Jan Niedziałek: O człowieku, który wynalazł bezrobocie. I skończył ze śmieciówkami

Aktualizacja:
Jeden z ekonomistów nazwał Forda - nieco przewrotnie - człowiekiem, który wynalazł bezrobocieLibrary of Congress | TVN24

Minęło już 100 lat, od kiedy Henry Ford uruchomił taśmową produkcję samochodów. Masowa produkcja aut to nie jedyna rewolucja dokonana przez przedsiębiorcę z Michigan. Jeden z ekonomistów nazwał Forda - nieco przewrotnie - człowiekiem, który wynalazł bezrobocie. A ja dodam: i skończył z warunkami pracy, które były na pewno "śmieciowe".

Potraktujmy zatem rynek pracy, jak każde inne miejsce wymiany, np. rynek używanych samochodów. Załóżmy, że chcę sprzedać auto. Zawsze mogę je sprzedać, chociaż cena, którą otrzymam nie zawsze będzie mnie satysfakcjonować.

Dlaczego istnieje zatem „niedobrowolne” bezrobocie? Dlaczego ludzie nie mogąc "sprzedać swojej pracy", nie obniżą po prostu ceny (czyli wymagań płacowych) tak, żeby spotkać się z popytem, czyli z ofertą pracodawcy? Co różni rynek pracy od rynku samochodów (albo węgla, cukru, mebli itd.)? Ford dostrzegł tę różnicę i czym prędzej wykorzystał.

Czasy bezrobocia

Tim Harford, ekonomista i dziennikarz "The Financial Times" opisuje w swojej bestsellerowej książce "The Undercover Economist Strikes Back" jak to w czasach Forda w młodej i rozkręcającej się branży motoryzacyjnej praktycznie nie istniało coś takiego, jak bezrobocie - czyli sytuacja, w której są ludzie, którzy chcą pracować, a nie znajdują dla siebie zajęcia.

Zajęcie było, tyle że marnie płatne. Robotnicy często w jednym tygodniu pracowali dla danego producenta, by bez żalu po kilku dniach rzucić pracę i pójść do konkurencyjnej firmy. Ani robotnicy nie mieli sentymentów, ani pracodawcy po nich nie płakali, bo bez problemu znajdowali nowych, równie słabo zmotywowanych i łatwych do zastąpienia pracowników. Popyt na pracę równoważył się z podażą etatów (no może raczej "umów śmieciowych"). Praca była jak stary samochód na sprzedaż - kupiec się zawsze znalazł, chociaż płacił grosze.

Rewolucja Forda

I wtedy do gry wjechał z hukiem Ford: podniósł pensje w swojej fabryce do 5 dolarów na dzień, czyli zaczął płacić DWA RAZY więcej niż płacono wtedy na rynku, a jeszcze do tego SKRÓCIŁ czas pracy. Efekt był taki, że codziennie przed bramą zakładów Forda ustawiały się tysiące ludzi, liczących na to, że zostaną zatrudnieni. Harford pisze, że w tłumie doszło nawet do zamieszek i policja musiała użyć armatek wodnych - a było to w zimie...

Ludzi to nie odstraszyło, poszli do domów przebrać się albo osuszyć i wrócili. Sam Ford, postać pod pewnymi względami mroczna (antysemita), nie działał prawdopodobnie z pobudek humanitarnych a swoją na pozór szaloną decyzję o podwyżce płac nazwał... najlepszą metodą cięcia kosztów, jaką kiedykolwiek wymyślił. Miał rację, bo wydajność pracowników gwałtownie wzrosła, gdy zaczęli dostawać godziwe pieniądze.

Czytałem też anegdotę o tym, że Ford poprawił ludziom warunki pracy, po tym jak zawstydził się, że jego syn był świadkiem bójki wśród wynędzniałych robotników. Trafiłem też na informacje, że część komentatorów i ekspertów była na Forda oburzona – w gazetach ostrzegano, że robotnicy się rozpiją, gdy dostaną więcej pieniędzy.

A co z innymi graczami na rynku? Konkurencja w branży oczekiwała, że Ford zatrudni tylu ludzi, ilu potrzebuje, a oni przejmą resztę za swoje własne o połowę niższe stawki. Ale się przeliczyli. Teraz każdy chciał pracować za wyższą stawkę.

Ta historia to ilustracja tylko jednej z teorii dotyczących źródeł bezrobocia, ale moim zdaniem niezwykle frapująca. Okazało się bowiem, że czasem opłaca się... przepłacić, czyli zaoferować wyższą pensję niż potrzebna do tego, by ludzie pojawili się w fabryce. Takie "zawyżone" (w cudzysłowie - bo ciągle bardzo opłacalne dla pracodawcy) pensje w latach 80. XX wieku nazwano "efektywnymi" lub "wydajnymi".

Płace efektywne są na tyle wysokie, by sprawić, że chętnych na ich pobieranie jest więcej niż miejsc pracy - i mamy bezrobotnych. Jak piszą profesorowie Robert Shiller i George Akerlof (mąż szefowej Fed-u Janet Yellen), różnica między rynkiem pracy a innymi rynkami polega na tym, że człowiek sprzedając auto (węgiel, cukier, mebel itd.) KOŃCZY transakcję wymiany - a sprzedając swoją pracę lub kupując ją od kogoś dopiero tę transakcję ZACZYNA. Później może zatem okazać się, że cena jest zbyt niska i może to mieć złe konsekwencje dla tego, kto ją płaci.

Ale co nas to dzisiaj obchodzi?

Wiem, iż teraz główne źródła bezrobocia mogą być inne, że dzisiejsze "śmieciówki" to zupełnie co innego niż "śmieciowe" warunki życia robotników sprzed wieku, że ludzie w Grecji, gdzie bezrobocie sięgnęło 28 proc. a przeciętne pensje spadły w ciągu pięciu lat o jedną czwartą mogą tylko pomarzyć o pojawieniu się takich obiecujących biznesów jak firmy motoryzacyjne z Detroit sprzed stu lat...

Mnie nadal jednak fascynuje to, że wprowadzona przed laty taśmowa produkcja aut stała się standardem i nie wymyślono nic bardziej efektywnego. Volvo próbowało mniej monotonnej, to znaczy bardziej humanitarnej produkcji "gniazdowej" – zamiast godzina za godziną wykonywać tę samą czynność przy taśmie, każdy robotnik uczestniczył z zespołem w całym procesie produkcyjnym - ale, o ile mi wiadomo, to nie wypaliło.

Poza tym teoria według której firmy z reguły płacą pracownikom więcej niż muszą jest paradoksem dość radosnym, a przecież na rynku pracy radosne wiadomości to teraz towar mocno deficytowy.

Korzystałem z: T. Harford, "The Undercover Economist Strikes Back. How to Run - or Ruin - an Economy"oraz G. Akerlof, R. Shiller "Animal spirits. How Human Psychology Drives the Economy, and Why It Matters for Global Capitalism"

Autor: Jan Niedziałek / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: Library of Congress | TVN24

Pozostałe wiadomości

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zamyka swój multimedialny program MeduM. - Projekt na samą platformę i na materiały historyczne wygrała firma, która zupełnie przypadkowo jest powiązana z fundacją wspólnika kuzyna Jarosława Kaczyńskiego - przekazała podczas konferencji Katarzyna Lubnauer, wiceministra edukacji. - Jako naukowca bolało mnie, że taka perełka jak NCBR jest wykorzystywana do szeregu działań o charakterze dewiacyjnym - skomentował dla biznesowej redakcji tvn24.pl Jerzy Małachowski, szef NCBR.

Zamykają program dla uczniów. "Kojarzy mi się ze sprawą niesławnej willi plus"

Zamykają program dla uczniów. "Kojarzy mi się ze sprawą niesławnej willi plus"

Źródło:
tvn24.pl

Wzrost cen konsumpcyjnych w Polsce w czerwcu 2024 roku wyniósł 2,9 procent rok do roku - podał unijny urząd statystyczny Eurostat. Wskaźnik dla Polski jest powyżej średniej Unii Europejskiej, gdzie inflacja liczona według HICP wyniosła w ujęciu rocznym 2,6 procent.

Tak rosną ceny w Europie. Polska powyżej średniej

Tak rosną ceny w Europie. Polska powyżej średniej

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Spółka PKP Cargo nie ma prawa upaść i nie upadnie, jest zbyt ważna - zapewnił w środę dziennikarzy minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Firma ta może tylko wchodzić na dobre tory i każdy krok idzie w tym kierunku - dodał.

"Ta spółka nie ma prawa upaść i nie upadnie"

"Ta spółka nie ma prawa upaść i nie upadnie"

Źródło:
PAP

Na austriackich lotniskach panuje chaos. Tylko w ostatnim tygodniu ponad 1000 lotów było opóźnionych, a blisko 100 zostało odwołanych.

Odwołane i opóźnione loty. Potężny chaos na lotniskach

Odwołane i opóźnione loty. Potężny chaos na lotniskach

Źródło:
PAP

Były prezes Orlenu Jacek Krawiec został szefem rady dyrektorów PGNiG Upstream Norway (PUN) - wynika z informacji na stronie spółki. PUN to norweska spółka córka koncernu, udziałowiec złóż węglowodorów na norweskim szelfie i na Morzu Północnym.

Były prezes Orlenu ma nową pracę

Były prezes Orlenu ma nową pracę

Źródło:
PAP

PKP Intercity podpisało umowę z firmą H.Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych o wartości ponad 4,2 miliarda złotych. W ramach kontraktu ma zostać zbudowanych 300 nowych wagonów.

PKP Intercity podpisało kontrakt o wartości ponad 4,2 miliarda złotych

PKP Intercity podpisało kontrakt o wartości ponad 4,2 miliarda złotych

Źródło:
PAP

Ponad 2,3 miliona osób na koniec 2023 roku wykonywało pracę na podstawie umów cywilno-prawnych, to jest umów zlecenie czy umów o dzieło - wynika z raportu opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny.

Tylu Polaków pracowało na śmieciówkach. Najnowsze dane

Tylu Polaków pracowało na śmieciówkach. Najnowsze dane

Źródło:
PAP

Ikea poinformowała o wycofaniu z rynku ładowarki uniwersalnej VARMFRONT ze względu na wadę produktową, stwarzającą ryzyko pożarowe. Sieć apeluje do klientów, którzy nabyli produkt, by niezwłocznie zaprzestali go używać i skontaktowali się z firmą w celu wymiany urządzenia lub zwrotu pieniędzy.

Ikea wycofuje niebezpieczny produkt. "Ryzyko pożarowe"

Ikea wycofuje niebezpieczny produkt. "Ryzyko pożarowe"

Źródło:
tvn24.pl

Sąd Unii Europejskiej oddalił skargę na decyzję Komisji Europejskiej uznającą TikToka za tak zwanego strażnika dostępu, czyli przedsiębiorstwo dominujące na rynku. W związku z tym właściciel aplikacji nadal podlegać będzie surowszym przepisom o rynkach cyfrowych (DMA).

Sąd przyznał rację Brukseli w sprawie TikToka

Sąd przyznał rację Brukseli w sprawie TikToka

Źródło:
PAP

Do końca lipca można wybrać, czy dołączyć do OFE i ZUS, czy tylko do ZUS - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Mogą o tym zdecydować osoby, które urodziły się po 1968 roku. Oświadczenie o zmianie można złożyć w trzech formach: elektronicznie, osobiście, bądź pocztą.

Ważna decyzja dotycząca przyszłych emerytur do końca lipca

Ważna decyzja dotycząca przyszłych emerytur do końca lipca

Źródło:
PAP

Narodowy Bank Polski opublikował raport na temat sytuacji firm. Wynika z niego, że sytuacja finansowa w sektorze przedsiębiorstw pogorszyła się w I kwartale 2024 roku. Jak stwierdzono wynik finansowy netto sektora był wyraźnie niższy niż przed rokiem, głównie z powodu spadku wyniku na sprzedaży.

Sytuacja finansowa polskich firm. Narodowy Bank Polski opublikował nowy raport

Sytuacja finansowa polskich firm. Narodowy Bank Polski opublikował nowy raport

Źródło:
PAP

Stworzona przez zmarłego w ubiegłym roku Janusza Filipiaka spółka ma zniknąć z polskiej giełdy. Spadkobiercy wraz z Funduszem CVC Capital Partners - który jest właścicielem sieci sklepów Żabka - poinformowali o swoim zamiarze ogłoszenia wezwania na 100 procent akcji spółki.

Comarch chce wycofać się z giełdy

Comarch chce wycofać się z giełdy

Źródło:
PAP

Kilkanaście chińskich firm miało prosić kandydatki do pracy o wykonanie testów ciążowych - pisze CNN. Sprawa trafiła do sądu. Choć władze chcą zapobiec demograficznej zapaści, to w biznesie kobiety planujące założenie rodziny wciąż są dyskryminowane.

Aplikowały do pracy, musiały wykonać testy ciążowe. Sprawa trafiła do sądu

Aplikowały do pracy, musiały wykonać testy ciążowe. Sprawa trafiła do sądu

Źródło:
CNN

Chiński biznesmen Guo Wengui został skazany przez amerykański sąd za oszukanie swoich internetowych fanów poprzez scam wart na ponad miliard dolarów. Uznano go za winnego dziewięciu z 12 postawionych mu zarzutów, w tym ściągania haraczy, oszustw i prania brudnych pieniędzy.

Chiński biznesmen winny oszustwa na ponad miliard dolarów

Chiński biznesmen winny oszustwa na ponad miliard dolarów

Źródło:
BBC

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Polski rząd szykuje szereg działań, które mają zmusić chińskie platformy internetowe, takie jak Temu, AliExpress, czy Shein do przestrzegania prawa - donosi środowa "Rzeczpospolita" - Chcemy działać w ramach obowiązującego prawa, dysponujemy narzędziami, które umożliwiłyby zarówno UOKiK, jak i innym organom szerzej zakrojone kontrolowanie poczynań tych firm - zapowiada Ignacy Niemczycki, wiceminister rozwoju i technologii cytowany przez dziennik.

Rząd wytacza działa przeciwko chińskim platformom internetowym

Rząd wytacza działa przeciwko chińskim platformom internetowym

Źródło:
PAP, "Rzeczpospolita"

Auchan najtańszy w czerwcu, wyprzedził Biedronkę i Makro Cash & Carry - podała agencja badawcza ASM SFA. W raporcie dodano, że spadek cen odnotowano w 7 z 13 badanych sieci sklepów. Różnica między najtańszym a najdroższym koszykiem w czerwcu 2024 r. wyniosła 154,16 zł i była o 5,65 zł wyższa niż w maju. 

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Źródło:
PAP

Bakterie Enterobacteriaca wykryto w 37 procent zbadanych próbek lodów pobranych w województwie zachodniopomorskim - przekazał w poniedziałek sanepid. Najwyższy wskaźnik zanieczyszczenia lodów występuje w pasie nadmorskim.

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Źródło:
PAP

- Jest to propozycja, którą osoby zarabiające to minimalne wynagrodzenie za pracę są w stanie w sposób realny odczuć w swoich portfelach - powiedział w TVN24 BiS Sebastian Gajewski, wiceminister Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Planowana podwyżka płacy minimalnej od 1 stycznia 2025 roku ma wynieść 7,6 procent. Najniższe wynagrodzenie wzrosłoby do 4 626 złotych.

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą  Polacy "realnie odczują w portfelach"

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą Polacy "realnie odczują w portfelach"

Źródło:
TVN24 BiS

Płatki owsiane bezglutenowe z glutenem - takie ostrzeżenie wydał Główny Inspektorat Sanitarny. Osoby uczulone na gluten lub z alergią na pszenicę nie powinny spożywać produktu wycofywanego z obrotu.

Bezglutenowe płatki z glutenem. Jest ostrzeżenie

Bezglutenowe płatki z glutenem. Jest ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Skurczyła się liczba pracowników, którzy pomagają polskim przedsiębiorcom za granicą, bo PAIH nie stać na utrzymanie biur – czytamy w środowym "Pulsie Biznesu". Przybywa jednak zatrudnionych w centrali i krajowych placówkach.

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

Źródło:
PAP

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP