"To, że tyle węgla się spala w polskich domach, a na końcu okazuje się, że to węgiel rosyjski, to jest skandal"

Źródło:
TVN24
Joanna Maćkowiak-Pandera o kryzysie energetycznym
Joanna Maćkowiak-Pandera o kryzysie energetycznymTVN24
wideo 2/7
Joanna Maćkowiak-Pandera o kryzysie energetycznymTVN24

Premier Mateusz Morawiecki lekceważył ostrzeżenia, realizował politykę Putina. To ewidentnie dzisiaj wychodzi - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień '80" w Polskiej Grupie Górniczej Rafał Jedwabny, odnosząc się do sytuacji w polskiej energetyce. Joanna Maćkowiak-Pandera, szefowa Forum Energii, mówiła, iż "to, że dopuściliśmy, że tyle węgla się spala w polskich domach, a na końcu okazuje się, że to węgiel rosyjski, to jest skandal".

Rząd zapowiedział w czwartek brak podwyżek cen prądu dla gospodarstw domowych, które w całym 2023 roku nie zużyją więcej niż 2000 kilowatogodzin. Taki mechanizm ma zostać wprowadzony w ustawie. Jak powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, jeszcze trwają prace nad ostatecznym kształtem tych rozwiązań.

"Teraz usłyszeliśmy, że jest ciężko"

Jak powiedziała Joanna Maćkowiak-Pandera, "widać, że po raz pierwszy rząd proponuje rozwiązanie z kryterium dochodowym, dla tych w trudniejszej sytuacji".

- Mówimy tutaj o tych, którzy zużywają do 2000 kWh, to jest naprawdę mało (...). Ja dość pozytywnie na to patrzę. Po raz pierwszy usłyszeliśmy, że jest bardzo trudno i musimy oszczędzać energię. Ja nie mogę zrozumieć tego, że przez ostatnie miesiące rząd utrzymywał, że wszystko jest w porządku i nie musimy nic robić. Teraz usłyszeliśmy, że jest ciężko - powiedziała.

Podkreśliła, że "niektórzy potrzebują naprawdę dużej pomocy, aby przetrwać zimę, a niektórzy nie potrzebują tak dużej pomocy, bo sobie całkiem nieźle poradzą, mają mniejsze koszty albo większe dochody".

Jedwabny: premier realizował politykę Putina

Z kolei przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień '80"w Polskiej Grupie Górniczej zwrócił uwagę, że kryzys energetyczny "nie zaczął się od napaści Rosjan na Ukrainę". - On trwa tak naprawdę od zeszłego roku. My, górnicy, tak naprawdę już od września zeszłego roku pracujemy we wszystkie soboty, niedziele, aby utrzymać nasz system energetyczny, zapewnić Polakom energię - mówił.

- Chyba teraz, w obliczu tej wielkiej katastrofy, wszyscy zobaczyli, że tego węgla nie będzie. W sytuacji, w jakiej dzisiaj się znajdujemy, to nie jest nikt inny winny jak premier Morawiecki. To on doprowadził do kryzysu energetycznego. Ja przypomnę, że jeszcze dwa lata temu, choćby sama Polska Grupa Górnicza wydobywała rocznie 30 milionów ton węgla. Mogliśmy nawet zwiększyć wydobycie. Ze względu na poczynania pana premiera, realizację polityki Władimira Putina i brak realizacji kontraktów polskich kopalń, czyli energetyka nie odbierała zakontraktowanego węgla z polskich kopalń, a w tym sam czasie brała węgiel rosyjski, niejednokrotnie droższy. To doprowadziło do tego, że w ciągu jednego roku zmniejszyliśmy wydobycie o siedem milionów ton - powiedział.

Podkreślił, iż już w grudniu 2021 roku przestrzegał premiera Mateusza Morawieckiego, że węgla może zabraknąć - On to lekceważył, realizował politykę Putina. To ewidentnie dzisiaj wychodzi - stwierdził.

"Sypie się nam ta cała transformacja"

Z kolei Joanna Maćkowiak-Pandera mówiła, że "to, że dopuściliśmy, że tyle węgla się spala w polskich domach, a na końcu okazuje się, że to węgiel rosyjski, to jest skandal". W 2021 roku Polska sprowadziła 12 mln ton węgla, z czego 8 mln ton pochodziło z Rosji i było wykorzystywane przez gospodarstwa domowe i małe ciepłownie.

- Sypie się nam się w rękach ta cała transformacja. My nie zarządzamy tym procesem tak jak powinniśmy. Zbyt wolno odchodzimy od węgla - oceniła szefowa Forum Energii.

Jak przyznała, jeśli chodzi o najbliższą zimę, "nie pozostaje nam nic więcej niż dowieźć gospodarstwom domowym węgiel, aby ludzie mogli się ogrzać". Dodała przy tym, że ogrzewanie domów węglem na taką skalę jest ewenementem w Europie. - Dlaczego 80 procent węgla spalanego w gospodarstwach domowych w UE nadal pali się w polskich domach? - pytała.

Podkreśliła, ze surowce energetyczne stają się bronią rosyjskiego reżimu. - Teraz okazuje się, że mamy kryzys paliwowy. Jako UE mamy permanentny deficyt źródeł energii, próbujemy zerwać tę więź i Putin wykorzystuje to jako broń - powiedziała.

"Jeszcze jeden potężny problem"

Rafał Jedwabny mówił, że "czeka nas jeszcze jeden kolejny potężny problem".

- Dzisiaj energetyka bierze od nas węgiel w cenie 230-300 złotych za tonę. Teraz w portach ląduje węgiel, który już kosztuje między 2100 a 2400 złotych. Jest to błoto, jest to niesort, który trzeba jeszcze przewieźć, przesortować i dostarczyć do elektrowni za 2700, 2800 złotych. Te 80 procent tego niesortu będzie musiało trafić do energetyki, co oznacza, że do energetyki trafi odpad, błoto w cenie 2800 złotych - mówił.

- Jak państwo myślicie, kto zapłaci za to rachunki? Oczywiście my, w energii - stwierdził.

"OZE jest priorytetem"

Joanna Maćkowiak-Pandera powiedziała, że "musimy zmieniać naszą energetykę". - To nie jest jednak perspektywa ani tej zimy, ani kolejnej. Inwestycje w energetykę trwają latami i ta zmiana się szybko nie wydarzy. Potrzebny jest jednak jasny sygnał, że OZE powinno być priorytetem, a węgiel ma uzupełniać te źródła. Moim zdaniem jest to perspektywa kolejnych 10, maksymalnie 15 lat - mówiła.

Zdaniem ekspertki "nam tego węgla po prostu zabraknie". - My kiedyś pokrywaliśmy w stu procentach nasze zapotrzebowanie, wręcz eksportowaliśmy węgiel w świat - powiedziała. Zwróciła jednak uwagę, że "bywały lata, że 20 procent naszego krajowego zapotrzebowania importowaliśmy i to głownie z Rosji i tego nikt nie zauważył".

Autorka/Autor:mp/dap

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Donald Tusk zapewnił w "Faktach po Faktach", że do końca kadencji rządu dojdzie do podwyższenia kwoty wolnej od podatku. - Bardzo mi zależy na wyższej kwocie wolnej od podatku, bo to był mój postulat - podkreślił premier. Jak wyjaśnił, w tym roku nie pozwala na to wysokość deficytu w budżecie. Tusk zapowiedział też, że do końca maja ma być gotowych "ponad 100 ustaw deregulacyjnych".

"Bardzo mi zależy". Premier o podwyższeniu kwoty wolnej od podatku

"Bardzo mi zależy". Premier o podwyższeniu kwoty wolnej od podatku

Źródło:
tvn24.pl

Karol Nawrocki w rozmowie ze Sławomirem Mentzenem zapewniał, że jest wielkim przeciwnikiem Zielonego Ładu i chciałby odrzucenia go. Przekazał również, że będzie dążył do obniżenia cen prądu. Zapytany, jak chce to zrobić w ciągu 100 dni, co obiecuje w kampanii, wskazał, że ważne decyzje mają zapaść 27 maja w Trybunale Konstytucyjnym. Przedstawiciel Konfederacji starał się dociec, jak Nawrocki chce dokonać tej zmiany, skoro wybory są 1 czerwca, czyli już po posiedzeniu TK. - Czemu pan obiecuje w tych wyborach, że zrobi coś, co zrobi Trybunał Konstytucyjny? - kwituje Mentzen.

Mentzen punktuje Nawrockiego: czemu pan obiecuje w tych wyborach, że zrobi coś, co zrobi TK?

Mentzen punktuje Nawrockiego: czemu pan obiecuje w tych wyborach, że zrobi coś, co zrobi TK?

Źródło:
tvn24.pl

Relacje handlowe z Ukrainą wracają de facto do stanu sprzed wojny. Komisja Europejska przyjęła regulacje, które ograniczają do końca roku ilości towarów, jaką kraj ten będzie mógł sprowadzić do Unii po preferencyjnych stawkach celnych. Zmiany mają wejść w życie 6 czerwca - dzień po wygaśnięciu obowiązującego od 2022 r. rozporządzenia, zwalniającego Ukrainę z ceł na eksport do Unii.

Zmiana zasad handlu z Ukrainą. Unia wprowadza ograniczenia

Zmiana zasad handlu z Ukrainą. Unia wprowadza ograniczenia

Źródło:
PAP

Sławomir Mentzen odpytywał Karola Nawrockiego na swoim kanale na YouTube o szereg spraw, w także o poglądy gospodarcze. Polityków poróżniło podejście do wysokości stóp procentowych. Mentzen tłumaczył Nawrockiemu, jakie są konsekwencje ich obniżki, której obywatelski kandydat się domaga. - Ja rozumiem, że pan nie jest ekonomistą tylko historykiem. Kto panu to podpowiedział? - pytał gospodarz spotkania.

Mentzen pyta Nawrockiego o stopy procentowe: kto panu to podpowiedział?

Mentzen pyta Nawrockiego o stopy procentowe: kto panu to podpowiedział?

Źródło:
tvn24.pl

Duńczycy będą pracować do siedemdziesiątego roku życia - zdecydował w czwartek parlament Danii. Wydłużenie czasu pracy będzie jednak odbywać się stopniowo. Premierka tego kraju Mette Frederiksen obiecała, że już więcej ta granica nie będzie podwyższana mimo dalszego oczekiwanego wzrostu długości życia.

Będą pracować do siedemdziesiątki. Decyzja parlamentu

Będą pracować do siedemdziesiątki. Decyzja parlamentu

Źródło:
PAP

Departament Skarbu USA ogłosił w czwartek, że zamówił ostatnią partię jednocentowych monet do wybicia, po czym nie będzie już więcej ich zamawiać. Koniec bicia tych monet ma dać oszczędności nawet 56 milionów dolarów rocznie. Koszt ich produkcji ponad trzykrotnie przewyższa ich wartość.

Bliski koniec jednocentówek. Zamówiono ostatnią partię

Bliski koniec jednocentówek. Zamówiono ostatnią partię

Źródło:
PAP, BBC

Parlament Europejski poparł w głosowaniu podniesienie ceł na nawozy importowane do Unii Europejskiej z Rosji i Białorusi. Za głosowało 411 europosłów, przeciwko było 100, wstrzymało się od głosu 78.

Rosja zalewa tym unijny rynek, Polska największym poszkodowanym

Rosja zalewa tym unijny rynek, Polska największym poszkodowanym

Źródło:
PAP

Holenderskie farmy wiatrowe na Morzu Północnym produkują mniej energii z powodu sąsiedztwa belgijskich turbin - pisze w czwartek brytyjski "Times". Oskarżają więc Belgów o "kradzież wiatru". Ekspert wyjaśnia, że "dzieje się tak na każdej farmie wiatrowej, gdzie turbiny są relatywnie blisko siebie".

Holendrzy oskarżają Belgów o "kradzież wiatru"

Holendrzy oskarżają Belgów o "kradzież wiatru"

Źródło:
PAP

Duńska organizacja Green Power Denmark poinformowała o wykryciu "podejrzane komponentów" w importowanych z zagranicy podzespołach infrastruktury energetycznej. Podobne przypadki wcześniej odnotowano w Stanach Zjednoczonych, gdzie w sprowadzanych z Chin falownikach dla farm słonecznych również znajdowano budzące niepokój elementy.

"Podejrzane komponenty" w urządzeniach energetycznych

"Podejrzane komponenty" w urządzeniach energetycznych

Źródło:
PAP

Wydatki na obsługę długu publicznego osiągnęły bezprecedensowy poziom - zauważa "Rzeczpospolita". Za rosnącymi kosztami stoi krajowa polityka - zdominowana przez nieustanną kampanię wyborczą i wzrost wydatków socjalnych.

Ogromny problem rządu. "Trzeba bić na alarm"

Ogromny problem rządu. "Trzeba bić na alarm"

Źródło:
"Rzeczpospolita"

Ponad 90 procent przebadanych próbek e-papierosów nie spełnia wymogów określonych w ustawie - poinformowała aspirant Justyna Pasieczyńska, rzeczniczka Krajowej Administracji Skarbowej. Zgodnie z obowiązującym prawem takie produkty nie powinny trafiać do sprzedaży.

"Nie powinny znaleźć się w ogóle w sprzedaży". Alarmujące wyniki kontroli

"Nie powinny znaleźć się w ogóle w sprzedaży". Alarmujące wyniki kontroli

Źródło:
PAP

PKO Bank Polski ostrzega przed "nowym typem oszustwa", w którym przestępcy podszywają się pod Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Fałszywe wiadomości dotyczą rzekomych błędów w danych lub zamrożonych kryptowalut i mają na celu wyłudzenie pieniędzy oraz danych osobowych.

Wielki bank ostrzega. "Nowy rodzaj oszustwa"

Wielki bank ostrzega. "Nowy rodzaj oszustwa"

Źródło:
tvn24.pl

Cena bitcoina po raz pierwszy w historii przekroczyła poziom 111 tysięcy dolarów. W przeliczeniu to ponad 416 tysięcy złotych. Inwestorzy są coraz bardziej optymistycznie nastawieni do przyszłości rynku kryptowalut.

Rajd bitcoina. Rekord wszech czasów

Rajd bitcoina. Rekord wszech czasów

Źródło:
tvn24.pl

Najwyższa Izba Kontroli przygotowała zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji w sprawie przekazania ponad 337 milionów złotych do depozytu sądowego, zamiast do jednostek publicznej radiofonii i telewizji. W odpowiedzi przewodniczący KRRiT Maciej Świrski powiedział, że rozważa złożenie doniesienia do prokuratury na prezesa NIK Mariana Banasia za przekroczenie uprawnień.

Wstrzymane miliony. Najwyższa Izba Kontroli reaguje

Wstrzymane miliony. Najwyższa Izba Kontroli reaguje

Źródło:
PAP

Spółka MS Frocks, należąca do grupy Monnari Trade, złożyła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek o zgodę na przejęcie pakietu akcji spółki PBH – poinformowało Monnari w komunikacie. PBH SA jest właścicielem między innymi znaków towarowych Quiosque, Laurella i Akardo.

Znana polska firma szykuje przejęcie

Znana polska firma szykuje przejęcie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Burmistrz Bodrum, tureckiego kurortu nad Morzem Egejskim, zapowiedział wprowadzenie opłat dla turystów - podał dziennik "Milliyet".

Nowa opłata dla turystów. "Dlaczego mielibyśmy być wyjątkiem?"

Nowa opłata dla turystów. "Dlaczego mielibyśmy być wyjątkiem?"

Źródło:
PAP

Do Komisji Europejskiej trafiła skarga dotycząca opłat za bagaż podręczny, którą złożyły organizacje konsumenckie z dwunastu państw. Ich zdaniem siedem tanich linii lotniczych narusza unijne przepisy, żądając dodatkowych opłat za przewóz bagażu o standardowych wymiarach.

Problem "dotyczy dziesiątek milionów klientów". Skarga do Brukseli

Problem "dotyczy dziesiątek milionów klientów". Skarga do Brukseli

Źródło:
PAP

Justin Sun, miliarder wywodzący się z Chin, który w 2023 roku został oskarżony o manipulacje rynkowe, ujawnił, że posiada największy udział w kryptowalucie powiązanej z Donaldem Trumpem. Zapowiedział również swoją obecność na ekskluzywnej kolacji organizowanej przez prezydenta dla czołowych inwestorów memecoina $TRUMP. Wśród zaproszonych gości znajdzie się także polski inwestor Mateusz Patrowicz.

Ekskluzywna kolacja z Trumpem. Kontrowersyjny miliarder wśród gości

Ekskluzywna kolacja z Trumpem. Kontrowersyjny miliarder wśród gości

Źródło:
PAP

W środę Sejm poparł poprawki Senatu do nowelizacji ustawy, która zobowiązuje deweloperów do ujawniania cen mieszkań. Jedna z nich doprecyzowuje, że nowy wymóg dotyczy ceny widniejącej w umowie deweloperskiej.

Nowy obowiązek dla deweloperów

Nowy obowiązek dla deweloperów

Źródło:
PAP

Sejm opowiedział się w środę za zakazem sprzedaży wszystkich typów e-papierosów osobom nieletnim. Zakazana ma być również sprzedaż beznikotynowych e-papierosów oraz woreczków nikotynowych na odległość - w tym przez internet - a także ich reklamowanie.

Nowy zakaz sprzedaży. Sejm zdecydował

Nowy zakaz sprzedaży. Sejm zdecydował

Źródło:
PAP

Brytyjskie władze wydały nowe ostrzeżenie dotyczące podróży do Turcji. Zwracają w nim uwagę na wypadki, do jakich doszło w ostatnim czasie, z udziałem paralotniarzy.

Ostrzeżenie dla podróżujących do Turcji

Ostrzeżenie dla podróżujących do Turcji

Źródło:
tvn24.pl, The Sun, BBC, FTN News

Tylko w jeden rok dziesięciu najbogatszych Amerykanów wzbogaciło się o 365 miliardów dolarów. A to nie koniec, bo ustawodawcy w USA pracują nad kolejną obniżką podatków dla krezusów - wskazuje CNN.

10 pracownikom zajęłoby to 726 tysięcy lat. Oni potrzebowali roku

10 pracownikom zajęłoby to 726 tysięcy lat. Oni potrzebowali roku

Źródło:
tvn24.pl

Sąd Książęcy w Liechtensteinie w nieprawomocnym wyroku przyznał rację dzieciom Zygmunta Solorza i oddalił pozew złożony przez ich ojca. Chodziło o zmiany w statucie Fundacji TiVi, na mocy których kontrolę nad biznesami Solorza miały przejąć jego dzieci. Zygmunt Solorz w komentarzu ocenił, że "wyrok nie zmienia niczego w stanie faktycznym" i zapowiedział złożenie apelacji od decyzji sądu w Liechtensteinie.

Sąd zdecydował w sprawie sporu Solorza z dziećmi

Sąd zdecydował w sprawie sporu Solorza z dziećmi

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Od 1 czerwca wchodzą zmiany dotyczące bezrobotnych. Chodzi o waloryzację zasiłku oraz nowe regulacje dotyczące wypłaty świadczenia czy miejsca rejestracji. A to tylko niektóre zmiany na rynku pracy, na które trzeba się przygotować.

Nadchodzi rewolucja na rynku pracy

Nadchodzi rewolucja na rynku pracy

Źródło:
PAP

Ryanair zażądał od niektórych członków personelu pokładowego w Hiszpanii zwrotu podwyżek w wysokości nawet trzech tysięcy euro - informuje BBC. To kolejna odsłona sporu tej linii lotniczej ze związkami zawodowymi.

Gigant żąda zwrotu podwyżek

Gigant żąda zwrotu podwyżek

Źródło:
BBC

Spółki MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III odpowiedzialne za budowę dwóch morskich farm wiatrowych zawarły umowy w sprawie kredytów na kwotę około 5,8 miliarda euro (niemal 25 miliardów złotych). Wcześniej kontrolowana przez Dominikę Kulczyk Polenergia oraz norweski Equinor poinformowały, że podjęły ostateczne decyzje w sprawie inwestycji.

Polska miliarderka i wielka inwestycja na Bałtyku

Polska miliarderka i wielka inwestycja na Bałtyku

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Unijny program pożyczek SAFE został zatwierdzony przez ambasadorów państw członkowskich Unii Europejskiej. To 150 miliardów euro na rozwój przemysłu zbrojeniowego - poinformował w środę minister do spraw Unii Europejskiej Adam Szłapka. - Europa się obudziła - skomentował wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

"Europa się obudziła". Jest decyzja

"Europa się obudziła". Jest decyzja

Źródło:
PAP

Marks & Spencer może stracić około 300 milionów funtów w związku z trwającym od kilku tygodni cyberatakiem. Firma zapowiedziała wznowienie sprzedaży online w najbliższych tygodniach.

Atak na znaną sieć handlową. Straty są ogromne

Atak na znaną sieć handlową. Straty są ogromne

Źródło:
PAP

Pociągi z Warszawy do Rijeki w Chorwacji ruszą 27 czerwca - zapowiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Połączenie ma obsługiwać PKP Intercity. Pociągi mają kursować cztery dni w tygodniu.

Pociąg do Chorwacji. Jest termin

Pociąg do Chorwacji. Jest termin

Źródło:
PAP