Podkłady kolejowe, stary olej silnikowy, szmaty. Najgorsze rzeczy, jakimi Polacy palą w piecach

Źródło:
INNPoland, Radio Eska, tvn24.pl
"Jesteśmy postawieni w fatalnej sytuacji wyboru pomiędzy ciepłym domem a zdrowiem"
"Jesteśmy postawieni w fatalnej sytuacji wyboru pomiędzy ciepłym domem a zdrowiem"TVN24
wideo 2/5
"Jesteśmy postawieni w fatalnej sytuacji wyboru pomiędzy ciepłym domem a zdrowiem"TVN24

Wysokie koszty energii i niedobory węgla na rynku skłaniają wiele osób do szukania alternatywnych rozwiązań. Jednak eksperci przestrzegają, że to może się źle skończyć. "W świadomości części osób jeśli coś jest podobne do drewna, to jest to drewno" - mówi Krzysztof Smolnicki, prezes Fundacji EkoRozwoju, przestrzegając przed wykorzystywaniem odpadów jako opał. A czym palą nasi rodacy?

Jednym z surowców, który teoretycznie może być obecnie wykorzystywany w gospodarstwach domowych, jest węgiel brunatny - a to dzięki ustawie czasowo dopuszczającej wykorzystywanie go na potrzeby grzewcze. PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna zaczęło sprzedaż węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych. Chociaż surowiec został dopuszczony do użytku, Krzysztof Smolnicki, prezes Fundacji EkoRozwoju i członek Dolnośląskiego Alarmu Smogowego w rozmowie z portalem TVN24.pl podkreśla, że w 14 województwach w Polsce obowiązują tzw. uchwały antysmogowe, które zakazują wykorzystywania węgla brunatnego na użytek prywatny. Jak twierdzi, dopuszczenie do użytku oznacza, że wykorzystanie go w domach będzie tam więc "nielegalne, ale niekaralne".

Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego, na antenie TVN24 podkreślał, że ten węgiel nie nadaje się do wszystkich kotłów. Jego zdaniem niższa cena surowca, w okolicy "300-400 złotych za tonę" może zachęcić do kupna, ale - jak ocenił - " jest szansa, że sobie ten kocioł zniszczymy". - Może w tym sezonie grzewczym, może w następnym, bo wejdą procesy korozyjne. (...) To jest tani węgiel, ale mniej więcej połowa tego węgla to jest woda. Więc jeżeli płacimy za tonę węgla brunatnego, to kupujemy 500 litrów wody w tym węglu. To chyba nie ma żadnego sensu - stwierdził rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.

ZOBACZ TEŻ: Tauron nieoczekiwanie wypowiedział umowy na dostawy gazu kilkudziesięciu tysiącom klientów

Odpady spalane w piecach: pestki, podkłady kolejowe, meble

W programie "Polska i Świat" Siergiej zwrócił uwagę, że już można usłyszeć o próbach palenia owsem, a niektórzy być może spróbują wykorzystać pestki słonecznika czy wiśni jako opał. - Trzeba mieć na uwadze, że kotły to nie są urządzenia, do których ot tak można wrzucić każdego rodzaju paliwo, które ma niezerową wartość opałową - przestrzegał w "Polska i Świat" dr hab. inż. Artur Badyda z Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej.

Palenie odpadów jest zabronione, jednak nie brak śmiałków, którzy decydują się na wykorzystanie śmieci w celach grzewczych. Wśród nich 34-letni mieszkaniec Wejherowa, który palił w piecu wiórowymi płytami meblowymi. - Prezes PiS pozwolił wszystkim palić - miał odpowiedzieć funkcjonariuszom Straży Miejskiej na pytanie, dlaczego pali odpady. Mężczyzna odmówił przyjęcia mandatu, sprawa trafi do sądu.

Mieszkaniec Wejherowa palił w piecu odpadamiStraż Miejska w Wejherowie

- W świadomości części osób jeśli coś jest podobne do drewna, to jest to drewno, w związku z tym palą meblami, często z polakierowanych płyt wiórowych, zdarzają się ogłoszenia o oddawaniu okien czy drzwi - mówi Krzysztof Smolnicki, zwracając uwagę, z jak dużym zagrożeniem wiąże się ich palenie: - Trzeba pamiętać, że farby, szczególnie starsze, zawierały toksyczne metale ciężkie, na przykład ołów. Jeszcze gorszym pomysłem jest spalanie podkładów kolejowych, dlatego że konserwuje się je olejem kreozotowym, który jest po prostu mieszaniną trucizn. Tak zakonserwowany podkład kolejowy to nie tylko odpad, ale odpad niebezpieczny - ocenia.

Do listy silnie toksycznych substancji, które zdarza się wykorzystywać jako opał, dodaje przepracowany (zużyty - red.) olej silnikowy. Ale nie tylko: - Obserwujemy, że ceny czyściwa, czyli starych szmat pociętych na kawałki, które można kupić w belach, nagle zaczęły rosnąć - twierdzi Smolnicki. Prezes Fundacji EkoRozwoju przyznaje, że dotarły do niego doniesienia o "znikających workach z odpadami selektywnymi", jednak twierdzenie, że ludzie często wykorzystują plastikowe odpady jako opał, nazywa "mitem": - Plastikowa butelka nie wydziela dużo ciepła, a spalenie jej może być niebezpieczne, szczególnie jeśli mamy do czynienia z odpadem wieloskładnikowym.

Co z "ekogroszkiem gumowym", którego oferty sprzedaży pojawiły się w Internecie, kiedy ceny surowców opałowych zaczęły rosnąć? - Już sam tzw. ekogroszek nie miał wiele wspólnego z ekologią. Dlatego jako alarmy smogowe wzywaliśmy do zabronienia stosowania takiego nazewnictwa odnośnie węgla. W przypadku sprzedaży, promocji odpadów gumowych w formie tzw. ekogroszku, taka próba nosi już znamiona przestępstwa - dodaje Smolnicki.

ZOBACZ TEŻ: Kaczyński: palić "wszystkim poza oponami i podobnymi rzeczami". A co na to prawo?

Konsekwencje prawne i zdrowotne palenia odpadami

Zgodnie z art. 191 Ustawy o odpadach, nieprzestrzeganie zakazu palenia odpadami podlega karze aresztu albo grzywny. Za spalanie ich w instalacjach grzewczych lub na wolnym powietrzu grozi mandat w wysokości do 500 złotych lub kara grzywny w wysokości do 5 tys. złotych, w przypadku, gdy sprawa zostanie skierowana do sądu.

Palenie złej jakości paliwem to jednak nie tylko zagrożenie uszczupleniem portfela, ale przede wszystkim pogorszeniem stanu zdrowia. Agnieszka Warso-Buchanan, radczyni prawna i dyrektorka Programu Czyste Powietrze fundacji ClientEarth w TVN24 zaapelowała, by w okresie grzewczym sprawdzać jakość powietrza i jeśli jest zła, starać się nie wychodzić z domu z małymi dziećmi, czy osobami starszymi, szczególnie jeśli mają problemy z sercem. Odradziła również uprawianie sportu na zewnątrz, "bo oddychanie zanieczyszczonym, toksycznym powietrzem będzie miało ogromny wpływ na nasze zdrowie".

Europejska Agencja Środowiska (EEA) pod koniec zeszłego roku opublikowała raport, z którego wynika, że w 2019 roku 307 tysięcy osób w Unii Europejskiej zmarło przedwcześnie z powodu zanieczyszczeń powietrza. Zła jakość powietrza miała przyczynić się do śmierci 39,3 tysiąca Polaków. Procentowo pod względem liczby ludności Polska jest na pierwszym miejscu pod względem nadmiarowych zgonów w UE. Raport stwierdza, że w latach 2000–2014 stężenie pyłu PM10 w okresach dobowych i rocznych zmalało w 75 proc. miejsc na terenie wspólnoty, w których funkcjonują stacje pomiarowe. Wyjątek stanowi jeden kraj - w Polsce stężenie PM10 w XXI wieku wzrosło. 

Zanieczyszczenie powietrza w EuropiePAP/Maciej Zieliński

ZOBACZ TEŻ: Kaczyński o Bełchatowie: "to dymi i jakoś ludzie tam żyją". Ale jak? Sprawdzamy

Czy Polacy planują palić odpadami

W badaniu przeprowadzonym przez panel Norstat dla INNPoland na pytanie "Czy rozważa Pan/Pani możliwość ogrzewania domu innymi materiałami np. odpadami?" 7 proc. respondentów odpowiedziało "tak". Taki sam odsetek udzielił odpowiedzi "raczej tak". Największa grupa uczestników badania (60 proc.) zaznaczyła odpowiedź "nie". 18 proc. osób zaznaczyło opcję "raczej nie", a "nie wiem" - 8 proc.

Zmiany w systemie kaucyjnym w Niemczech. Będzie można zwracać wszystkie butelki PET
Kary za spalanie odpadówtoteraz

O to, czy w ostatnim czasie w Polsce jest odbieranych mniej odpadów niż przed kilkoma miesiącami, Radio Eska zapytało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Resort odpowiedział, że rozesłał gminom elektroniczne ankiety, w których wzięło udział 2113 z nich (85 proc. wszystkich - red.). "13 proc. gmin wskazało zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów komunalnych" - napisało ministerstwo.

ZOBACZ TEŻ: "Jesteśmy postawieni w fatalnej sytuacji wyboru pomiędzy ciepłym domem a zdrowiem"

Autorka/Autor:wac//am

Źródło: INNPoland, Radio Eska, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W związku z cłami w Ameryce rośnie liczba zamówień u małych i średnich producentów - pisze "Wall Street Journal". Dziennik podkreśla jednak, że firmy mają duży problem ze znalezieniem pracowników, co stawia pod znakiem zapytania realizację zapowiedzi Donalda Trumpa dotyczących powrotu fabryk i miejsc pracy do USA. Liczba wakatów w zakładach produkcyjnych sięga obecnie ponad pół miliona.

Setki tysięcy wakatów. "Czy ktoś podejmie pracę?"

Setki tysięcy wakatów. "Czy ktoś podejmie pracę?"

Źródło:
PAP

Hiszpania nakazała platformie Airbnb usunięcie ponad 65 tysięcy ofert wynajmu wakacyjnego, które naruszały obowiązujące przepisy - podaje Reuters. To część szeroko zakrojonych działań wymierzonych w sektor najmu krótkoterminowego, który jest obwiniany o pogłębianie kryzysu mieszkaniowego w kraju.

"Dość wymówek". Rząd reaguje, oferty mają zniknąć z sieci

"Dość wymówek". Rząd reaguje, oferty mają zniknąć z sieci

Źródło:
tvn24.pl

- Każdy powinien mieć możliwość zapłacenia za żywność, opiekę zdrowotną i leki zarówno za pomocą płatności cyfrowych, jak i gotówką - powiedział prezes Riksbanku Erik Thedéen. Szef szwedzkiego banku centralnego zwrócił uwagę na coraz bardziej niestabilną sytuację na świecie, w tym na groźby cyberataków i awarii.

Szef banku zabiera głos. "Każdy powinien mieć taką możliwość"

Szef banku zabiera głos. "Każdy powinien mieć taką możliwość"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder Elon Musk zaczął schodzić na dalszy plan - zauważa w poniedziałek portal Politico. Mimo że bliski współpracownik prezydenta USA Donalda Trumpa nie zniknął całkowicie z życia politycznego, to republikanie przestali o nim wspominać.

"Znacząca zmiana" dla Elona Muska

"Znacząca zmiana" dla Elona Muska

Źródło:
PAP

W poniedziałek weszły w życie cła antydumpingowe w wysokości do 74,9 procent na import polioksymetylenu (POM), tworzywa sztucznego wykorzystywanego między innymi w podzespołach samochodowych i urządzeniach AGD - przekazało chińskie ministerstwo handlu. Są one następstwem dochodzenia w sprawie domniemanych praktyk dumpingowych.

Odwet drugiej gospodarki świata

Odwet drugiej gospodarki świata

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przedsiębiorcy, którzy korzystali z maksymalnej ceny energii w drugiej połowie 2024 roku, mają czas do 30 czerwca, by złożyć odpowiednie oświadczenie u swojego sprzedawcy energii - przypomniał resort klimatu. Brak dokumentu grozi korektą rozliczeń oraz naliczeniem odsetek.

Brak tego dokumentu grozi korektą rachunku za prąd i odsetkami

Brak tego dokumentu grozi korektą rachunku za prąd i odsetkami

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie antymonopolowe przeciwko spółce Decora, podejrzewając, że producent paneli podłogowych naruszał konkurencję poprzez ustalanie cen produktów oraz podział rynku sprzedaży - przekazała firma w komunikacie. Zdaniem spółki postępowanie "jest nieuzasadnione".

Znany producent pod lupą urzędu

Znany producent pod lupą urzędu

Źródło:
PAP

Obniżka podatków, podniesienie drugiego progu podatkowego, duże fundusze inwestycyjne czy zmiany w popularnych świadczeniach - to miedzy innymi proponują kandydaci na prezydenta, którzy zmierzą się w drugiej turze wyborów. Przypominamy, jakie gospodarcze obietnice złożyli Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki.

Gospodarcze obietnice Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego

Gospodarcze obietnice Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Stacje TVN24 i TVN, należące do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, były w trakcie ogłaszania sondażowych wyników pierwszej tury wyborów prezydenckich najchętniej oglądanymi w Polsce. W grupie widzów powyżej czwartego roku życia odnotowały łącznie prawie 22 procent udziału w rynku - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Rewelacyjne wyniki osiągnął także portal tvn24.pl.

Rewelacyjne wyniki TVN24, TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Rewelacyjne wyniki TVN24, TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski na 2025 rok z 3,6 do 3,3 procent. Szacuje również, że w 2026 roku wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie 3 procent. Jednocześnie KE przewiduje wyhamowanie inflacji i utrzymanie się stopy bezrobocia na poziomie 2,8 procent.

Bruksela zmienia prognozy dla Polski

Bruksela zmienia prognozy dla Polski

Źródło:
PAP

Od marca 2024 do marca 2025 roku z rejestru podatkowego urzędy skarbowe wykreśliły prawie 132,5 tysiąca firm. Aż 9,3 tysiąca dlatego, że nie można było się z nimi w żaden sposób skontaktować. Co ciekawe, jak informuje w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna", ewidentnych oszustów nakryto stosunkowo mało.

"Groźny automatyzm" fiskusa. Wykreślono tysiące firm

"Groźny automatyzm" fiskusa. Wykreślono tysiące firm

Źródło:
PAP

Gospodarka Niemiec znajduje się pod coraz większą presją ze strony importu z Chin, co - jak wskazują analitycy - może mieć negatywne skutki również dla Polski. Według analizy przeprowadzonej przez firmę Allianz Trade, niemieckie straty handlowe mogą osiągnąć wartość 10,5 miliarda dolarów, a w ciągu najbliższych trzech lat Produkt Krajowy Brutto Niemiec może obniżyć się o 0,26 punktu procentowego.

Ciemne chmury nad największą gospodarką Europy

Ciemne chmury nad największą gospodarką Europy

Źródło:
PAP

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym wzrosły w ujęciu rocznym w większości dużych miast. Jednocześnie w porównaniu z czwartym kwartałem 2024 roku w sześciu z siedmiu analizowanych aglomeracji odnotowano natomiast spadki - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.

Tyle trzeba zapłacić za metr mieszkania w dużych miastach

Tyle trzeba zapłacić za metr mieszkania w dużych miastach

Źródło:
PAP

Donald Trump skrytykował Walmart, twierdząc, że sieć powinna sama pokryć koszty ceł, zamiast przerzucać je na klientów i tłumaczyć nimi podwyżki cen.

Gigant na celowniku Trumpa. "Będę was obserwował"

Gigant na celowniku Trumpa. "Będę was obserwował"

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o natychmiastowym wycofaniu z obrotu jednej serii popularnego leku przeciwbólowego Apap Extra. Powodem - jak przekazano w komunikacie - jest zanieczyszczenie "ciałem obcym" podczas produkcji wskazanej partii.

Seria popularnego leku wycofana

Seria popularnego leku wycofana

Źródło:
tvn24.pl

Nicola Grauso - włoski przedsiębiorca medialny, który budował stacje radiowe i telewizyjne nie tylko we Włoszech, ale i w Polsce - zmarł na Sardynii w wieku 76 lat. O jego śmierci poinformowała w niedzielę agencja Ansa.

Nicola Grauso nie żyje

Nicola Grauso nie żyje

Źródło:
PAP

W sobotnich losowaniach Lotto i Lotto Plus żaden z graczy nie wytypował prawidłowo wszystkich sześciu liczb. W związku z tym kumulacja rośnie do ośmiu milionów złotych. Oto wyniki losowania z 17 maja 2025 roku.

Duża kumulacja w Lotto

Duża kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił w sobotę w Stambule, że na Morzu Czarnym odkryto złoża gazu ziemnego o wielkości 75 miliardów metrów sześciennych.

Odkryto nowe złoża gazu

Odkryto nowe złoża gazu

Źródło:
PAP

Agencja Moody's obniżyła rating USA, powołując się na niepowodzenia kolejnych administracji w powstrzymaniu rosnącej fali zadłużenia - poinformowała agencja Associated Press.

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Źródło:
PAP

Dla 80 procent ankietowanych promocje są kluczowym czynnikiem przy wyborze sklepu stacjonarnego, a w przypadku zakupów online odsetek ten wzrasta do 82 procent – wynika z badania przeprowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jednocześnie aż 74 procent respondentów przyznało, że miało trudności ze zrozumieniem zasad obowiązujących promocji.

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Źródło:
PAP

We Francji Dyrekcja Generalna do spraw Konkurencji, Konsumentów i Zapobiegania Nadużyciom Finansowym (DGCCRF) zapowiedziała zaostrzenie kontroli przesyłek pochodzących od chińskich nadawców, takich jak platformy Shein i Temu – poinformował dziennik "Le Figaro".

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone i Unia Europejska przełamały dotychczasowy impas dotyczący ceł i rozpoczęły zaawansowane negocjacje, by zapobiec wprowadzeniu taryf celnych, które prezydent Donald Trump miał nałożyć na europejskich partnerów - poinformował "Financial Times", powołując się na unijne dokumenty oraz źródła zbliżone do sprawy.

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Kibice letnich igrzysk olimpijskich, które odbędą się w 2028 roku w Los Angeles, mogą mieć okazję skorzystać z latających taksówek - podaje BBC. Wprowadzenie takiego rozwiązania promują organizatorzy imprezy sportowej. Konieczne są jednak odpowiednie zgody.

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Źródło:
BBC

Władze Tanzanii poinformowały o przeznaczeniu równowartości ponad miliona dolarów na rozpoczęcie budowy międzynarodowego lotniska w okolicy słynnego Parku Narodowego Serengeti. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych rezerwatów przyrody w Afryce.

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

Źródło:
PAP, tvn24.pl