TVN24 Biznes | Pieniądze

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy. Nowe dane GUS

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Wynagrodzenia w przedsiębiorstwach wzrosły w październiku o 8,4 proc.
Wynagrodzenia w przedsiębiorstwach wzrosły w październiku o 8,4 proc.
wideo 2/6
Wynagrodzenia w przedsiębiorstwach wzrosły w październiku o 8,4 proc.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w październiku 2021 roku wyniosło 5917,15 złotego. Oznacza to wzrost o 8,4 procent rok do roku. Zatrudnienie w tym sektorze w ujęciu rocznym wzrosło o 0,5 procent do ponad 6,351 miliona osób - podał Główny Urząd Statystyczny.

Dane dotyczą przedsiębiorstw, których liczba pracujących przekracza dziewięć osób.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Przeciętne wynagrodzenie w Polsce

GUS podał, że w październiku 2021 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosło względem września br. o 1,3 procent. W skali roku, czyli porównując październik 2021 roku do października 2020 roku, przeciętne miesięczne wynagrodzenie wzrosło o 8,4 procent. Przed rokiem odnotowano dynamikę wzrostu płac na poziomie 4,7 procent.

PAP/Adam Ziemienowicz

Urząd zwrócił uwagę, że narastająco w okresie dziesięciu miesięcy 2021 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wzrosło we wszystkich sekcjach Polskiej Klasyfikacji Działalności. "Od 5,4 procent w sekcji 'Działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją' do 12,3 procent w sekcji 'Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo'" - czytamy.

GUS podał, że najwyższą płacę brutto w sektorze przedsiębiorstw odnotowano w sekcji "Informacja i komunikacja" w wysokości 10 014,60 zł. Oznacza to wzrost o 8,4 procent względem analogicznego okresu roku poprzedniego. Najniższą w sekcji "Zakwaterowanie i gastronomia" na poziomie 4163,37 zł, po wzroście o 10,8 procent.

Przeciętne zatrudnienie

Z danych GUS wynika, że w październiku br. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw minimalnie zwiększyło się względem września br. - o 0,1 procent. Dla porównania, we wrześniu br. względem sierpnia br. odnotowano jego niewielki spadek - o 0,1 procent.

"Minimalny wzrost przeciętnego zatrudnienia w październiku 2021 r. wynikał m.in. z przyjęć w jednostkach, zwiększania wymiaru etatów zatrudnionych pracowników do poziomu sprzed pandemii, a także mniejszej absencji w związku z przebywaniem na urlopach bezpłatnych – co w zależności od ogólnej długości ich trwania mogło także zaważyć na sposobie ujmowania tych osób w przeciętnym zatrudnieniu i zarazem w wynagrodzeniach" - wyjaśnił Urząd.

W ujęciu rocznym w październiku br. przeciętne zatrudnienie wzrosło o 0,5 procent.

Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - komentarze

Zdaniem ekonomistów mBanku "dane z rynku pracy sprawiły lekką, negatywną niespodziankę". "Nas zaskoczyło zatrudnienie (in minus), rynek (mediana/średnia) natomiast przecenił dynamikę płac (my nie)" - wskazali we wpisie na Twitterze.

Ekonomiści Banku Pekao w odniesieniu do najnowszych danych GUS, podkreślili, że "cieszy miesięczny przyrost etatów o 4 tysiące". W ocenie końcówka roku będzie jednak trudna ze względu na rosnącą w siłę czwartą falę. "Zapewne pracodawcy znowu będą chcieli ją przeczekać 'chomikując' zatrudnienie" - prognozują.

Polski Instytut Ekonomiczny zwrócił uwagę, że wzrost zatrudnienia spowolnił w październiku. "To jednak efekt większej liczby pracowników na samozatrudnieniu – łączna liczba pracujących w polskiej gospodarce była najwyższa w historii. Łączna liczba pracujących w polskiej gospodarce to obecnie ponad 16,7 mln osób. Część przeszła z etatów na działalność gospodarczą – ponadprzeciętne wzrost zakładania nowych działalności obserwujemy m.in. wśród informatyków oraz w opiece zdrowotnej" - podkreślono w komentarzu.

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości