Zakopianka "made in China". Jest wykonawca kluczowego odcinka

Z kraju

Droższe paliwo na stacjach przy autostradach. Dlaczego?tvn24bis.pl
wideo 2/5

Ruszają przygotowania do budowy ponad 16-kilometrowego odcinka nowej, dwupasmowej zakopianki z Rdzawki do Nowego Targu. Jak poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad fragment drogi krajowej numer 47 wybuduje chińska firma Stecol Corporation. Realizacja tej inwestycji ma kosztować 706 milionów złotych i potrwa 49 miesięcy, nie licząc okresu zimowego.

Jak poinformowała rzeczniczka GDDKiA Iwona Mikrut, o wyborze oferty zadecydowała suma punktów przyznanych według kryteriów, na przykład najkorzystniejszej ceny, inwestor brał pod uwagę właściwości przeciwpoślizgowe nawierzchni, równość podłużna nawierzchni, personel wykonawcy, termin realizacji kontraktu.

W przetargu na budowę brało udział łącznie sześć firm. W terminie kolejnych 10 dni inni wykonawcy, którzy brali udział w przetargu mogą składać odwołania od wyboru. - Budowa drogi dwujezdniowej do Nowego Targu umożliwi szybsze i bezpieczniejsze połączenie Podhala i Zakopanego z innymi regionami kraju - poinformowała rzeczniczka GDDKiA.

O inwestycji

W ramach inwestycji powstanie dwujezdniowa droga ruchu przyspieszonego, o długości ponad 16 km, z czterema węzłami drogowymi w miejscowościach Obidowa, Klikuszowa, Nowy Targ Zachód, Nowy Targ Południe.

Na nowej trasie powstaną także 22 obiekty inżynierskie, czyli mosty, wiadukty i estakady. Wybudowane zostaną także drogi dojazdowe do posesji przylegających do nowej zakopianki, infrastruktura dla pieszych i rowerzystów, ekrany akustyczne i przejścia dla zwierząt. Stecol Corporation w konsorcjum z Polbud Pomorze wygrało również w ubiegłym tygodniu przetarg na budowę północnej obwodnicy Krakowa.

Prace przygotowawcze do powstania tego odcinka drogi trwały od 2008 roku. Odcinek Zakopianki z Rdzawki do Nowego Targu będzie łączył się z istniejącym dwujezdniowym odcinkiem z Rdzawka - Chabówka. Na kolejnych trzech odcinkach w kierunku Krakowa prace nad nową zakopianką są już mocno zaawansowane. - W efekcie prowadzonych inwestycji połączony zostanie Kraków z Nowym Targiem, na całym przebiegu, drogą dwujezdniową. Ma to kluczowe znaczenie ze względu na czas przejazdu i bezpieczeństwo ruchu - zaznaczyła Mikrut.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24