Lek na alergię wycofany ze sprzedaży. Ostrzeżenie

Z kraju

tvn24Apteki tylko dla aptekarzy

Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu ze sprzedaży dwóch serii tabletek Levocetirizine Genoptim. Lek ma działanie przeciwalergiczne.

"Decyzja została podjęta w związku z uzyskaniem w badaniach stabilności wyniku poza specyfikacją w zakresie parametru substancje pokrewne" - czytamy w uzasadnieniu.

Chodzi o dwie serie produktu leczniczego:

- numer serii: E16371A, data ważności: 09.2019,

- numer serii: E16370B, data ważności: 09.2019.

Podmiotem odpowiedzialnym jest spółka Synoptis Pharma.

ZOBACZ DECYZJĘ GIF

Levocetirizine Genoptim jest lekiem przeciwalergicznym. Stosuje się go do leczenia między innymi przewlekłego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa.

Decyzje o wycofaniu z obrotu

Główny Inspektor Farmaceutyczny wydaje miesięcznie średnio kilka decyzji o wycofaniu poszczególnych serii jakiegoś leku z obrotu. Producenci leków mają obowiązek rygorystycznego dotrzymywania zgłoszonych we wniosku rejestracyjnym parametrów jakości tych produktów.

Zgłaszając lek do rejestracji, producent przedstawia dokładną specyfikację tego preparatu. W razie stwierdzenia jakiegokolwiek odstępstwa od przyjętych w specyfikacji parametrów, producenci występują z wnioskiem o wycofanie lub wstrzymanie obrotu. Zdarzają się też sytuacje, gdy lek jest wycofywany z uwagi na wysokie prawdopodobieństwo lub pewność, że jest niebezpieczny dla życia lub zdrowia. Do takich sytuacji dochodzi niezwykle rzadko - raz na kilka lat.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock