Urzędy będą musiały zmniejszyć zużycie prądu. Kto się nie dostosuje, może ponieść konsekwencje

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP
Premier Morawiecki o obowiązkowym oszczędzaniu energii przez administrację rządową i samorządową
Premier Morawiecki o obowiązkowym oszczędzaniu energii przez administrację rządową i samorządowąTVN24
wideo 2/3
TVN24Premier Morawiecki o obowiązkowym oszczędzaniu energii przez administrację rządową i samorządową

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że administracja państwowa będzie miała obowiązek zmniejszenia zużycia prądu o co najmniej 10 procent. Regulacje w tej sprawie mają obowiązywać od 1 października 2022 roku. Takie rozwiązanie ma zostać też zaproponowane samorządom.

Ile prądu rocznie zużywacie? Czekamy na Wasze informacje na Kontakt 24.

Premier Mateusz Morawiecki podczas czwartkowej konferencji mówił o konieczności oszczędzania energii w obiektach administracji publicznej. - Administracja rządowa, ale także administracja samorządowa będzie zobowiązana do zmniejszenia zużycia prądu o 10 procent już od najbliższego czasu, nie od 1 stycznia (2023 roku - red.), tylko chcemy, żeby to było od 1 października - zapowiedział szef rządu.

- Każda instytucja będzie musiała ograniczyć konsumpcję energii - podkreślił premier.

Szef rządu był dopytywany, czy instytucjom bądź samorządom będą groziły kary za brak zmniejszenia zużycia. - Chcemy w odniesieniu do wszystkich instytucji administracji publicznej, ale przede wszystkim państwowej, czyli tej części administracji państwowej, nad którą my mamy pieczę, egzekwować to na zasadzie i konsekwencji personalnych i konsekwencji budżetowych. W odniesieniu do samorządów te rozwiązania zostaną zaproponowane - odpowiedział premier Morawiecki.

Energooszczędne oświetlenie zewnętrzne

Mateusz Morawiecki mówił też o kolejnym rozwiązaniu, które - jak wskazał - zostało przygotowane we współpracy z wieloma samorządami. Chodzi o energooszczędne oświetlenie zewnętrzne, uliczne.

- To oświetlenie uliczne, zewnętrzne chcemy, aby było zmodernizowane w taki sposób, aby po prostu zużywało mniej energii. Wiemy doskonale, że są żarówki energooszczędne, dające tyle samo światła, a zużywające dużo mniej prądu i w całej Polsce rozpoczniemy taki program - powiedział Morawiecki.

- Przygotujemy odpowiednie wsparcie dla samorządów, aby jak najszybciej, jeszcze tej zimy przystąpić do realizacji tego programu, który pewnie potrwa kilka kwartałów - dodał.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości