Podkłady kolejowe, stary olej silnikowy, szmaty. Najgorsze rzeczy, jakimi Polacy palą w piecach

Źródło:
INNPoland, Radio Eska, tvn24.pl
"Jesteśmy postawieni w fatalnej sytuacji wyboru pomiędzy ciepłym domem a zdrowiem"
"Jesteśmy postawieni w fatalnej sytuacji wyboru pomiędzy ciepłym domem a zdrowiem"TVN24
wideo 2/5
"Jesteśmy postawieni w fatalnej sytuacji wyboru pomiędzy ciepłym domem a zdrowiem"TVN24

Wysokie koszty energii i niedobory węgla na rynku skłaniają wiele osób do szukania alternatywnych rozwiązań. Jednak eksperci przestrzegają, że to może się źle skończyć. "W świadomości części osób jeśli coś jest podobne do drewna, to jest to drewno" - mówi Krzysztof Smolnicki, prezes Fundacji EkoRozwoju, przestrzegając przed wykorzystywaniem odpadów jako opał. A czym palą nasi rodacy?

Jednym z surowców, który teoretycznie może być obecnie wykorzystywany w gospodarstwach domowych, jest węgiel brunatny - a to dzięki ustawie czasowo dopuszczającej wykorzystywanie go na potrzeby grzewcze. PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna zaczęło sprzedaż węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych. Chociaż surowiec został dopuszczony do użytku, Krzysztof Smolnicki, prezes Fundacji EkoRozwoju i członek Dolnośląskiego Alarmu Smogowego w rozmowie z portalem TVN24.pl podkreśla, że w 14 województwach w Polsce obowiązują tzw. uchwały antysmogowe, które zakazują wykorzystywania węgla brunatnego na użytek prywatny. Jak twierdzi, dopuszczenie do użytku oznacza, że wykorzystanie go w domach będzie tam więc "nielegalne, ale niekaralne".

Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego, na antenie TVN24 podkreślał, że ten węgiel nie nadaje się do wszystkich kotłów. Jego zdaniem niższa cena surowca, w okolicy "300-400 złotych za tonę" może zachęcić do kupna, ale - jak ocenił - " jest szansa, że sobie ten kocioł zniszczymy". - Może w tym sezonie grzewczym, może w następnym, bo wejdą procesy korozyjne. (...) To jest tani węgiel, ale mniej więcej połowa tego węgla to jest woda. Więc jeżeli płacimy za tonę węgla brunatnego, to kupujemy 500 litrów wody w tym węglu. To chyba nie ma żadnego sensu - stwierdził rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.

ZOBACZ TEŻ: Tauron nieoczekiwanie wypowiedział umowy na dostawy gazu kilkudziesięciu tysiącom klientów

Odpady spalane w piecach: pestki, podkłady kolejowe, meble

W programie "Polska i Świat" Siergiej zwrócił uwagę, że już można usłyszeć o próbach palenia owsem, a niektórzy być może spróbują wykorzystać pestki słonecznika czy wiśni jako opał. - Trzeba mieć na uwadze, że kotły to nie są urządzenia, do których ot tak można wrzucić każdego rodzaju paliwo, które ma niezerową wartość opałową - przestrzegał w "Polska i Świat" dr hab. inż. Artur Badyda z Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej.

Palenie odpadów jest zabronione, jednak nie brak śmiałków, którzy decydują się na wykorzystanie śmieci w celach grzewczych. Wśród nich 34-letni mieszkaniec Wejherowa, który palił w piecu wiórowymi płytami meblowymi. - Prezes PiS pozwolił wszystkim palić - miał odpowiedzieć funkcjonariuszom Straży Miejskiej na pytanie, dlaczego pali odpady. Mężczyzna odmówił przyjęcia mandatu, sprawa trafi do sądu.

Mieszkaniec Wejherowa palił w piecu odpadamiStraż Miejska w Wejherowie

- W świadomości części osób jeśli coś jest podobne do drewna, to jest to drewno, w związku z tym palą meblami, często z polakierowanych płyt wiórowych, zdarzają się ogłoszenia o oddawaniu okien czy drzwi - mówi Krzysztof Smolnicki, zwracając uwagę, z jak dużym zagrożeniem wiąże się ich palenie: - Trzeba pamiętać, że farby, szczególnie starsze, zawierały toksyczne metale ciężkie, na przykład ołów. Jeszcze gorszym pomysłem jest spalanie podkładów kolejowych, dlatego że konserwuje się je olejem kreozotowym, który jest po prostu mieszaniną trucizn. Tak zakonserwowany podkład kolejowy to nie tylko odpad, ale odpad niebezpieczny - ocenia.

Do listy silnie toksycznych substancji, które zdarza się wykorzystywać jako opał, dodaje przepracowany (zużyty - red.) olej silnikowy. Ale nie tylko: - Obserwujemy, że ceny czyściwa, czyli starych szmat pociętych na kawałki, które można kupić w belach, nagle zaczęły rosnąć - twierdzi Smolnicki. Prezes Fundacji EkoRozwoju przyznaje, że dotarły do niego doniesienia o "znikających workach z odpadami selektywnymi", jednak twierdzenie, że ludzie często wykorzystują plastikowe odpady jako opał, nazywa "mitem": - Plastikowa butelka nie wydziela dużo ciepła, a spalenie jej może być niebezpieczne, szczególnie jeśli mamy do czynienia z odpadem wieloskładnikowym.

Co z "ekogroszkiem gumowym", którego oferty sprzedaży pojawiły się w Internecie, kiedy ceny surowców opałowych zaczęły rosnąć? - Już sam tzw. ekogroszek nie miał wiele wspólnego z ekologią. Dlatego jako alarmy smogowe wzywaliśmy do zabronienia stosowania takiego nazewnictwa odnośnie węgla. W przypadku sprzedaży, promocji odpadów gumowych w formie tzw. ekogroszku, taka próba nosi już znamiona przestępstwa - dodaje Smolnicki.

ZOBACZ TEŻ: Kaczyński: palić "wszystkim poza oponami i podobnymi rzeczami". A co na to prawo?

Konsekwencje prawne i zdrowotne palenia odpadami

Zgodnie z art. 191 Ustawy o odpadach, nieprzestrzeganie zakazu palenia odpadami podlega karze aresztu albo grzywny. Za spalanie ich w instalacjach grzewczych lub na wolnym powietrzu grozi mandat w wysokości do 500 złotych lub kara grzywny w wysokości do 5 tys. złotych, w przypadku, gdy sprawa zostanie skierowana do sądu.

Palenie złej jakości paliwem to jednak nie tylko zagrożenie uszczupleniem portfela, ale przede wszystkim pogorszeniem stanu zdrowia. Agnieszka Warso-Buchanan, radczyni prawna i dyrektorka Programu Czyste Powietrze fundacji ClientEarth w TVN24 zaapelowała, by w okresie grzewczym sprawdzać jakość powietrza i jeśli jest zła, starać się nie wychodzić z domu z małymi dziećmi, czy osobami starszymi, szczególnie jeśli mają problemy z sercem. Odradziła również uprawianie sportu na zewnątrz, "bo oddychanie zanieczyszczonym, toksycznym powietrzem będzie miało ogromny wpływ na nasze zdrowie".

Europejska Agencja Środowiska (EEA) pod koniec zeszłego roku opublikowała raport, z którego wynika, że w 2019 roku 307 tysięcy osób w Unii Europejskiej zmarło przedwcześnie z powodu zanieczyszczeń powietrza. Zła jakość powietrza miała przyczynić się do śmierci 39,3 tysiąca Polaków. Procentowo pod względem liczby ludności Polska jest na pierwszym miejscu pod względem nadmiarowych zgonów w UE. Raport stwierdza, że w latach 2000–2014 stężenie pyłu PM10 w okresach dobowych i rocznych zmalało w 75 proc. miejsc na terenie wspólnoty, w których funkcjonują stacje pomiarowe. Wyjątek stanowi jeden kraj - w Polsce stężenie PM10 w XXI wieku wzrosło. 

Zanieczyszczenie powietrza w EuropiePAP/Maciej Zieliński

ZOBACZ TEŻ: Kaczyński o Bełchatowie: "to dymi i jakoś ludzie tam żyją". Ale jak? Sprawdzamy

Czy Polacy planują palić odpadami

W badaniu przeprowadzonym przez panel Norstat dla INNPoland na pytanie "Czy rozważa Pan/Pani możliwość ogrzewania domu innymi materiałami np. odpadami?" 7 proc. respondentów odpowiedziało "tak". Taki sam odsetek udzielił odpowiedzi "raczej tak". Największa grupa uczestników badania (60 proc.) zaznaczyła odpowiedź "nie". 18 proc. osób zaznaczyło opcję "raczej nie", a "nie wiem" - 8 proc.

Zmiany w systemie kaucyjnym w Niemczech. Będzie można zwracać wszystkie butelki PET
Kary za spalanie odpadówtoteraz

O to, czy w ostatnim czasie w Polsce jest odbieranych mniej odpadów niż przed kilkoma miesiącami, Radio Eska zapytało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Resort odpowiedział, że rozesłał gminom elektroniczne ankiety, w których wzięło udział 2113 z nich (85 proc. wszystkich - red.). "13 proc. gmin wskazało zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów komunalnych" - napisało ministerstwo.

ZOBACZ TEŻ: "Jesteśmy postawieni w fatalnej sytuacji wyboru pomiędzy ciepłym domem a zdrowiem"

Autorka/Autor:wac//am

Źródło: INNPoland, Radio Eska, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Najdroższe mieszkanie w Polsce, usytuowane na gdańskiej Wyspie Spichrzów, zostało sprzedane na początku 2024 roku za prawie 25 milionów złotych - poinformował "Forbes". Dotychczas najdroższy był apartament w wieżowcu Złota 44. Słynny inwestor Rafał Zaorski zapłacił za lokal prawie 22,9 miliona złotych.

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Źródło:
Forbes, tvn24.pl

35 procent polskich firm chce poszukiwać specjalistów od automatyzacji lub sztucznej inteligencji (AI) - dowiadujemy się z raportu "Barometr Polskiego Rynku Pracy" stworzonego przez Personnel Service.

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło prawie 1,5 miliona wniosków o wypłatę świadczenia Dobry start - przekazał we wtorek rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. W ubiegłym roku dodatek przyznano dla około 4,6 miliona dzieci.

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić szereg zmian w podatkach lokalnych. Niestety, jak wynika z apelów organizacji powiązanych z sektorem energii, mogą one mieć fatalny efekt w postaci wyższych cen energii elektrycznej. Zmianom sprzeciwia się nawet inny resort w rządzie Donalda Tuska.

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Źródło:
PAP

Ministrowie finansów unijnych krajów zaakceptowali zmiany w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) zaproponowane przez polski rząd. Teraz Polska może formalnie złożyć wnioski o kolejne płatności. Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zapowiedziała je na wrzesień.

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Polacy nie chcą, by ministrowie pobierali wyższe wynagrodzenia - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Gazeta zaznacza, że temat rządowych zarobków zyskał na popularności po tym, jak Radosław Sikorski ujawnił, ile dostaje na rękę jako minister spraw zagranicznych.

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Źródło:
PAP

Rosyjski gigant produkujący programy antywirusowe Kaspersky Labs przekazał, że opuszcza USA. Wcześniej administracja prezydenta Joe Bidena zakazała sprzedaży i dystrybucji oprogramowania firmy - poinformował portal stacji BBC.

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Źródło:
BBC

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2024 roku zlikwidowano w Polsce aż 1,6 tysiąca sklepów, a 5,2 tysiąca zawiesiło działalność - pisze "Rzeczpospolita". Jak wskazują eksperci, będzie jeszcze gorzej, bo szybko rosną koszty energii i płac.

Z rynku wymiata małe sklepy. "Konkurencja jest mordercza"

Z rynku wymiata małe sklepy. "Konkurencja jest mordercza"

Źródło:
PAP

Projektowane rozporządzenie resortu klimatu nie będzie chroniło pełnowartościowego drewna przed spalaniem w energetyce - twierdzi Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego. Jej zdaniem konieczne jest zaostrzenie parametrów dotyczących uznania drewna za nadające się do spalenia.

Nowe przepisy w sprawie palenia drewnem. Branża zaniepokojona

Nowe przepisy w sprawie palenia drewnem. Branża zaniepokojona

Źródło:
PAP

Inspekcja pracy może wkrótce otrzymać nowe uprawnienie. To nakaz zamiany umowy B2B, umowy zlecenia czy umowy o dzieło na umowę o pracę. - To priorytet. Prace nad projektem trwają - poinformował w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Tomasz Zalewski, pełniący obowiązki rzecznika prasowego Głównego Inspektora Pracy. Jak wyjaśnił, regulacja szykowana jest w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

To może być rewolucja. Nowe uprawnienia w sprawie etatów

To może być rewolucja. Nowe uprawnienia w sprawie etatów

Źródło:
tvn24.pl

Rada Dialogu Społecznego nie wypracowała wspólnego stanowiska w sprawie propozycji podwyżki najniższej krajowej w 2025 roku. Rząd ma czas do 15 września na podjęcie ostatecznej decyzji w sprawie wysokości płacy minimalnej.

Najniższa krajowa 2025. Spór o podwyżkę płacy minimalnej. "Apelujemy bardzo mocno"

Najniższa krajowa 2025. Spór o podwyżkę płacy minimalnej. "Apelujemy bardzo mocno"

Źródło:
PAP

Deficyt budżetu państwa po czerwcu wyniósł prawie 70 miliardów złotych - wynika z szacunków Ministerstwa Finansów.

Kasa państwa pod kreską. Potężny deficyt

Kasa państwa pod kreską. Potężny deficyt

Źródło:
PAP

Jeff Bezos, Bernard Arnault i Bill Gates - miliarderzy z czołówki rankingu najbogatszych na świecie - przypłynęli superjachtami na wakacje na Sardynię - informują lokalne media. Luksusowe jednostki warte są w sumie setki milionów dolarów.

Trzech miliarderów i superjachty. Sensacja na wyspie

Trzech miliarderów i superjachty. Sensacja na wyspie

Źródło:
PAP, Bloomberg

W 2025 roku szykują się podwyżki podatków i opłat lokalnych, takich jak podatek od nieruchomości, środków transportowych czy od psa. Zgodnie z przepisami są one korygowane o wskaźnik inflacji za pierwsze półrocze. Podał go właśnie Główny Urząd Statystyczny.

Podatek od nieruchomości w górę. Nowe stawki

Podatek od nieruchomości w górę. Nowe stawki

Źródło:
tvn24.pl

Wartość produkcji aut w pierwszym kwartale 2024 roku przekroczyła 60 miliardów złotych. Jednak ogólne wyniki branży wskazują, że dobra passa przemysłu motoryzacyjnego w naszym kraju dobiega końca - podano w raporcie AutomotiveSuppliers.

"Przez kontynent przetacza się fala procesów restrukturyzacyjnych". Ciemne chmury nad branżą

"Przez kontynent przetacza się fala procesów restrukturyzacyjnych". Ciemne chmury nad branżą

Źródło:
PAP

Podatek akcyzowy od alkoholu nie zwiększy się w najbliższym czasie ponad założenia ujęte w tak zwanej mapie drogowej - przekazał minister finansów Andrzej Domański. Zakłada ona podwyżkę o 5 procent w skali roku. Zmiany mają objąć tylko tytoń - wyjaśnił szef resortu finansów.

Minister zabrał głos w sprawie akcyzy za alkohol

Minister zabrał głos w sprawie akcyzy za alkohol

Źródło:
PAP

Spółka macierzysta Google'a, Alphabet, prowadzi zaawansowane rozmowy w sprawie przejęcia start-upu Wiz zajmującego się cyberbezpieczeństwem - podaje "The Wall Street Journal", powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą. Wartość przejęcia to nawet 23 miliardy dolarów, co byłoby największym przejęciem w historii spółki.

To może być największe przejęcie w historii giganta

To może być największe przejęcie w historii giganta

Źródło:
"The Wall Street Journal"

Coolcation to jeden z nowych trendów w turystyce, który cieszy się coraz większą popularnością. W związku z nim szczególnie zadowoleni będą przedstawiciele branży z północnych regionów Europy. W obliczu zmian klimatu coolcation może przyciągać coraz więcej ludzi. Magazyn "Condé Nast Traveler" umieścił ją wśród największych trendów turystycznych na rok 2024.

Już nie wakacje pod palmami. Nowy trend w turystyce

Już nie wakacje pod palmami. Nowy trend w turystyce

Źródło:
Euronews, Bloomberg, Visit Sweden, tvn24.pl

Koszulki z napisem "Walcz o Amerykę", "Kuloodporny" czy "Legendy nigdy nie umierają", a także zdjęciem rannego Donalda Trumpa trafiły do sklepów internetowych już kilka godzin po nieudanym zamachu w Pensylwanii. W sprzedaży są już także "trumpowe" naklejki kubki, a nawet ubranka dla psów.

Od koszulek po ubranka dla psów. Sprzedaż ruszyła w kilka godzin

Od koszulek po ubranka dla psów. Sprzedaż ruszyła w kilka godzin

Źródło:
PAP