TVN24 Biznes | Z kraju

Google otwiera w Polsce największe europejskie centrum rozwoju technologii chmury

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
Mateusz Morawiecki o sytuacji gospodarczej
Mateusz Morawiecki o sytuacji gospodarczejTVN24
wideo 2/4
TVN24Mateusz Morawiecki o sytuacji gospodarczej

Google otwiera w Warszawie największe europejskie centrum ekspertów od rozwoju technologii chmury obliczeniowej - poinformowała szefowa Google Polska Magdalena Kotlarczyk. Dodała, że biurze w najbliższych latach mają być zatrudniani inżynierowie z całego świata.

- Google otwiera w Warszawie nowe biuro - siedzibę Centrum Rozwoju Technologii Google Cloud. Będzie to największe europejskie centrum skupiające najlepszych ekspertów i ekspertki od rozwoju technologii chmury obliczeniowej Google, z których korzystają klienci Google Cloud na całym świecie - powiedziała w poniedziałek na konferencji prasowej Kotlarczyk.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Google otwiera centrum rozwoju technologii chmury

Jak dodała, nowe centrum jest kolejnym elementem inwestycji Google w Polsce. Zlokalizowane jest ono na ponad 20 tys. mkw. przestrzeni w kompleksie The Warsaw Hub przy Rondzie Daszyńskiego.

- Nowe biuro będzie dynamicznie zwiększać zatrudnienie w najbliższych latach, rekrutując do Warszawy utalentowanych inżynierów i inżynierki - także z zagranicy - wskazała Kotlarczyk. Jak dodała, pierwsi pracownicy oficjalnie rozpoczną pracę w nowym budynku od wtorku.

Z informacji przekazanych przez firmę wynika, że aktualnie Google zatrudnia w Warszawie ponad 800 osób, z czego ponad 500 to załoga działu inżynieryjnego. W ostatnich trzech latach zespół biura powiększył się trzykrotnie.

Obecny na konferencji prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podkreślił, że stolica jest miejscem, gdzie inwestorzy chcą się rozwijać. "Otwierają oni kreatywne biura, po to, żeby móc rozwijać swoją firmę, ale również kontrybuować do rozwoju całej gospodarki światowej. Bardzo się cieszę, że Warszawa staje się tego częścią" - powiedział Trzaskowski.

Działalność edukacyjno-warsztatowa

Google podkreśla, że kluczowym aspektem działalności biura będzie działalność edukacyjno-warsztatowa. "Google będzie dzielić się swoim know-how, by coraz więcej specjalistów i specjalistek zdobyło kompetencje umożliwiające pracę w sektorze chmurowym, który jest obecnie najdynamiczniej rozwijającym się sektorem IT. Warszawskie centrum będzie też miejscem szkoleń dla polskich firm, które chcą wykorzystać potencjał chmury w rozwoju swojego przedsiębiorstwa" - podkreśliła firma.

W budynku The Warsaw Hub nowe centrum Google zajmie 14 pięter (od 18 do 31). Inspiracją dla zaprojektowania każdego z nich były różne regiony Polski.

Google przypomniało, że otworzyło swoje pierwsze biuro w Polsce w 2006 roku. Obecnie zatrudnia ponad 900 osób w biurach w Warszawie i Wrocławiu. Od 2015 roku funkcjonuje również Campus Google for Startups na warszawskiej Pradze, a w kwietniu tego roku firma uruchomiła region Google Cloud - lokalny ośrodek przetwarzania danych - pierwszą tego typu infrastrukturę globalnego dostawcy usług chmury publicznej w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Konkurencja

W Polsce powstanie europejskie centrum chmury Gaia-X - informował dziennik "Rzeczpospolita". Jak podaje gazeta, "to część projektu wspieranego przez Brukselę i finansowanego przez firmy z Niemiec oraz Francji". Inwestycja ma być konkurencją dla technologicznych firm zza oceanu, w tym Microsoftu i Google'a.

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Sundry Photography / Shutterstock

Pozostałe wiadomości