Czy wynagrodzenia faktycznie rosną szybciej niż inflacja? Ekonomiści wyjaśniają

Źródło:
PAP
Inflacja a wynagrodzenia w Polsce. Ekonomistka wyjaśnia
Inflacja a wynagrodzenia w Polsce. Ekonomistka wyjaśniaTVN24
wideo 2/10
Inflacja a wynagrodzenia w Polsce. Ekonomistka wyjaśniaTVN24

Znaczna część Polaków nie odczuwa wzrostu wynagrodzeń, a wręcz czuje frustrację ze względu na to, co władza im w mediach ciągle powtarza - oceniła na antenie TVN24 ekonomistka, autorka projektu ciekaweliczby.pl Alicja Defratyka. Z kolei ekonomista Rafał Mundry zauważył, że pensje w kraju są bardzo zróżnicowane. Eksperci przewidywali też, jaki poziom osiągnie inflacja w kolejnych miesiącach.

Inflacja w Polsce w październiku wzrosła rok do roku o 6,8 procent - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 1,1 procent. To poziom niewidziany od maja 2001 roku, kiedy inflacja wyniosła 6,9 procent rok do roku.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w październiku 2021 roku wyniosło natomiast 5917,15 złotego. Oznacza to wzrost o 8,4 procent rok do roku.

Wynagrodzenia w Polsce wyższe niż inflacja? Ekonomiści wyjaśniają

- Myślę, że znaczna część Polaków tego nie czuje, a wręcz czuje frustrację ze względu na to, co władza im w mediach ciągle powtarza. Rząd powołuje się na najnowsze dane GUS, które pokazują, że pensje faktycznie rosną. Są to jednak wynagrodzenia w przedsiębiorstwach prywatnych, które zatrudniają powyżej 9 pracowników. W takich przedsiębiorstwach pracuje trochę ponad 6 milionów Polaków. Natomiast w Polsce osób pracujących mamy ponad 16 milionów. Dane nie obejmują 10 milionów osób. To są osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, osoby pracujące w mikroprzedsiębiorstwach i osoby zatrudnione w budżetówce - wyjaśniła Alicja Defratyka.

Wynagrodzenia w przedsiębiorstwachPAP/Adam Ziemienowicz

- Niedawno realizowałam badanie w ramach swojego projektu i w grupie pracujących Polaków dwie trzecie powiedziało, że podwyżki w ciągu ostatniego roku nie otrzymało - zauważyła.

Z kolei Rafał Mundry zauważył, że wynagrodzenia w kraju są bardzo zróżnicowane. - Te około sześciu tysięcy średniej pensji, o której informuje GUS, to tak naprawdę tylko średnia. Polacy zarabiają bardzo różnie, w zależności nie tylko od województwa, w którym mieszkają, ale także tego, czy to jest miasto, czy wieś - mówił. - GUS publikuje też dane dotyczące mediany, jeżeli chodzi o medianę, to te zarobki są znacznie mniejsze niż GUS podaje oficjalnie w średniej. Jest to raczej w okolicach 4-4,5 tys. złotych brutto - wyjaśniał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Inflacja w Polsce. Prognozy

Rafał Mundry przewidywał też, jaki poziom osiągnie inflacja w kolejnych miesiącach.

- W tym roku wydaje się się, że obostrzeń nie będzie, więc ta konsumpcja prawdopodobnie w tych miesiącach wzrośnie (pod koniec roku – red.), gdyż łatwiejszy będzie po prostu dostęp do sklepów i dóbr niż w roku poprzednim - mówił. 

Zdaniem ekonomisty większa konsumpcja spowoduje, że "przedsiębiorcy będą chcieli sobie odbić rosnące koszty i podniosą ceny".

- To spowoduje, że ta inflacja może zbliżyć się do 8 proc., ja bym nawet szacował, że osiągnie poziom nieco powyżej ośmiu. Natomiast tu jest dobra informacja, że czynniki, które wpływają na inflację zaczynają powoli słabnąć albo wygasać. To jest tak naprawdę kwestia najbliższych miesięcy. W najbliższych tygodniach inflacja będzie potęgować, iść niestety do góry - prognozował.

Inflacja w PolscePAP/Maciej Zieliński

Bardziej pesymistyczne prognozy przedstawiła Alicja Defratyka. - Ja uważam, że ta inflacja w pierwszych miesiącach przyszłego roku będzie inflacją nawet dwucyfrową. Zgadza się, że te czynniki zewnętrzne mogą zacząć wyhamowywać, natomiast mamy wiele czynników wewnętrznych, które są bardzo niekorzystne - mówiła.

- Ja tutaj powiem o słabnącej walucie. Polski złoty jest w stosunku do euro najsłabszy od 12 lat. My jeżeli importujemy towary z zagranicy, to wiadomo, że przy słabej walucie musimy więcej zapłacić. Czyli towary importowane, które będziemy chcieli kupować, będą drożeć. My importujemy przecież paliwo. Nawet jeżeli na rynkach zagranicznych paliwo zaczyna nieznacznie tanieć, to przy słabej walucie i tak ponosimy większe koszty zakupy paliwa - dodała.

Polski Ład a inflacja

Zwróciła także uwagę na wejście w życie Polskiego Ładu. - To także czynnik mocno proinflacyjny. Przedsiębiorcy, którzy będą ponosili wyższe obciążenia podatkowo-składkowe, raz że jest wyższy popyt przed świętami, a dwa od przyszłego roku ponoszą wyższe koszty, więc będą chcieli sobie to zrekompensować. Będą chcieli rosnące koszty przerzucić na klientów. Jeżeli będą oni przerzucali te koszty na klientów, to tym bardziej te koszty będą rosły - powiedziała.

Zwróciła uwagę także na działania Rady Polityki Pieniężnej i kontrowersyjne wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego. - Destabilizują one rynek, wysyłają sprzeczne sygnały. Niestety też sprawiają, że zaufanie inwestorów zagranicznych do Polski słabnie, niestety nie zakładam, żeby ta inflacja w najbliższych miesiącach spadała - przewidywała.

Czy inflacja dojdzie do 10 proc? - Mam nadzieję, że nie. Może to rzeczywiście negatywnie zacząć odbijać się na naszej gospodarce i prognozy wzrostu gospodarczego PKB mogą zacząć spadać z 5 proc. obecnie nawet do 3 proc.. Na pewno dobije się to na naszych portfelach i naszym dobrobycie w przyszłym roku - ocenił Mundry.

Autorka/Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: konkret24

Pozostałe wiadomości

Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii zarabiają więcej niż rodowici Brytyjczycy - podał "Economist", powołując się na rządowe dane. Jednym z czynników stojących za tą zmianą jest podnoszenie kwalifikacji przez polskich migrantów.

Polacy prześcignęli w zarobkach Brytyjczyków

Polacy prześcignęli w zarobkach Brytyjczyków

Źródło:
PAP

- Podwyżka zasiłku pogrzebowego będzie kosztowała budżet maksymalnie dwa miliardy złotych rocznie - ogłosiła w środę w Sejmie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Podkreśliła, że podwyżka to "absolutna konieczność".

Pierwsza podwyżka od 14 lat. "Absolutna konieczność"

Pierwsza podwyżka od 14 lat. "Absolutna konieczność"

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podjęła decyzję. Stopy procentowe zostaną obniżone o 50 punktów bazowych do poziomu 5,25 procent - podano w komunikacie. Poprzednia obniżka stóp procentowych miała miejsce w październiku 2023 roku. 

Stopy procentowe. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Stopy procentowe. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Lepiej późno niż wcale - napisał w środę premier Donald Tusk. Wcześniej Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe po raz pierwszy od października 2023 roku.

Pierwsza taka decyzja od kilkunastu miesięcy. Tusk komentuje

Pierwsza taka decyzja od kilkunastu miesięcy. Tusk komentuje

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się obniżyć stopy procentowe o 50 punktów bazowych, a główna stopa referencyjna została obniżona do poziomu 5,25 procent. Jarosław Sadowski z firmy Rankomat wskazał, jak decyzja RPP wpłynie na wysokość raty kredytu.

Tak zmieni się rata kredytu

Tak zmieni się rata kredytu

Źródło:
tvn24.pl

Weto prezydenta Andrzeja Dudy wobec ustawy obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców jest głęboko niesprawiedliwe - oceniła rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska, zapowiadając dalszą walkę o zmianę przepisów.

"Głęboko niesprawiedliwa" decyzja prezydenta

"Głęboko niesprawiedliwa" decyzja prezydenta

Źródło:
PAP

Zbliża się koniec nieczytelnych, niechlujnie wypełnionych oświadczeń majątkowych. Trwają prace nad systemem generowania i przechowywania elektronicznych wersji dokumentów - wskazuje resort cyfryzacji.

Oświadczenia majątkowe po nowemu. Resort wyjaśnia

Oświadczenia majątkowe po nowemu. Resort wyjaśnia

Źródło:
tvn24.pl

Fed pozostawił stopy procentowe w USA bez zmian w przedziale 4,25-4,50 procent - podano w komunikacie po posiedzeniu. Jak podano, niepewność wokół perspektyw gospodarczych w USA "wzrosła jeszcze bardziej".

Fed podjął decyzję sprawie stóp procentowych w USA

Fed podjął decyzję sprawie stóp procentowych w USA

Źródło:
PAP

Komisja Europejska pozwała Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w związku z niewdrożeniem Aktu o usługach cyfrowych. "Polska nie wyznaczyła koordynatora ds. usług cyfrowych i nie nadała mu uprawnień do wykonywania zadań wynikających z aktu o usługach cyfrowych" - czytamy w komunikacie KE. Za wdrożenie tych przepisów odpowiedzialne jest Ministerstwo Cyfryzacji. W środę poinformowano także o złożeniu skargi przeciw Polsce w związku z niewdrożeniem unijnej dyrektywy o eurowiniecie.

Polska pozwana do TSUE

Polska pozwana do TSUE

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał nowe dane o wynagrodzeniach. Mediana w listopadzie 2024 roku wyniosła 6842 złote i była o prawie jedną piątą niższa od przeciętnego wynagrodzenia, które wynosiło 8376,58 złotego.

Tyle naprawdę zarabiamy. Nowe dane

Tyle naprawdę zarabiamy. Nowe dane

Źródło:
PAP

W środę strajk kolejarzy sparaliżował ruch pociągów w Portugali. - Możemy odstąpić od protestu, ale tylko wtedy, kiedy rząd przystanie na proponowane przez nas warunki - stwierdził szef związku zawodowego Fectrans Jose Manuel Oliveira. Strajkujący żądają podwyżek i lepszych warunków pracy.

Chaos na stacjach kolejowych

Chaos na stacjach kolejowych

Źródło:
PAP

Do dziesięciu lat miałby zostać zwiększony czas nieprzerwalnego zamieszkiwania w Polsce przez cudzoziemców, którzy chcą uzyskać polskie obywatelstwo - zakłada propozycja noweli Prawa i Sprawiedliwości, o czym informuje "Rzeczpospolita". Obecnie są to trzy lata. Prace nad zmianami planuje również obecny rząd, ale propozycję ma przedstawić dopiero jesienią.

Ma być trudniej o polski paszport dla cudzoziemców

Ma być trudniej o polski paszport dla cudzoziemców

Źródło:
PAP

Hiszpański rząd zatwierdził skrócenie czasu pracy w ciągu tygodnia z 40 do 37,5 godzin. Projekt trafi teraz pod głosowanie parlamentu. Rząd jednak nie ma większości i zabiega o poparcie między innym u nacjonalistów katalońskich.

Chcą pracować najkrócej od 40 lat. "Pomagamy ludziom być trochę szczęśliwszymi"

Chcą pracować najkrócej od 40 lat. "Pomagamy ludziom być trochę szczęśliwszymi"

Źródło:
PAP

Żyjemy z technologią 5G, ale operatorzy telekomunikacyjni myślą już o 6G. 12 największych firm europejskich z tej branży zaapelowało do regulatorów, by poszerzyć pasmo dla usług mobilnych. Ostrzegli też, że Europie grozi pozostanie w tyle za USA przy wdrażaniu technologii 6G.

Technologia 6G. Apel operatorów

Technologia 6G. Apel operatorów

Źródło:
Reuters

Stopa bezrobocia w kwietniu 2025 roku wyniosła 5,2 procent - wynika z szacunków resortu rodziny. Ministerstwo dodało, że bezrobocie spadło w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,1 punktu procentowego.

Takie jest teraz bezrobocie w Polsce

Takie jest teraz bezrobocie w Polsce

Źródło:
PAP

W wieku 81 lat zmarł Jan Koral, współtwórca marki Koral - poinformował portal Sądeczanin. Cukiernik stworzył w Nowym Sączu lodziarnię "Bajka", w której to jego bracia, Józef i Marian, uczyli się fachu. Później dzięki nim lody Koral stały się znane w całym kraju i w Europie.

Zmarł Jan Koral. To on zaraził braci pasją do lodów

Zmarł Jan Koral. To on zaraził braci pasją do lodów

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Donald Trump ocenił, że obecnie Rosja nie powinna wrócić do grupy G7, do której należy siedem najbogatszych gospodarek świata. Zaznaczył, że w jego ocenie wykluczenie Rosji z G8 po aneksji Krymu było błędem. Wyraził jednak nadzieję, że Rosję do zakończenia wojny z Ukrainą może zmotywować perspektywa ponownego udziału w piłkarskich mistrzostwach świata.

Trump o powrocie Rosji do G7: to nie jest dobry moment

Trump o powrocie Rosji do G7: to nie jest dobry moment

Źródło:
PAP

- Wiem jedno. Rosja chce ukraść Polsce demokrację w tych wyborach - powiedział na antenie TVN24, w programie "Rozmowa Piaseckiego" wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Zapytany o "bezprecedensową" ingerencję ze strony rosyjskiej w wybory w Polsce zaznaczył, że jest ona "trójkierunkowa".

"Rosja chce ukraść Polsce demokrację"

"Rosja chce ukraść Polsce demokrację"

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę w Szwajcarii dojdzie do pierwszych rozmów USA i Chin od rozpoczęcia wojny handlowej między obu mocarstwami - zapowiedział sekretarz skarbu USA Scott Bessent. - Nie chcemy się odłączać od Chin, to czego chcemy to sprawiedliwy handel - zaznaczył.

Jest zapowiedź pierwszych rozmów USA i Chin od rozpoczęcia wojen handlowych

Jest zapowiedź pierwszych rozmów USA i Chin od rozpoczęcia wojen handlowych

Źródło:
PAP

"L4, ciąża. W weekend chcę pojechać nad wodę, zrobić grilla i odpocząć. Co w razie kontroli?" - zapytała internautka na jednej z grup w mediach społecznościowych. O odpowiedź poprosiliśmy Zakład Ubezpieczeń Społecznych. - Nieobecność w miejscu zamieszkania w czasie przeprowadzanej kontroli nie musi oznaczać niewłaściwego wykorzystywania zwolnienia lekarskiego - przekazała nam Monika Folaron z biura prasowego ZUS.

Grillowanie i wypad nad wodę na zwolnieniu. ZUS odpowiada

Grillowanie i wypad nad wodę na zwolnieniu. ZUS odpowiada

Źródło:
tvn24.pl

Premier Mark Carney podkreślił, że Kanada nie jest na sprzedaż, na co Donald Trump odparł, że "czas to pokaże". Prezydent USA wykluczył też obniżkę ceł na kanadyjskie towary.

Donald Trump do Marka Carneya: Czas to pokaże. Nigdy nie mów nigdy

Donald Trump do Marka Carneya: Czas to pokaże. Nigdy nie mów nigdy

Źródło:
PAP

Amerykańscy przedsiębiorcy dwoją się i troją, by znaleźć sposób na cła wprowadzone przez Donalda Trumpa. Jak zauważa CNN, w centrum ich uwagi są takie pojęcia jak "skład celny" i "zharmonizowane kody systemowe". To pierwsze pozwala zapłacić cło później, a to drugie - znacznie je zmniejszyć. Wszystko legalnie.

Dziwne, ale legalne sposoby na omijanie ceł Trumpa

Dziwne, ale legalne sposoby na omijanie ceł Trumpa

Źródło:
CNN

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja wynosi 520 milionów złotych. W Polsce odnotowano trzy wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które padły 6 maja 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska zapowiedziała, że do końca 2025 roku zostanie wprowadzony zakaz zawierania nowych umów na rosyjski gaz. Zgodnie z planem Brukseli kontrakty długoterminowe z Rosją mają być wygaszone z końcem roku 2027. Zapowiedź KE skomentował premier Donald Tusk.

"Mamy to!". Donald Tusk o zapowiedzi Brukseli

"Mamy to!". Donald Tusk o zapowiedzi Brukseli

Źródło:
PAP

Rząd przyjął pakiet deregulacyjny, który obejmuje zwiększenie limitu rocznej sprzedaży zwalniającej z obowiązku płacenia podatku VAT z 200 do 240 tysięcy złotych. Nowe przepisy mają także na celu między innymi ochronę podatników przed nagłymi zmianami przepisów.

Zmiany w podatkach. Decyzja rządu

Zmiany w podatkach. Decyzja rządu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Rząd Indii zagroził podjęciem kroków prawnych przeciwko domowi aukcyjnemu Sotheby's w Hongkongu, jeśli nie wstrzyma aukcji klejnotów związanych z relikwiami Buddy - podała stacja BBC.

Spór o klejnoty związane z relikwiami Buddy. Rząd Indii grozi domowi aukcyjnemu

Spór o klejnoty związane z relikwiami Buddy. Rząd Indii grozi domowi aukcyjnemu

Źródło:
PAP

Rząd przyjął projekt noweli dotyczący aplikacji mObywatel. Wprowadzone mają zostać nowe funkcje, takie jak mLegitymacja nauczyciela, mStłuczka czy wirtualny asystent. Rozszerzone mają też być możliwości podpisu elektronicznego.

Aplikacja mObywatel. Zmiany i nowe funkcje

Aplikacja mObywatel. Zmiany i nowe funkcje

Źródło:
PAP

Zespół CERT Orange ostrzega przed cyberprzestępcami podszywającymi się pod operatora sieci komórkowej. "Dwie domeny używane w atakach zablokowaliśmy, ale to kwestia czasu, kiedy pojawi się kolejna" - napisano w komunikacie.

"Dziś oszuści mocno się rozkręcili". Ostrzeżenie

"Dziś oszuści mocno się rozkręcili". Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl