TVN24 Biznes | Z kraju

Nastroje w przemyśle poniżej oczekiwań

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP
Mateusz Morawiecki o sytuacji gospodarczej
Mateusz Morawiecki o sytuacji gospodarczejTVN24
wideo 2/6
TVN24Mateusz Morawiecki o sytuacji gospodarczej

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w sierpniu wyniósł 56,0 punktów wobec konsensusu PAP Biznes 56,5 punktu i wobec 57,6 punktu w lipcu - podał Markit. Ekonomiści tłumaczą, że niższy od oczekiwań wynik odnotowano z powodu opóźnień w łańcuchach dostaw, które przełożyły się na wyhamowanie produkcji i wyraźny wzrost zaległości produkcyjnych.

"Według najnowszych danych w sierpniu polski sektor wytwórczy wciąż szybko się rozwijał" - czytamy w opisie badania.

Tempa wzrostu produkcji, nowych zamówień oraz aktywności zakupowej, mimo że zwolniły w porównaniu do poprzedniego miesiąca, były wciąż szybkie, a producenci wciąż zatrudniali nowych pracowników. Opóźnienia w łańcuchach dostaw nadal hamowały produkcję, powodując niemal rekordowy wzrost zaległości produkcyjnych" - napisano.

Markit pisze, że słaba wydajność dostawców oraz niedobory surowców na rynkach przyczyniły się do nasilenia presji kosztowej, aczkolwiek tempo inflacji było najwolniejsze od lutego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Komentarze ekonomistów

"PMI w polskim przetwórstwie w dół do 56,0 pkt, lekko poniżej oczekiwań rynkowych. Powód? Opóźnienia w łańcuchach dostaw, które przełożyły się na wyhamowanie produkcji i wyraźny wzrost zaległości produkcyjnych. Zwolnił też krajowy popyt" - napisali eksperci Analiz Pekao.

"Wskaźnik PMI w sierpniu spadł z 57,6pkt. do 56pkt. Nie da się uciec przed globalnym spowolnieniem w przemyśle, ale wszystko wskazuje na to, że wyhamowanie w PL przebiega bardzo łagodnie. Powolutku rozładowują się napięcia podażowe (ale pozostają bliskie rekordowym)" - komentują natomiast eksperci mBank Research.

Wskaźnik PMI

Wskaźnik PMI jest wskaźnikiem wyprzedzającym i ma na celu pokazać prognozy dla gospodarki. Wartość wskaźnika powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze, a poniżej - kurczenie się branży. Jest on kalkulowany na podstawie pięciu subindeksów - nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych.

Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości