolerować nepotyzmu rozumianego w ten sposób, że ktoś dostaje intratne posady w spółkach, w radach nadzorczych, tylko dlatego, że jest rodziną jakiegoś polityka. Nie ma miejsca na tego typu działania - powiedział, odnosząc się już do ogólnej sytuacji w spółkach Skarbu Państwa.

Autor:mp

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości