Z kraju

Śląski gigant nie chce już kopalń. Wydał oświadczenie

Z kraju

shutterstock.comGrupa energetyczna Tauron nie jest zainteresowana przejmowaniem kopalń węgla kamiennego i nie prowadzi żadnych rozmów w tej sprawie

Grupa energetyczna Tauron nie jest zainteresowana przejmowaniem kopalń węgla kamiennego i nie prowadzi żadnych rozmów w tej sprawie - wynika ze środowego oświadczenia spółki. Grupa kontroluje obecnie jedną piątą krajowych zasobów tego węgla.

"Zarząd Tauron Polska Energia informuje, że nie prowadzi żadnych rozmów czy negocjacji dotyczących przejęcia jakiejkolwiek kopalni" - napisała firma z Katowic w oświadczeniu. To odpowiedź na spekulacje prasowe w sprawie możliwości zaangażowania grupy w kopalnię Krupiński w Suszcu. Zgodnie z niedawną decyzją zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), do którego należy ta przynosząca duże straty kopalnia, w pierwszym kwartale przyszłego roku zakład ma zakończyć wydobycie węgla i trafić do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK). Decyzję kwestionują niektóre związki zawodowe, które szukają wariantów utrzymania pracy.

W środę "Dziennik Gazeta Prawna" podał, że dyskutowane są trzy warianty, będące alternatywą dla przeniesienia kopalni do SRK: przejęcie przez energetyczny Tauron, pozostawienie obecnego właściciela, czyli JSW, lub dzierżawa niemieckiemu HMS Bergbau.

Restrukturyzacja kopalń

Przedstawiciele grupy Tauron zdecydowanie zaprzeczyli, jakoby przejęcie kopalni przez Tauron było rozważane. "Grupa nie jest zainteresowana przejmowaniem jakiejkolwiek kopalni" - powiedział rzecznik spółki Maciej Wąsowicz. W oświadczeniu zarząd spółki podał, że Tauron koncentruje się obecnie na "efektywnym zarządzaniu posiadanymi aktywami górniczymi, w tym na skutecznej integracji przejętej niedawno kopalni Brzeszcze". Pozostałe aktywa górnicze grupy Tauron to zakłady Janina i Sobieski, skupione w spółce Tauron Wydobycie. W sumie grupa kontroluje ok. 20 proc. polskich zasobów energetycznego węgla kamiennego.

Krupiński do likwidacji

Zarząd JSW zdecydował o przekazaniu kopalni Krupiński do SRK uznając, iż zakład nie ma szans na osiągnięcie rentowności. Łączna suma strat kopalni w ciągu minionych 10 lat sięga ok. 900 mln zł. Zakład wydobywa głównie węgiel energetyczny, na który zapotrzebowanie maleje.

JSW chce skupić się przede wszystkim na produkcji węgla koksowego, osiągającego wyższe ceny. Dodatkowym problemem jest duże zanieczyszczenie surowca ze złóż Krupińskiego.

Pieniądze z OFE na kopalnie? „One po prostu znikną”

Autor: PMB//ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com

Pozostałe wiadomości