Przegląd prasy: Drogówka się cieszy, kierowcy mniej. Radary będą dokładniejsze

Z kraju


Urządzenia policji i Inspekcji Transportu Drogowego do pomiaru prędkości mają być dokładniejsze - informuje "Rzeczpospolita".

W pierwszej połowie 2017 roku fotoradary Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego (GITD) zarejestrowały blisko 520 tysięcy wykroczeń. W samej Warszawie prawie 26 tysięcy - to najnowsze statystyki GITD. Wygląda na to, że wkrótce będzie ich jeszcze więcej. W dodatku trudniejszych do podważenia - czytamy w dzienniku.

Funkcjonariusze zadowoleni

Minister rozwoju i finansów przygotował projekt rozporządzenia, którym stawia nowe wymogi dla urządzeń pomiarowych wprowadzanych do użytku. Będą one musiały być dokładne i w pełni miarodajne.

To reakcja na skargi kierowców. Od lat narzekają na urządzenia takie jak rapid czy iskra. Krytykuje się je za niedokładność pomiaru, brak możliwości identyfikacji mierzonego pojazdu czy podatność na zakłócenia.

Jak podaje gazeta, po zmianie atesty i dopuszczenia Głównego Urzędu Miar dostaną tylko radary wyposażone w zegar czasu rzeczywistego oraz wyraźnie wskazujące pojazd, który prędkość przekroczył. Wymóg ten ma dotyczyć urządzeń policji i Inspekcji Transportu Drogowego.

Zmiana ucieszy policjantów, którzy od dawna informowali, że kierowcy skutecznie podważają pomiar prędkości. Według danych Komendy Głównej Policji w 2016 roku policja zanotowała kilkaset skarg na pomiary prędkości dokonane urządzeniem Iskra-1. Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów domagał się nawet wycofania radaru.

Zapadło wiele wyroków, w których sąd uznał, że zapis urządzenia nie pozwala na jednoznaczną identyfikację pojazdu, który przekroczył prędkość - czytamy w "Rz". - W dodatku bardzo łatwo jego pomiary są zakłócane - potwierdza Mariusz Chróściński z dolnośląskiego stowarzyszenia kierowców.

Co jednak istotne, nowe przepisy nie sprawią, że niedokładne Iskry znikną z dnia na dzień. Dotyczą bowiem nowych urządzeń wprowadzanych do użytku. - Te już użytkowane będą mogły być nadal stosowane pod warunkiem posiadania ważnej legalizacji - powiedział w niedawnej rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" Sebastian Margalski z GUM.

Ministerialny projekt rozporządzenia jest na etapie konsultacji, ma wejść w życie w 14 dni od ogłoszenia.

Autor: mb / Źródło: PAP, "Dziennik Gazeta Prawna"