Agencja ratingowa Fitch podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 do 5,7 procent, a na 2022 rok pozostawiła szacunek 4,5 procent - wynika z opublikowanego w czwartek raportu Fitch.
"Polska gospodarka zanotowała mocne odbicie, ze wzrostem PKB do poziomów sprzed pandemii, czego nie odnotowały jeszcze główne gospodarki strefy euro. Mocniejszy niż oczekiwano wzrost PKB w II kw. (...) oraz rewizja danych za I kw. w górę (...) oznacza również rewizję naszych prognoz na 2021 r. do 5,7 proc. z 4,4 proc." - napisano.
Fitch odnosi się do czerwcowej rundy prognostycznej, natomiast w ostatnim dostępnym raporcie agencji ratingowej dotyczącym Polski z 27 sierpnia napisano, że już wówczas Fitch podwyższył prognozę dynamiki polskiego PKB do 5,2 proc. z 4,4 proc., z szacunkami 4,5 proc. i 3,8 proc. dla 2022 i 2023 r. (bez zmian w najnowszej rundzie).
"Konsumpcja mocno rośnie, ale sytuacja w inwestycjach jest bardziej zmienna. Rozluźnienie restrykcji w maju wspiera odbudowę popytu krajowego, a ostatnie odczyty wskaźników o wysokiej częstotliwości sugerują utrzymanie 'momentum' wzrostu w II połowie 2021 r. (...) Nastroje konsumentów również stopniowo się odbudowują, choć badania sugerują, że zamiary gospodarstw domowych względem większych zakupów w najbliższym roku pozostają poniżej przedkryzysowych poziomów. Zaburzenia w łańcuchach dostaw oraz rosnąca obecność wariantu delta mogą być wyzwaniami dla gospodarki na przyszłość" - napisano w czwartkowym raporcie.
Podwyżka stóp procentowych
Fitch prognozuje podwyżkę stóp procentowych przez NBP o 15 pb. do końca bieżącego roku i dwie kolejne po 25 pb. w 2022 r. (stopa referencyjna na poziomie 0,75 proc. na koniec przyszłego roku), przy inflacji CPI na koniec 2021 r. na poziomie 4,8 proc. i 3,5 proc. na koniec 2022 r.
Agencja Fitch potwierdziła pod koniec sierpnia długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie "A-" z perspektywą stabilną.
1 października ocenie kredytowej Polski przyjrzy się S&P Global Ratings, a 29 października kwietnia Moody's.
Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Rating Polski według Fitch i S&P to "A-", jeden poziom niżej niż Moody's. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock