Ministerstwo Finansów nie wyklucza zmian w stosowaniu obniżonych stawek VAT na żywność - napisał resort w odpowiedzi na interpelację poselską. - Jesteśmy świadomi absurdów, że taki sam produkt może mieć kilka stawek VAT i będziemy je eliminować - zapowiedział wiceminister finansów Paweł Gruza.
Obecnie funkcjonują trzy stawki podatkowe na żywność: 23 proc., 8 proc. i 5 proc. Zróżnicowane stawki funkcjonują m. in. ze względu na to, czy sprzedaje się produkt gotowy czy surowy. U wielu przedsiębiorców takie przepisy budziły wątpliwości interpretacyjne, jakie stawki mają zastosować.
Absurdalna stawka
Wiceminister finansów Paweł Gruza podczas wczorajszej konferencji prasowej podkreślał, że ministerstwo ma świadomość "absurdów" dot. stosowania podatku VAT, kiedy to de facto jeden produkt może być obłożony różnymi stawkami tej daniny. Wiceminister wskazał na casus hot-doga, którego składniki, bądź samo gotowe danie mogą mieć różne stawki VAT: 5 proc., 8 proc. i 23 proc. - Nie jesteśmy odpowiedzialni za te absurdy. W 2011 r. doszło do zmiany matrycy stawek VAT, alokacji stawek VAT do poszczególnych pozycji statystycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (...) To nie są rzeczy, których nie mamy na radarze. Pewne podstawowe absurdy będziemy eliminować w krótszym terminie. Stoi przed nami konieczność przyjrzenia się całemu systemowi alokacji stawki do danego towaru - powiedział. Gruza dodał, że resort chce wprowadzić takie "uszczelnienia i zsynchronizować pewne działania", by m.in. nie dochodziło do "konkurencyjności na stawkach VAT, jeżeli produkty są bardzo podobne, czy nawet takie same". Zapowiedział, że w ciągu pół roku resort poinformuje o tego rodzaju zmianach.
Zapytanie o podatek
O zróżnicowane stawki podatkowe na żywność pytał też Poseł Andrzej Maciejewski z Kukiz'15 w interpelacji poselskiej. Parlamentarzysta zapytał, czy istnieje możliwość podjęcia odpowiednich prac legislacyjnych w celu likwidacji obowiązujących obecnie trzech stawek podatkowych na żywność i napoje bezalkoholowe i zastąpienia ich dwiema stawkami 5 proc. i 23 proc.
Ministerstwo Finansów podało, że dostrzega potrzebę wprowadzenia zmian, które usprawnią system stosowanych stawek podatku od towarów i usług oraz tym samym ułatwią prawidłowe określenie ich wysokości. "Zdając sobie sprawę z możliwego wpływu wysokości stosowanych stawek VAT na poziom cen żywności, zgłoszona przez Pana Posła propozycja będzie brana pod uwagę przy podejmowaniu decyzji dotyczących ewentualnych zmian w opodatkowaniu artykułów żywnościowych tym podatkiem" - napisano w komunikacie.
Autor: ps / Źródło: PAP tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock