TVN24 Biznes | Z kraju

W Polsce powstanie europejskie centrum chmury. Ma konkurować z gigantami

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP
Mateusz Morawiecki o sytuacji gospodarczej
Mateusz Morawiecki o sytuacji gospodarczejTVN24
wideo 2/4
TVN24Mateusz Morawiecki o sytuacji gospodarczej

W Polsce powstanie europejskie centrum chmury Gaia-X - informuje dziennik "Rzeczpospolita". Jak podaje gazeta, "to część projektu wspieranego przez Brukselę i finansowanego przez firmy z Niemiec oraz Francji". Inwestycja ma być konkurencją dla technologicznych firm zza oceanu, w tym Microsoftu i Google'a.

Jak pisze dziennik, Polska ma być jednym "z ważnych przyczółków w europejsko-amerykańskiej wojnie o dane". Gazeta zauważa, że teraz "biznes, instytucje, ale i internauci na całym świecie, którzy przechowują swoje pliki w chmurze, w praktyce najczęściej gromadzą je na serwerach amerykańskich potentatów branży cloud computingu – kilka firm z USA ma bowiem w sumie 60 proc. tego rynku. "Europejscy gracze to nisza" - ocenia.

Gaia-X - inwestycja w Polsce

"Ale UE i wiodące firmy z Niemiec, czy Francji chcą to zmienić. Chodzi m.in. o bezpieczeństwo gromadzonych informacji, ale i gigantyczne pieniądze (wartość globalnego rynku chmurowego przekroczyła już 400 mld dol., a w Polsce w 2024 r. ma sięgnąć 3,5 mld zł). I temu ma służyć projekt Gaia-X, w którego ramach nad Wisłą uruchamiana jest właśnie nowa centrala rozwoju technologii chmury obliczeniowej – kolejny na terenie Unii po uruchomionych w maju br. w Luksemburgu i Słowenii" - czytamy w dzienniku.

"Jak tłumaczą przedstawiciele Gaia-X, polski hub będzie pracował nad 'wydajną, konkurencyjną i bezpieczną infrastrukturą danych', ale w oparciu o europejskich dostawców. A więc w kontrze do globalnych potentatów branży z USA. Za sterami projektu w naszym kraju stają Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji (PIIT) oraz Związek Cyfrowa Polska (ZCP)" - podaje dziennik.

Według źródeł "Rzeczpospolitej" oficjalnie ogłoszenie otwarcia polskiej placówki Gaia-X nastąpi w czwartek na Forum CyberSec w Krynicy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości