TVN24 Biznes | Z kraju

Polska z największym wzrostem cen w Unii Europejskiej

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Olechowski o inflacji w Polsce
Olechowski o inflacji w PolsceTVN24
wideo 2/7
TVN24Olechowski o inflacji w Polsce

Inflacja w Unii Europejskiej w sierpniu wyniosła 3,2 procent rok do roku, w porównaniu z 2,5 procent w lipcu. Najmocniej ceny wzrosły w Polsce, Estonii oraz na Litwie - wynika z najnowszych danych unijnego urzędu statystycznego Eurostat. Inflacja w sierpniu w każdym z tych krajów wyniosła 5 procent rok do roku.

Eurostat w piątek opublikował zharmonizowane wskaźniki cen konsumpcyjnych (HICP). Z danych wynika, że w sierpniu br. najniższe wskaźniki inflacji zanotowano na Malcie - 0,4 proc., w Grecji - 1,2 proc. i w Portugalii - 1,3 proc.

Na drugim biegunie znalazła się Polska, która wraz z dwoma innymi krajami, zajmuje pierwsze miejsce w tym zestawieniu. Eurostat podał, że w sierpniu w Polsce, Estonii oraz na Litwie inflacja wyniosła po 5,0 proc. Dla porównania, w lipcu inflacja w naszym kraju wynosiła w ujęciu rocznym 4,7 proc. Polska, wraz z Węgrami, zajmowała wówczas drugie miejsce.

Inflacja w strefie euro wyniosła w sierpniu 3,0 proc. rok do roku wobec 2,2 proc. w lipcu. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Wskaźnik HICP

Wskaźnik HICP to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Zgodnie z kryterium inflacyjnym, zawartym w Traktacie z Maastricht, HICP jest podstawą do oceny stabilizacji cen.

Dane do inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych, a do CPI tylko z wydatków budżetów domowych.

Główny Urząd Statystyczny podał w środę, że wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) w sierpniu br. wzrósł o 5,5 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrósł o 0,3 proc. Z danych GUS wynika, że ostatni raz inflacja była wyższa w czerwcu 2001 roku, gdy wynosiła 6,2 procent.

PAP

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości