TVN24 Biznes | Z kraju

To urządzenie ma wykrywać COVID-19 z oddechu. Prezydent Duda poddał się testowi

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
11.02: Ponad siedem tysięcy nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło 456 osóbTVN24
wideo 2/10
TVN2411.02: Ponad siedem tysięcy nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło 456 osób

Polska firma ML System zaprojektowała urządzenie, które jest w stanie wykryć koronawirusa z oddechu w ciągu mniej niż 10 sekund. - To jest naprawdę rewolucja i jeszcze raz chcę wyrazić ogromną radość, że ona dzisiaj właśnie dzieje się w Polsce – mówił podczas konferencji prasowej w miejscowości Zaczernie (województwo podkarpackie) prezydent Andrzej Duda.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Prezydent złożył w czwartek wizytę w siedzibie firmy ML System – producenta i dystrybutora paneli fotowoltaicznych.

"Urządzenie, które wykrywa COVID-19 z oddechu"

- Dzisiaj zaprezentujemy najnowszy produkt firmy, niezwykły zupełnie, zwłaszcza w dzisiejszych bardzo trudnych czasach, kiedy jesteśmy dotknięci pandemią COVID-19. Szanowni państwo, to jest urządzenie, które wykrywa COVID-19 z oddechu, a również z różnych innych substancji w ciągu mniej niż 10 sekund – poinformował.

Duda wyraził nadzieję, że urządzenie to nie tylko zapobiegnie wielu zakażeniom koronawirusem i uchroni wielu ludzi od infekcji, ale przede wszystkim ułatwi życie społeczeństwom na całym świecie.

- Odkrycie tego urządzenia tu właśnie, w podrzeszowskiej firmie (...) jest dzisiaj wielką dumą nie tylko Podkarpacia, ale całej Rzeczypospolitej, a także również i moją. Wierzę w to, że wkrótce po badaniach klinicznych, które w najbliższych dniach się rozpoczną, urządzenie to będzie mogło trafić do masowej produkcji i - mam nadzieję - rozsławi firmę na całym świecie, dlatego że jest to coś, czego do tej pory nie stworzył i nie zaprezentował - o ile mi wiadomo - jeszcze nikt – powiedział prezydent.

"Działa w sposób zbliżony do policyjnego alkomatu"

- Wielokrotnie prosiłem przedsiębiorców, by tworzyć centra badawczo-rozwojowe i tak jest właśnie tutaj – powiedział prezydent. Podkreślił, że urządzenie, które opracowano w ML System z myślą o wykrywaniu m.in. koronawirusa, jest "niezwykłym przykładem innowacyjnej myśli, naprawdę można śmiało powiedzieć, że wręcz genialnym, biorąc pod uwagę, jak do tej pory wygląda diagnostyka koronawirusa".

Prezydent, który poddał się testowi w laboratorium firmy na tym urządzeniu i uzyskał wynik negatywny, relacjonował, że "ono działa w sposób zbliżony do policyjnego alkomatu". - Po prostu bierze się to urządzenie, dmucha się w ten otwór, i dosłownie po kilku sekundach na ekranie pojawia się wynik, czy ten test jest pozytywny, czy negatywny, czyli, czy ktoś wydycha koronawirusa, czy też nie – wyjaśnił. Jak przyznał, "rzeczywiście robi to niesamowite wrażenie".

Prezydent zwrócił uwagę, że mimo negatywnego wyniku testu na COVID-19, wszyscy obecni na prezentacji są w maseczkach, gdyż urządzenie firmy ML System "nie jest jeszcze dopuszczone do działania", a więc wyniki testów są "nieoficjalne". - Ale szanowni państwo, to jest naprawdę rewolucja, i jeszcze raz chcę wyrazić ogromną radość, że dzieje się ona w Polsce i z Polski – oświadczył Andrzej Duda.

"Na naszych oczach dokonuje się rewolucja"

Prezes spółki ML System Dawid Cycoń powiedział, że "na naszych oczach dokonuje się rewolucja technologiczna, rewolucja walki z koronawirusem".

Cycoń mówił, że w firmie ML System w kilkadziesiąt dni stworzono urządzenie, które jest w stanie wykryć koronawirusa.

- Jesteśmy po wstępnych badaniach, uzyskaliśmy zgodę komisji bioetyki lekarskiej na przejście do fazy badań już na gotowych wymazach, spodziewamy się bardzo szybko wyników w zakresie czułości i wykrywalności urządzenia – mówił prezes spółki ML System. Wyraził nadzieję, że urządzenie będzie masowo stosowane w zakładach pracy, na lotniskach czy na przejściach granicznych. Podkreślił, że urządzenie nie będzie wymagało specjalistycznej obsługi. - To urządzenie ma za zadanie diagnozować wirusa wszędzie. Wierzę, że po wdrożeniu do masowej produkcji pokonamy wirusa bardzo szybko nie tylko w skali naszego regionu, ale również w skali całego świata – powiedział Cycoń.

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości