Tym będą żyły światowe rynki w tym tygodniu

Źródło:
PAP Biznes

W nadchodzącym tygodniu do najważniejszych zdarzeń rynkowych w kraju będą należeć piątkowa struktura odczytu inflacji za wrzesień oraz saldo obrotów bieżących za sierpień. We wtorek Ministerstwo Finansów przeprowadzi przetarg sprzedaży obligacji. Światowe rynki będą uważnie śledzić informacje po ataku Hamasu na Izrael. Sytuacja na Bliskim Wschodzie może spowodować powrót awersji do ryzyka. W tym tygodniu Międzynarodowy Fundusz Walutowy opublikuje nowe prognozy makroekonomiczne.

Wg szacunku flash we wrześniu inflacja spadła na jednocyfrowe poziomy (do 8,2 proc. z 10,1 proc. w VIII), co prezes NBP określił na ostatniej konferencji prasowej jako "umiarkowany" wzrost cen. W piątek GUS poda szczegóły odczytu CPI za poprzedni miesiąc.

Inflacja w PolscePAP/Mateusz Krymski

Inflacja i saldo obrotów

"Ze wstępnych danych wiemy już, że za 1,2 pkt. proc ze spadku wynoszącego 1,9 pkt. proc. odpowiadały składniki niebazowe (żywność, paliwa, energia). Z kolei inflacja bazowa, cofająca się wg naszych szacunków z 10,0 proc. rdr do 8,5-8,6 proc., spadała z powodu mieszanki czynników koniunkturalnych, pogodowych (opóźnione wejście nowej kolekcji odzieży i obuwia) i dyskrecjonalnych (np. zmiany w zakresie dostępu do darmowych leków). Ustalenie, które z nich zadziałały najsilniej będzie ważne dla określenia perspektyw dalszego spadku inflacji" - wskazują ekonomiści Santandera.

Wg najnowszych prognoz NBP, zaprezentowanych w ub. tygodniu przez prezesa Glapińskiego, inflacja pod koniec roku ma wynieść 6-7 proc., a w połowie 2024 r. osiągnąć poziom 5 proc.

Z pozostałych danych makro, NBP poda w piątek o godz. 14.00 saldo obrotów bieżących za sierpień. Ekonomiści PKO BP spodziewają się kolejnej nadwyżki C/A na poziomie nieco ponad 500 mln EUR, wobec 566 mln EUR w lipcu, ze względu na kontynuację poprawy salda handlowego Polski.

MF organizuje przetarg na obligacje

We wtorek MF przeprowadzi pierwszą z dwóch zaplanowanych na październik aukcji sprzedaży długu. Resort finansów zaoferuje do sprzedaży 10 października obligacje o łącznej wartości 5-9 mld zł, serii OK1025, WZ1128, WS0429, DS1033 oraz WS0447. MF nie zdecydował o emisji papierów opartych o stawkę WIRON, choć w miesięcznym planie podaży resort informował, że jest taka możliwość.

Na warszawskiej GPW uwagę zwrócą w środę wyniki CCC, a w czwartek Pepco.

Wybory parlamentarne w Polsce

Przed ciszą wyborczą (obowiązuje od północy z piątku na sobotę) rynek reagować może na wyniki ostatnich sondaży, w których z kilkuprocentową przewagą prowadzi PiS (36 proc. wg zagregowanych wyników sondaży zebranych przez Politico), przed KO (30 proc.), Trzecią Drogą i Lewicą (po 10 proc.) i Konfederacją (9 proc.).

W niedzielę 15 października Polacy wybiorą skład nowego Sejmu i Senatu. Lokale wyborcze otwarte będą w godz. 7.00 - 21.00. Bezpośrednio po zakończeniu głosowania w mediach pojawią się wyniki badania exit poll.

Tydzień na rynkach na świecie

Od początku tygodnia na światowe rynki powrócić może awersja do ryzyka, wobec wzrostu napięcia geopolitycznego na Bliskim Wschodnie, po ataku Hamasu na Izrael. Międzynarodowy Fundusz Walutowy opublikuje nowe prognozy makro, a liczne wystąpienia zaplanowali przedstawiciele amerykańskiego banku centralnego. Głos zabierze także prezes Europejskiego Banku Centralnego. W USA rusza sezon wyników spółek za III kwartał.

Atak Hamasu na Izrael

Początek drugiego tygodnia października na światowych rynkach upłynie pod znakiem reakcji na wzrost napięcia polityczno-militarnego na Bliskim Wschodzie w weekend, po największym od lat ataku terrorystycznej organizacji Hamas na Izrael. W jego wyniku zginęło co najmniej kilkuset obywateli Izraela, a wg władz Tel Awiwu kontratak na cele Hamasu w Strefie Gazy i działania obronne skutkowały skalą ofiar również liczoną w setkach. Izraelski Gabinet Bezpieczeństwa w nocy z soboty na niedzielę zdecydował, że kraj oficjalnie jest w stanie wojny.

Wzrost ryzyka geopolitycznego może sprzyjać w krótkim terminie zwiększeniu popytu na aktywa uważane tradycyjnie za bezpieczne, jak amerykański dolar, czy mocno wyprzedane ostatnio Treasuries, a także złoto. W centrum uwagi będą także notowania ropy naftowej. Przed weekendowymi wydarzeniami Izrael i jeden z głównych graczy na rynku ropy - Arabia Saudyjska - były blisko nawiązania oficjalnych stosunków dyplomatycznych, na czym zależało także administracji USA.

Jeszcze przed weekendowymi wydarzeniami agencja Moody's planowała na najbliższy piątek publikację wyników cyklicznego przegląd ratingu Izraela.

Posiedzenia banków centralnych

W tle rozwoju nowego, potencjalnego konfliktu na Bliskim Wschodzie rynek śledzić będzie w najbliższych dniach planowane liczne wystąpienia przedstawicieli amerykańskiej Rezerwy Federalnej, a także prezes EBC Christine Lagarde (wtorek i piątek). Będą one analizowane w kontekście publikacji opisów dyskusji z ostatnich posiedzeń obu banków centralnych (środa - Fed, czwartek - EBC).

Fed na wrześniowym posiedzeniu pozostawił stopy proc. bez zmian na poziomie 5,25-5,50 proc. Komunikacja banku towarzysząca decyzji odczytana została jako "jastrzębia pauza", a kolejne napływające z USA dane utwierdziły rynek w przekonaniu, że Fed niekoniecznie zakończył już cykl podwyżek stóp.

EBC z kolei oficjalnie zasygnalizował we wrześniu, choć nie zgadzają się z tym najwięksi jastrzębie w gronie Rady Prezesów, że po ostatniej podwyżce stóp o 25 pb. (depozytowa 4,0 proc.) będą one dalej trzymane na niezmienionym poziomie (wystarczająco restrykcyjnym) przez dłuższy czas. Dla analizy bieżących procesów cenowych strefy euro pomocne będą w najbliższych dniach końcowe odczyty inflacji z poszczególnych państw unii walutowej za wrzesień.

Posiedzenie Międzynarodowego Funduszu Walutowego

Od poniedziałku do końca tygodnia w marokańskim Marakeszu odbywać się będą coroczne spotkania grupy Banku Światowego. Przy tej okazji Międzynarodowy Fundusz Walutowy opublikuje we wtorek i środę nowe prognozy makroekonomiczne oraz fiskalne dla głównych światowych gospodarek, w tym Polski.

Z publikacji makro w kalendarzu znajduje się wiele ciekawych pozycji. W regionie CEE dane o CPI opublikują Czechy i Węgry, a nad Balatonem opublikowane zostaną ponadto minutes z ostatniego posiedzenia banku centralnego.

Perspektywy dla globalnej (dez)inflacji nakreśli piątkowy odczyt inflacji z Chin (za IX), ale potencjalnie mocniejszą reakcję rynków może w tym aspekcie wywołać czwartkowa publikacja CPI z USA za wrzesień. Rynek oczekuje odczytu na poziomie 0,3 proc. mdm i 3,6 proc. rdr wobec 0,6 i 3,7 proc. miesiąc wcześniej, a w ujęciu bazowym 0,3 proc. mdm (tyle samo co miesiąc wcześniej) i 4,1 proc. rdr vs. 4,3 proc.

"W świetle ostatniego niepokojąco szybkiego wzrostu rentowności amerykańskich obligacji stanowiącego ryzyko dla stabilności globalnych rynków, mile widziane byłoby zaskoczenie ze strony tych danych po niższej stronie" - komentują ekonomiści Banku Santander.

Na giełdach, oprócz reakcji na sytuację w Izraelu i jego regionie, w centrum uwagi znajdzie się początek sezonu wyników za III kw. w USA. Jako jedne z pierwszych raporty tradycyjnie opublikują duże instytucje finansowe: JPMorgan Chase, Citigroup, Wells Fargo, BlackRock (w piątek), a ponadto PepsiCo (wtorek), Delta Airlines, czy Dominos Piza (czwartek).

W poniedziałek zostanie przyznana nagroda Nobla z ekonomii za 2023 r.

Autorka/Autor:JW/ams

Źródło: PAP Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

- Ten projekt jest gotowy, zaraz będzie zrealizowany, ponieważ kwestia jest owszem finansowa, ale nie tylko. Przede wszystkim chodzi o pewien mechanizm jak ten zasiłek ma funkcjonować - powiedziała Marzena Okła-Drewnowicz, minister do spraw polityki senioralnej Polski na antenie TVN24 pytana o kwestię podwyżki zasiłku pogrzebowego.

Okła-Drewnowicz: podwyżka zasiłku pogrzebowego jest "na finiszu"

Okła-Drewnowicz: podwyżka zasiłku pogrzebowego jest "na finiszu"

Źródło:
TVN24

Kto ma rację - najemca czy wynajmujący? Jakie prawa i obowiązki mają obie strony? I czy ocena poziomu bieli ścian to już przesada? - Z prawnego punktu widzenia muszę powiedzieć: to zależy - komentuje mecenas Katarzyna Trojanowska-Janik, specjalistka w zakresie prawa nieruchomości. Podkreśla jednak, że wynajmujący muszą być gotowi na to, że mieszkania się niszczą.

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Źródło:
tvn24.pl

Firma Northvolt kończy działalność związaną z rozwojem i produkcją magazynów energii w Gdańsku - ogłosili przedstawiciele firmy. Jak dodano, koncern szuka kupca na zakład w tym mieście.

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Źródło:
PAP

Czy pracodawca może mnie zmusić do uczestniczenia w firmowej wigilii? - zapytała internautka w mediach społecznościowych. - Dla jednych to fantastyczna okazja do spotkania i integracji zespołowej, dla innych istny koszmar i na samą myśl o takim wydarzeniu mają nudności - zauważyła w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Monika Smulewicz, ekspertka prawa pracy.

Firmowy "śledzik" to prawo czy obowiązek? "Mamy już dość takiego układu"

Firmowy "śledzik" to prawo czy obowiązek? "Mamy już dość takiego układu"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd w Oslo widzi w nowych inwestycjach w branżę paliwową szansę na pobudzenie gospodarki i wzmocnienie kursu swojej waluty. Planuje przeznaczyć na nie w przyszłym roku rekordową kwotę ćwierć biliona koron, czyli 23 miliardów dolarów.

Gigantyczne paliwowe inwestycje w Norwegii

Gigantyczne paliwowe inwestycje w Norwegii

Źródło:
PAP

Orange Polska ostrzega przed SMS-ami, w których oszuści podszywają się pod tego operatora. Wiadomości dotyczą rzekomej konieczności aktywacji konta.

Uwaga na takie SMS-y

Uwaga na takie SMS-y

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu pestycydu w herbacie czarnej liściastej. "Nie należy spożywać partii produktów określonych w komunikacie" - zaapelował GIS.

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Źródło:
tvn24.pl

Aż 5,5 tysiąca miejsc pracy ma zostać zlikwidowanych w zakładach niemieckiego producenta części samochodowych Bosch.

Gigant zapowiada ogromne zwolnienia

Gigant zapowiada ogromne zwolnienia

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak podpisał rozporządzenie wprowadzające obowiązek stosowania czujek pożarowych w lokalach mieszkalnych. "Nadrzędnym celem tej zmiany jest ograniczenie liczby ofiar śmiertelnych i osób rannych w pożarach oraz zatruć tlenkiem węgla, czyli czadem" - napisano w uzasadnieniu rozporządzenia.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Obecnie kumulacja wynosi 520 milionów złotych. W Polsce odnotowano pięć wygranych czwartego stopnia w wysokości ponad 224 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 22 listopada 2024 roku.

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Wiceprezes Microsoftu Brad Smith zaapelował do Donalda Trumpa o "silniejsze przeciwdziałanie" cyberatakom Chin, Rosji oraz Iranu w związku z falą finansowanych przez te kraje ataków hakerskich. Jak dodał, choć administracja Joe Bidena poczyniła postępy w zakresie cyberbezpieczeństwa, to "konieczne są dalsze działania".

Wiceprezes giganta apeluje do Trumpa

Wiceprezes giganta apeluje do Trumpa

Źródło:
PAP

Amerykański przedsiębiorca z Miami, Stephen P. Lynch, stara się kupić gazociąg Nord Stream 2, uszkodzony w 2022 roku w wyniku aktu sabotażu - powiadomił w piątek dziennik "Wall Street Journal". Lynch uważa, że przejęcie gazociągu odpowiada interesom USA w perspektywie długookresowej i zwiększa szanse na pokój w Ukrainie.

Przedsiębiorca z Miami chce kupić Nord Stream 2

Przedsiębiorca z Miami chce kupić Nord Stream 2

Źródło:
PAP

Osiem modeli, łącznie 378 samochodów osobowych marki Volvo zostało objętych przez producenta kampanią naprawczą - poinformował UOKiK. Jak podano, pedał hamulca mógł zostać zamontowany niezgodnie ze specyfikacją producenta.

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Źródło:
tvn24.pl

Senat przyjął w piątek nowelizację ustawy powodziowej bez poprawek. Przewiduje ona ułatwienia w udzielaniu pomocy osobom i instytucjom, które ucierpiały we wrześniowej powodzi w południowo-zachodniej Polsce.

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

PKO BP, ING Bank Śląski, mBank, Bank Pocztowy i Velo Bank - klienci tych banków muszą się przygotować na utrudnienia z powodu prac serwisowych zaplanowanych na najbliższe dni. W niektórych przypadkach pojawią się trudności z aplikacją, płatnościami, a także wypłatą pieniędzy z bankomatów.

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Źródło:
tvn24.pl

Cyfrowi wydawcy są zaniepokojeni. Google zapowiedział testowe usunięcie z wyszukiwarki treści publikowanych przez media informacyjne. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników, ale i tak to ruch niepokojący, pewnego rodzaju presja i straszak. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

Źródło:
TVN24

W miastach liczących ponad 100 tysięcy mieszkańców zostanie wprowadzony obowiązek ustanawiania stref czystego transportu w przypadku przekroczenia dopuszczalnego poziomu dwutlenku azotu w powietrzu - wynika z nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych uchwalonej w czwartek przez Sejm.

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Źródło:
PAP

Popyt na hydraulików i elektryków w tym roku jest rekordowy, a jego dynamika wciąż rośnie – wynika z danych Oferteo, przygotowanych dla "Rzeczpospolitej", która publikuje je w piątkowym wydaniu.

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Źródło:
PAP

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm skierował w czwartek do prac w komisjach finansów i zdrowia dwa rządowe projekty zakładające obniżenie składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców oraz likwidację składki od zbycia środków trwałych. Izba odrzuciła w pierwszym czytaniu projekt poselski autorstwa PiS dotyczący składki.

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Źródło:
PAP

Finanse publiczne to nasze wspólne dobro, dlatego zwiększamy nad nimi niezależną i demokratyczną kontrolę - napisał na portalu X minister finansów Andrzej Domański. W czwartek Sejm uchwalił ustawę o Radzie Fiskalnej.

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP