Czy inflacja w przyszłym roku będzie dwucyfrowa? "Możemy się założyć na antenie"

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
"Możemy się założyć na antenie"
"Możemy się założyć na antenie"TVN24
wideo 2/6
TVN24"Możemy się założyć na antenie"

Możemy się założyć na antenie, że w przyszłym roku nie będzie inflacji poniżej 10 procent - powiedział w "Faktach po Faktach" publicysta ekonomiczny Kazimierz Krupa z Kancelarii Drawbridge. W ten sposób zwrócił się do drugiego gościa TVN24 - ekonomisty Piotra Kuczyńskiego, analityka finansowego Xelion.

- O dobre wino - zaproponował Krupa. - O coś dobrego - odparł Kuczyński. 

Chwilę wcześniej goście TVN24 komentowali słowa członka Rady Polityki Pieniężnej Ludwika Koteckiego, według którego na początku przyszłego roku "inflacja znowu nam wystrzeli". - Związane to będzie z podwyżkami cen gazu i prądu. One nas czekają. Nie obronimy się. Te podwyżki mogą być bardzo duże, kilkudziesięcioprocentowe. To się bardzo szybko przełoży na inne towary - podkreślił członek RPP. Zaznaczył też, że niewykluczona jest inflacja na poziomie powyżej 20 procent.

- Nie wierzę w dwucyfrową inflację w przyszłym roku, czyli 12, 13 procent - stwierdził Kuczyński.

- Czyli, że będzie poniżej 10 procent? - pytał z niedowierzaniem Krupa.

- W przyszłym roku? Tak, uważam, że będzie poniżej 10 procent - odpowiedział Kuczyński i wyjaśnił, że to dlatego, iż "baza z tego roku jest tak olbrzymia". - Jedno zagrożenie, o którym wspominał Jamie Dimon, czyli szef JP Morgan - jeżeli w końcu roku spotka się embargo rosyjską ropę z popytem chińskim, który odżywa i do tego to, co zapowiadał (prezydent USA Joe) Biden: zakończenie sprzedaży ropy z rezerw strategicznych - jak te trzy czynniki się zbiorą i będzie 170 dolarów za baryłkę ropy, to forget (po ang. zapomnij) - zaznaczył ekonomista.

Inflacja w Polsce w maju 2022 roku wyniosła w ujęciu rocznym 13,9 procent - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). To najszybszy wzrost cen od marca 1998 roku. 

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: amnat30 / Shutterstock

Pozostałe wiadomości