Polska w obliczu kryzysu demograficznego. Liczba ludności mocno się zmniejszy

Z kraju

Szybkie urodzenie drugiego dziecka. Marczuk: to nie będzie dodatkowa gotówkatvn24bis
wideo 2/3

W ciągu 25 lat liczba ludności Polski zmniejszy się o około 2,8 miliona osób. Polska wkroczyła w fazę kryzysu demograficznego - podał Główny Urząd Statystyczny w analizie sytuacji demograficznej Polski.

"Wyniki prognozy wskazują, że przez najbliższe około 25 lat liczba ludności Polski zmniejszy się o 2,8 mln osób (dla przypomnienia - w ciągu minionych 25 lat zwiększyła się o ponad 360 tys.)" - napisano.

Przyczyny

GUS podaje, że największy wpływ na ten stan rzeczy będzie miała umieralność. GUS pisze, że na przykład w 2040 r. liczba zgonów sięgnie 440 tys., tj. zacznie wymierać wyż demograficzny z drugiej połowy lat 50. XX wieku – czyli obecni około 60-latkowie. Natomiast wiek emerytalny zaczną osiągać obecni 30/40-latkowie i będą wówczas stanowić najliczniejszą grupę. Według GUS mediana wieku ludności wyniesie 50 lat (tj. o prawie 10 lat więcej niż obecnie), co oznacza, że co drugi mieszkaniec Polski będzie już po 50-tce. "Prognoza nie przewiduje wzrostu liczby urodzeń, co prawda zakłada wzrost współczynnika dzietności, ale liczebność potencjalnych matek (obecnie są to kilkuletnie dziewczynki) spowoduje, że liczba urodzeń nie będzie znacząca (np. ok. 240 tys. w 2040 r.)" - napisano. Z badania wynika, że najbardziej zmniejszy się liczba mieszkańców woj. opolskiego oraz lubelskiego, łódzkiego i śląskiego, najmniej mazowieckiego, pomorskiego i małopolskiego. "Pomimo istotnego w 2017 roku wzrostu liczby urodzeń należy mieć na uwadze, że kształtujące się przez minione prawie 30 lat procesy ludnościowe spowodowały, że Polska wkroczyła w okres kolejnego kryzysu demograficznego (który miał już przejściowo miejsce w latach 1997–2007), ale obecny prawdopodobnie może mieć charakter dłuższej tendencji" - ostrzega GUS.

Rok 2017

Z danych GUS wynika, że w końcu 2017 r. liczba ludności Polski wyniosła 38,4 mln. Stopa przyrostu rzeczywistego w stosunku do 2016 roku była dodatnia, ale bliska zeru – wyniosła 0,001 proc. Oznacza to, że na każde 100 tys. ludności przybyła 1 osoba, natomiast w 2016 r. odnotowano ubytek rzeczywisty – na każde 100 tys. ludności ubyło 10 osób (–0,01 proc.).

Nieznaczny w 2017 r. wzrost liczby ludności odnotowano po raz pierwszy po obserwowanym przez 5 lat spadku i nastąpił on - zdaniem GUS - przede wszystkim w wyniku zmian rejestrowanych migracji zagranicznych na pobyt stały. Co prawda w 2017 r. istotnie wzrosła liczba urodzeń, ale jednocześnie równie istotnie wzrosła liczba zgonów.

Autor: tol//dap / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock