Sieć Ikea wycofa ze swoich sklepów w Polsce słodycze produkowane przez firmę Mondelez. Koncern, do którego należą takie marki jak Toblerone, Oreo czy Milka znalazł się pod presją ze względu na to, że wciąż prowadzi biznes w Rosji. Jak tłumaczy nam jednak Aneta Gil z Ikea Retail, decyzja o wycofaniu produktów wynika z "długoterminowej strategii związanej z rozwojem własnych wyrobów cukierniczych pod marką Ikea".
- Obecna gama produktów oferowanych przez Ikea Food obejmuje kilka wyrobów czekoladowych od dostawców należących do Mondelez. Oferta ta jest systematycznie zmniejszana i niedługo przestanie być dostępna również w sklepach Ikea w Polsce - poinformowała TVN24 Biznes Aneta Gil, liderka ds. komunikacji zewnętrznej Ikea Retail.
Wytłumaczyła, że "decyzja o wycofaniu tych produktów wynika z długoterminowej strategii związanej z rozwojem własnych wyrobów cukierniczych pod marką Ikea".
- Już od wielu lat Ikea stawia na produkty cukiernicze pod marką Ikea i stale rozwija własną ofertę wyrobów czekoladowych i słodyczy - dodała Gil.
Wcześniej o wycofywaniu ze swoich sklepów wszystkich produktów Mondelez poinformował szwedzki oddział Ikei. - Wycofamy stopniowo produkty, które mamy na stanie. Naszym długoterminowym celem jest mieć w asortymencie tak dużo produktów Ikei, jak tylko można. Od kilku lat skupiamy się na rozwoju słodyczy marki Ikea i rozwijamy nasze własne wyroby czekoladowe, więc zamierzamy wyprzedać wszystkie produkty Mondeleza, które mamy - przekazał rzecznik firmy Mattias Hennius.
Bojkot giganta
Koncern Mondelez jest bojkotowany, zwłaszcza w Skandynawii, ponieważ nie wycofał się z Rosji po inwazji tego kraju na Ukrainę. W Szwecji i Norwegii Mondelez poprzez swoje lokalne spółki jest producentem słodyczy uważanych za przysmaki narodowe. Gigant został wpisany na czarną listę przez władze Ukrainy z powodu obecności w Rosji oraz finansowanie poprzez płacone podatki machiny wojennej Kremla.
W ostatnich dniach bojkot czekolady marki Marabou, należącej do Mondelez, ogłosiły m.in. siły zbrojne Szwecji, skandynawskie linie lotnicze SAS, państwowa kolej SJ, armator promowy Stena Line, Szwedzki Związek Piłki Nożnej, a także samorząd Goeteborga. Część szwedzkich sklepów wyprzedaje słodycze po promocyjnej cenie, aby następnie dochód przekazać Ukrainie. Nad pozbawieniem wyrobów Marabou statusu królewskiego dostawcy zastanawia się szwedzki dwór królewski.
W Norwegii z produktów koncernu Mondelez zrezygnowały linie lotnicze Norwegian, armator promowy Hurtigruten oraz sieć hotelowa Strawberry.
Mondelez nie rezygnuje
Mondelez nie zamierza rezygnować z biznesu w Rosji. Zapowiedział jedynie wydzielenie do końca roku rosyjskiej spółki ze swoich struktur międzynarodowych.
"Naszym planem jest, aby działalność w Rosji stała się niezależna z niezależnym łańcuchem dostaw" - tłumaczy się w komunikacie korporacja. Firma nie zostanie jednak zamknięta ani sprzedana z powodu, jak to wyjaśniono, obawy, że rzekomo "dochody trafią w niepowołane ręce".
Źródło: TVN24 Biznes, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock