Z kraju

Powstanie siódmy największy bank w Polsce. Fuzja coraz bliżej

Z kraju

Kawecki o metodach uwierzytelniania stosowanych przez bankiTVN24 BiS
wideo 2/5

Kontrolowane przez Leszka Czarneckiego Getin Noble Bank i Idea Bank uzgodniły i podpisały plan połączenia - podano w czwartkowym komunikacie. Fuzja planowana jest na trzeci kwartał 2019 roku.

"Połączenie Getin Noble Banku i Idea Banku wydaje się naturalnym i przede wszystkim uzasadnionym ekonomicznie krokiem w rozwoju obu instytucji. Planowane synergie kosztowe na powtarzalnym poziomie 180 milionów złotych w skali roku pozwolą połączonemu bankowi nie tylko szybciej odzyskać pełną rentowność, lecz przede wszystkim rozpocząć proces odbudowy wartości dla akcjonariuszy" - powiedział, cytowany w komunikacie, Artur Klimczak, prezes zarządu Getin Noble Banku.

Getin Noble Bank i Idea Bank łączą siły

Współpracę przy analizie i przygotowaniu rozważanego połączenia Getin Noble Bank i Idea Bank rozpoczęły w sierpniu ubiegłego roku. Podano wówczas, że jeżeli wyniki analiz pokażą, iż połączenie jest zasadne, banki mają określić wstępne warunki tego procesu oraz zasady współpracy przy jego przygotowywaniu.

Jak wynika z czwartkowego komunikatu, połączenie banków nastąpi poprzez przeniesienie całego majątku Getin Noble Banku (jako spółki przejmowanej) na Idea Bank (jako spółkę przejmującą).

Po połączeniu bank będzie działał pod nazwą Getin Noble Bank. Połączenie zostanie dokonane po uzyskaniu wszystkich zgód i zezwoleń wymaganych przez prawo, w tym w szczególności zgody Komisji Nadzoru Finansowego. W celu dokonania połączenia na warunkach określonych w planie, konieczne - jak podano - będzie podjęcie przez walne zgromadzenia obu banków uchwał o wyrażeniu zgody na plan połączenia oraz zgody na zmiany statutu Idea Banku.

Jak wskazano w komunikacie, według danych na koniec września 2018 roku w wyniku połączenia powstanie siódmy pod względem wielkości bank w Polsce, dysponujący sumą bilansową bliską 80 miliardów złotych i świadczący usługi dla ponad dwóch milionów klientów. "Jednocześnie banki prowadzą obecnie intensywne działania w celu pozyskania inwestora finansowego, który dokapitalizuje połączony bank" - dodano.

Nie jedyna fuzja

To nie jedyna fuzja na rynku bankowym, do której może dojść w najbliższych miesiącach.

Na początku stycznia br. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraził zgodę na przejęcie kontroli nad Euro Bankiem przez Bank Millennium. Sfinalizowanie transakcji planowane jest na pierwszą połowę 2019 roku.

Autor: mb / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości