Nowe dane z przemysłu. "Gospodarka radzi sobie bardzo dobrze"

TVN24 Biznes

Morawiecki: zachowaliśmy perłę przemysłu, czyli polskie górnictwotvn24
wideo 2/4

Produkcja przemysłowa w kwietniu 2019 roku wzrosła o 9,2 procenta rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 3,6 procenta - podał Główny Urząd Statystyczny. To dane lepsze od prognoz.

Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji w kwietniu rok do roku o 8,7 proc., a miesiąc do miesiąca spadku o 4,3 proc.

- Dane były lepsze od oczekiwań. Wzrost produkcji przemysłowej był powszechnie oczekiwany, choć było to w dużej mierze spowodowane efektem kalendarzowym - stwierdziła Aleksandra Świątkowska z BOŚ Banku.

Jak dodała "wygląda na to, że polski przemysł trzyma się bardzo dobrze, choć po świetnych wynikach za I kwartał rośnie nieco wolniej".

Ekonomistka zwróciła też uwagę na "niezłe wyniki w działach eksportowych".

- Opublikowane dane dotyczące produkcji przemysłowej w kwietniu, gdzie dynamika znalazła się na poziomie najwyższym w tym roku i ogólnie rzecz biorąc najwyższym od lipca ubiegłego roku, stanowią bardzo dobre "otwarcie" drugiego kwartału br. Polska gospodarka, mimo notowanego wyhamowana aktywności w Europie, wciąż radzi sobie bardzo dobrze - podkreśliła z kolei Monika Kurtek z Banku Pocztowego.

- Dane dotyczące produkcji przemysłowej sugerują, że tempo wzrostu PKB w drugim kwartale wciąż utrzymuje się istotnie powyżej 4,0 proc. rdr. - zaznaczyła.

Według niej "to niewątpliwie ważna informacja dla RPP, a zwłaszcza tej jej części, która opowiada się za utrzymaniem stóp procentowych na dotychczasowym poziomie".

- Polska gospodarka pozostaje odporna na skutki spowolnienia w strefie euro - nawet w przypadku najbardziej pesymistycznego indeksu PMI widoczna jest obecnie poprawa - zauważył Jakub Rybacki z ING Banku Śląskiego.

- W efekcie szacujemy, że wzrost produkcji przemysłowej w całym II kw. powinien spowolnić nieznacznie z 6,9 proc. do ok. 5,5-6 proc. rdr. - prognozował.

- Dobre wyniki przemysłowe oraz solidarna koniunktura konsumencka sugerują, że spowolnienie dynamiki wzrostu PKB w II kw. będzie stosunkowo niewielkie. Spodziewamy się spadku z 4,6 proc. do 4,3 proc. rdr związanego głównie ze spadkiem eksportu netto (w skutek spowolnienia w Niemczech) - podsumował.

Autor: mp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock