Produkt Krajowy Brutto w pierwszym kwartale 2019 roku wzrósł o 4,6 procenta rok do roku wobec wzrostu na poziomie 4,9 procenta rok do roku w czwartym kwartale 2018 roku - wynika z szybkiego szacunku GUS.
Kwartał do kwartału PKB wzrósł o 1,4 procenta. Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes oczekiwali, że w pierwszym kwartale 2019 r. gospodarka urosła o 4,5 proc. rdr. Pełne dane o PKB w pierwszym kwartale GUS poda 31 maja.
Komentarze
"Odczyt PKB był lepszy od oczekiwań - zarówno konsensusu, jak i naszego banku. Najprawdopodobniej wczorajszy odczyt obrotów bieżących miał wpływ na podwyższony wzrost PKB, zwłaszcza pod względem eksportu netto - ocenił Krystian Jaworski z Credit Agricole.
Eksperci Banku Millennium napisali w komentarzu, że dane GUS "wpisują się w scenariusz stopniowej normalizacji rocznego tempa wzrostu PKB obniżającego się w kierunku tempa potencjalnego". "Ma to jednak tymczasowy charakter, gdyż w szczególności pod koniec tego roku impuls fiskalny zwiększający dochód rozporządzalny gospodarstw domowych będzie wspierał konsumpcję gospodarstw domowych" - zaznaczyli.
- Sądzimy, że w najbliższych kwartałach wzrost gospodarczy może nieco spowolnić, w szczególności z powodu mniej intensywnego popytu krajowego. Mniej korzystny wkład do wzrostu może mieć również eksport netto, na co wskazuje niski komponent nowych zamówień wskaźnika PMI, zwłaszcza popytu z zagranicy - dodali.
Według nich ostatnie miesiące tego roku powinny przynieść przyspieszenie wzrostu gospodarczego wspartego zwiększonymi świadczeniami społecznymi w ramach programu "Piątka plus". "Dane te wskazują, że wzrost gospodarczy w całym 2019 r. będzie szybszy niż wskazywała nasza prognoza sprzed dzisiejszej publikacji, która wynosiła 4,2 proc. rdr." - prognozują.
Monika Kurtek z Banku Pocztowego oceniła, że tempo wzrostu gospodarczego w drugim kwartale br. może się jeszcze nieco obniżyć, natomiast w drugiej połowie roku może ponownie wrócić powyżej 4,5 proc. rdr.
"Przyspieszenie możliwe będzie dzięki konsumpcji gospodarstw domowych, która ma szansę ponownie rosnąć w tempie przekraczającym 4,0 proc. rdr ze względu na kolejną pulę transferów socjalnych. Umiarkowanie zwiększać się także powinna dynamika inwestycji. W efekcie w całym 2019 r. dynamika PKB może wynieść 4,5 proc." - napisała w komentarzu.
Inflacja
GUS podał również w środę, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2019 r. wzrosły rdr o 2,2 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,1 proc.
Wcześniej w szybkim szacunku GUS podawał, że w kwietniu ceny rdr wzrosły o 2,2 proc., a mdm wzrosły o 1,1 proc.
W kwietniu 2019 r. #ceny towarów i usług konsumpcyjnych w porównaniu z kwietniem 2018 r. wzrosły o 2,2% (wskaźnik cen 102,2).
— GUS (@GUS_STAT) May 15, 2019
Więcej: https://t.co/RokMsXR2eo
GUS CPI WskaźnikCen statystyki inflacja pic.twitter.com/fbYDKl3E6r
Autor: tol / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock