PGE uruchamia punkty sprzedaży węgla brunatnego. "Wraca patologia"

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Rzecznik PGG o podwyżkach cen węgla
Rzecznik PGG o podwyżkach cen węglaTVN24
wideo 2/5
TVN24Rzecznik PGG o podwyżkach cen węgla

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna zaczęło sprzedaż węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych - podano w komunikacie. W wyniku przyjętej przez Sejm ustawy węgiel brunatny może być czasowo wykorzystywany na potrzeby grzewcze. "Wraca patologia" - skomentował Dolnośląski Alarm Smogowy.

"Uruchomienie punktów sprzedaży węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych, którzy zgodnie z deklaracją Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynku (CEEB) wykorzystują węgiel na własne potrzeby grzewcze, jest możliwe dzięki zmianom dotychczasowych przepisów zakazujących sprzedaży węgla do użycia w gospodarstwach domowych lub instalacjach spalania o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW. Przepisy obowiązują do 30 kwietnia 2023 roku" - poinformowała w komunikacie PGE.

"Sprzedaż węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych"

- Sprzedaż węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych jest uzupełnieniem oferty PGE dla sektora komunalnego i bytowego i kolejnym ułatwieniem dla klientów w dostępie do węgla. W obecnej sytuacji geopolitycznej związanej z wojną na Ukrainie, zapewnienie bezpieczeństwa cieplnego mieszkańców wiąże się z koniecznością podejmowania dodatkowych działań zapewniających łatwiejszy dostęp do alternatywnych paliw opałowych - podkreślił prezes zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna Wojciech Dąbrowski.

Każde gospodarstwo domowe, które zgłosiło w deklaracji CEEB węglowe źródło ogrzewania, będzie mogło skorzystać z możliwości zakupu węgla brunatnego w limicie od dwóch do sześciu ton tylko w jednej z dwóch kopalń PGE GiEK - w Turowie lub Bełchatowie. Węgiel brunatny dla odbiorców indywidualnych będzie sprzedawany po wcześniejszym zamówieniu telefonicznym i ustaleniu daty odbioru.

Jak zaznaczono w komunikacie, sprzedaż indywidualna będzie stanowiła niewielki odsetek całkowitego wydobycia i nie wpłynie na dalsze, stabilne dostawy węgla do Elektrowni Bełchatów i Turów. Tak jak dotychczas węgiel brunatny z obydwu kopalń będzie przede wszystkim służył do produkcji energii elektrycznej pokrywającej 27 proc. krajowego zapotrzebowania.

Szczegółowe zasady funkcjonowania punktów sprzedaży węgla w Kopalni Bełchatów i Kopalni Turów jak również warunki sprzedaży i płatności wraz z cennikiem są dostępne na stronach internetowych obu kopalni. PGE podaje również numery infolinii, pod którymi można zamawiać węgiel: Kopalnia Bełchatów - tel. (44) 737 47 72 w godz. 8-16 w dni robocze; Kopalnia Turów - tel. (75) 773 57 83 w godz. 7-14 w dni robocze.

"Masakra"

"Wraca patologia. Państwowe firmy wydobywcze sprzedawać będą węgiel brunatny w detalu, którym zgodnie z prawem nie wolno palić. Dodatkowo węgiel ten jest toksyczny w spalaniu, a z racji na dużą wilgotność i niską wartość opałową nieopłacalny. Masakra" - napisał na Facebooku Dolnośląski Alarm Smogowy.

"Surowy węgiel brunatny składa się w ponad 50 proc. z wody, bardzo ciężko jest go w ogóle rozpalić, a ze względu na niską temperaturę spalania będzie dymił niczym mokre liście i może zgasnąć przed wypaleniem. W tej chwili nie ma już możliwości wysuszenia tego węgla ani w piwnicach, ani tym bardziej przy kopalniach" - napisali na portalu smoglab.pl ekspert ds. energetyki z Instratu Bernard Swoczyna oraz radca prawny z Frank Bold Miłosz Jakubowski.

Cena węgla

Jak dowiadujemy się ze strony PGE, cena brutto za tonę bez akcyzy węgla brunatnego z Turowa kosztuje od 327,18 do 494,46 zł. Natomiast w Bełchatowie - od 191,51 zł do 305,56 zł.

Węgiel kamienny z Polskiej Grupy Górniczej jest 3-4 razy droższy, z kolei jeśli chodzi o składy, to Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla wyliczyła, że obecnie firmy prywatne kupują węgiel importowany w portach w cenach rzędu 2100-2300 zł netto za tonę, zależnie od parametrów jakościowych, a finalnie węgiel sprzedawany jest za 2900-3500 brutto za tonę.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości