TVN24 Biznes | Z kraju

Przymusowa restrukturyzacja Idea Banku. Sąd oddalił skargi

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Czarnecki: nie zgadzamy się, że Idea Bank był zagrożony upadłością
Czarnecki: nie zgadzamy się, że Idea Bank był zagrożony upadłościąTVN24
wideo 2/6
TVN24Czarnecki: nie zgadzamy się, że Idea Bank był zagrożony upadłością

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę między innymi Rady Nadzorczej Idea Banku na decyzję o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji Idea Banku. Według WSA decyzja Bankowego Funduszu Gwarancyjnego nie została wydana z naruszeniem prawa.

Zastępca Prezesa Zarządu BFG Sławomir Stawczyk wskazał, iż "sąd podzielił ocenę Funduszu, że skarga na decyzję w sprawie Idea Bank S.A. nie daje podstaw do uznania, iż decyzja została wydana z naruszeniem prawa".

"W prace Funduszu nad wszczęciem przymusowej restrukturyzacji zaangażowany był zespół świetnych profesjonalistów, dlatego takie rozstrzygnięcie sądu nie jest dla nas zaskoczeniem. Fundusz jak zawsze działał zgodnie z polskim i unijnym prawem, kierując się przede wszystkim interesem publicznym" - skomentował Stawczyk, cytowany w komunikacie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Idea Bank przejęty przez Bank Pekao

Bankowy Fundusz Gwarancyjny pod koniec ubiegłego roku poinformował, że z powodu złej sytuacji kapitałowej wszczął przymusową restrukturyzację Idea Banku. W związku z nią 3 stycznia 2021 roku Idea Bank został przejęty przez Bank Pekao. 

Według Funduszu Idea Bank był zagrożony upadłością, "nie było przesłanek wskazujących, że możliwe działania nadzorcze lub działania Idea Bank pozwolą we właściwym czasie usunąć zagrożenie upadłością". Podkreślono także, że "wszczęcie przymusowej restrukturyzacji Idea Bank było konieczne w interesie publicznym".

PRZYMUSOWA RESTRUKTURYZACJA IDEA BANKU - KALENDARIUM >>>

Z tą decyzją nie zgadzał się m.in. właściciel Grupy Getin Holding oraz przewodniczący Rady Nadzorczej Idea Banku Leszek Czarnecki, który w styczniu br. w "Faktach po Faktach" w TVN24 zapowiadał złożenie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie odwołania od decyzji BFG.

Jak mówił, "tak zwane resolution, czyli wywłaszczenie właścicieli z majątku" banku może nastąpić m.in., gdy bank jest zagrożony upadłością. - Z tym się absolutnie nie zgadzamy – podkreślał Czarnecki. Dodawał, że nieprawdą jest, jakoby akcjonariusze nie chcieli ratować banku.

- Trudno mi tę decyzję inaczej rozumieć niż tylko w kategorii - tej, o której mi mówił prezes Chrzanowski - "planu Zdzisława" przejmowania moich banków. Nie udało się ich przejąć, nie udało się mnie aresztować, więc wracamy do "planu Zdzisława" - mówił wcześniej w rozmowie z TVN24 Czarnecki.

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości