Sklepy zleciły zbadanie płatności VAT. Teraz mogą zapłacić potężny podatek

Z kraju

Wicepremier Morawiecki o uszczelnieniu VATtvn24
wideo 2/3

Eurocash, właściciel takich marek sklepowych jak Delikatesy Centrum, ABC czy Groszek, może być zobowiązany do zwrotu podatku VAT w wysokości 121,5 mln zł - podała grupa w giełdowym komunikacie.

Firma zleciła badanie prawidłowości rozliczeń VAT przez spółki z Grupy Eurocash. Informację o wstępnych wynikach tego badania opublikowała w czwartek późnym wieczorem.

"Wstępne wyniki przeprowadzonego do dnia 12 maja br. badania wskazują na istnienie nieprawidłowości, które mogą skutkować koniecznością złożenia korekt deklaracji VAT i zapłatą podatku. Ewentualny zakres nieprawidłowości będzie mógł być ustalony po zakończeniu badania i analizie jego wyników" - czytamy w informacji.

Zapłata podatku VAT

Spółka wpłaciła do urzędu skarbowego tytułem zabezpieczenia 95,7 mln zł. W ocenie zarządu ostateczna wysokość zobowiązania w podatku VAT może różnić się od wpłaconej kwoty.

"Zapłata na zabezpieczenie uregulowania potencjalnego zobowiązania w podatku VAT nie powinna wpłynąć na możliwość prowadzenia normalnej działalności przez grupę Eurocash, ale może mieć istotny negatywny wpływ na wynik spółki" - napisano w komunikacie.

Spółka podała, że negatywny wpływ na zysk netto w 2017 r. wynosi 114,4 mln zł (0,82 zł a akcję), a negatywny wpływ na skonsolidowany dług netto Eurocash wyniesie 95,7 mln zł.

"Jednocześnie zarząd spółki podkreśla, że zapłata zobowiązania nie będzie mieć wpływu na politykę dywidendową spółki, realizowaną również w poprzednich latach" - napisano w komunikacie.

Firma posiada około 800 sklepów. W ubiegłym roku miała ponad 21 mld zł przychodów ze sprzedaży i 190 mln zysku netto.

Autor: MS / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock