TVN24 Biznes | Z kraju

Jastrzębska Spółka Węglowa szuka prezesa

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
Buzek: zaklina się rzeczywistości, że węgiel jest kołem zamachowym polskiej gospodarki
Buzek: zaklina się rzeczywistości, że węgiel jest kołem zamachowym polskiej gospodarkiTVN24
wideo 2/6
TVN24Buzek: zaklina się rzeczywistości, że węgiel jest kołem zamachowym polskiej gospodarki

Jastrzębska Spółka Węglowa ogłosiła konkurs na stanowisko prezesa. Zgłoszenia będą przyjmowane do 23 sierpnia. Spółką czasowo kieruje profesor Stanisław Prusek. W ubiegłym tygodniu wyłoniono trzech wiceprezesów JSW.

Jak wynika z ogłoszenia o wszczęciu postępowania kwalifikacyjnego, zgłoszenia kandydatów ubiegających się o stanowisko prezesa JSW będą przyjmowane do 23 sierpnia, a rozmowy kwalifikacyjne z osobami, które spełnią kryteria formalne, zaplanowano na 27 sierpnia w jastrzębskiej siedzibie firmy.

Wcześniejsze, ogłoszone 12 lipca postępowanie kwalifikacyjne dotyczyło stanowiska prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz jego czterech zastępców: ds. ekonomicznych, ds. handlu, ds. rozwoju oraz ds. technicznych i operacyjnych. O każde z tych stanowisk ubiegało się co najmniej pięciu kandydatów. Łącznie wpłynęło 29 zgłoszeń, z których jedno nie spełniło kryteriów formalnych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Jastrzębska Spółka Węglowa - trzech nowych wiceprezesów

Przed tygodniem Rada zdecydowała o powołaniu trzech wiceprezesów spółki: Sebastiana Bartosa, który w zarządzie JSW odpowiada za handel, Roberta Ostrowskiego, który od 3 sierpnia zajmuje się sprawami ekonomicznymi, oraz Edwarda Paździorko, który 1 września obejmie stanowisko wiceprezesa ds. technicznych i operacyjnych.

Rada nie wyłoniła wówczas nowego prezesa JSW - jego obowiązki nadal pełni (do czasu powołania nowego prezesa, ale nie dalej niż do 15 sierpnia) oddelegowany członek Rady, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach, prof. Stanisław Prusek. W miniony piątek Rada ponowiła jego delegowanie do zarządu, powierzając mu także pełnienie funkcji wiceprezesa ds. technicznych i operacyjnych, zanim we wrześniu obejmie ją Edward Paździorko.

Obowiązki wiceprezesa JSW ds. rozwoju, który również nie został dotąd wybrany, pełni na razie (do czasu powołania następcy) wiceprezes ds. pracy i polityki społecznej Artur Wojtków.

9 lipca Rada Nadzorcza JSW odwołała ze stanowiska prezesa spółki Barbarę Piontek, czasowo powierzając kierowanie firmą oddelegowanemu z Rady prof. Stanisławowi Pruskowi. Ze stanowiska wiceprezesa ds. rozwoju odwołano Tomasza Dudę, zaś z funkcji wiceprezesa ds. handlu - Włodzimierza Hereźniaka. Inny wiceprezes, odpowiedzialny w zarządzie za sprawy ekonomiczne Jarosław Jędrysek, sam zrezygnował ze stanowiska, jako powód podając przyczyny osobiste. Dymisji Piontek i Dudy domagały się reprezentatywne organizacje związkowe z JSW.

Jastrzębska Spółka Węglowa

Jastrzębska Spółka Węglowa jest drugą pod względem wielkości zatrudnienia i wydobycia węgla krajową spółką węglową, po Polskiej Grupie Górniczej. Specjalizuje się w produkcji węgla koksowego, wykorzystywanego przy produkcji stali. Zatrudnia ponad 22 tys. osób. Ubiegły rok - kryzysowy na rynku stali, węgla i koksu - grupa kapitałowa JSW zamknęła stratą netto przekraczającą 1,5 mld zł.

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Jastrzębska Spółka Węglowa

Pozostałe wiadomości