E-handel pod lupą skarbówki. Wyjaśniamy i obalamy mity

Źródło:
tvn24.pl
Internetowy handel pod lupą skarbówki
Internetowy handel pod lupą skarbówkiTVN24
wideo 2/4
Internetowy handel pod lupą skarbówkiTVN24

Od lipca obowiązują nowe przepisy dotyczące osób sprzedających na platformach internetowych, takich jak Vinted, OLX czy Allegro. Informacje o wprowadzeniu nowych przepisów wywołały popłoch w sieci. Zapytaliśmy Ministerstwo Finansów i ekspertów podatkowych o to, jakie dokładnie konsekwencje będą miały nowe przepisy dla użytkowników tak zwanych platform marketplace.

Od lipca obowiązuje nowelizacja ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw. To implementacja unijnej dyrektywy DAC7, która nakłada na platformy cyfrowe obowiązek raportowania na temat sprzedawców działających z pomocą tych platform. Dane te mają być później przekazywane do organów skarbowych.

Kto znajdzie się pod lupą fiskusa

Informacje o wprowadzeniu nowych przepisów wywołały popłoch w sieci. Część z osób sprzedających okazyjnie na platformach takie rzeczy, jak na przykład używane ubrania, zaczęła martwić się, czy nie dostanie zaraz wezwania do zapłacenia podatku lub zarejestrowania działalności gospodarczej od skarbówki.

Jak jednak uspokaja w korespondencji z sekcją biznesową tvn24.pl Ministerstwo Finansów, "wdrażane przepisy nie wprowadzają żadnych zmian w zasadach opodatkowania sprzedaży prywatnych rzeczy używanych przez co najmniej 6 miesięcy".

Resort dodaje, że "samo ogłoszenie o sprzedaży, czy pojedyncza transakcja nie powodują automatycznego wszczęcia czynności sprawdzających lub kontroli". "KAS (Krajowa Administracja Skarbowa - red.) co do zasady, nie inicjuje analiz dotyczących osób sprzedających pojedyncze sztuki używanych rzeczy poprzez portale internetowe. Okazjonalna sprzedaż, np. ubranka po dzieciach nie jest obiektem zainteresowania urzędu skarbowego" - czytamy.

Obowiązek raportowania nie obejmuje bowiem wszystkich sprzedających na tak zwanych platformach marketplace, ale tylko i wyłącznie tych, którzy spełnią określone warunki. Dokładniej chodzi o sprzedawców, którzy dokonają 30 transakcji dotyczących towarów, lub których dochód z tego tytułu przekroczył równowartość 2 tys. euro w ciągu roku (według obecnego kursu 8559 złotych).

Dane trafią do urzędów skarbowych w postaci zbiorczej, elektronicznej informacji na temat sprzedawcy lub sprzedawców. "KAS będzie analizował przekazywane przez platformy coroczne informacje i zestawiał z zadeklarowanymi przychodami" - wyjaśnia resort.

Obecnie KAS nie zamierza szczególnie upominać osób handlujących na platformach sprzedażowych, wobec których zachodzi podejrzenie o prowadzenie działalności nierejestrowanej. "Obecnie KAS nie planuje wysyłania pism do sprzedających, co do których zachodzą podejrzenia o prowadzenie działalności w tzw. szarej strefie" - czytamy.

Sam resort przyznaje, że przez wejście w życie przepisów "może nastąpić wzrost liczby zarejestrowanych podmiotów gospodarczych". "Jednak nie mamy żadnych danych ani szacunków w tym zakresie" - dodają przedstawiciele ministerstwa.

Co z podatkiem?

W praktyce to, że nasze dane trafią do skarbówki nie oznacza jeszcze wcale, że będziemy musieli zapłacić podatek.

- Musimy odróżnić obowiązki raportowe od obowiązku płacenia podatku. Ta dyrektywa nie wprowadza nowych podatków dla handlujących w internecie, ale wprowadza obowiązki sprawozdawcze, to są obowiązki po stronie operatorów platform internetowych. Platformy będą raportować tylko i wyłącznie dane sprzedawców, nie kupujących, to też warto podkreślić - mówi w rozmowie z sekcją biznesową tvn24.pl Magdalena Jaworska, doradczyni podatkowa, partnerka w firmie doradczej Quidea.

Także Konrad Turzyński z kancelarii Kolibski, Nikończyk, Dec i Partnerzy tonuje nastroje. - Sam raport nie równa się podatek. Moim zdaniem w tych raportowaniu będzie wiele informacji, które gdzieś na koniec dnia fiskus uzna za nieprzydatne, bo one będą dotyczyły osób, które faktycznie ten handel prowadzą na użytek prywatny i w niewielkiej skali - twierdzi.

- Po stronie fiskusa będzie leżała bardzo duża trudność i konieczność odfiltrowania danych z tych raportów, które są przydatne, od tych, które są na granicy dopuszczalnych limitów, a zajmowanie się nimi byłoby, że tak powiem, stratą czasu. Podejrzewam, że w pierwszej kolejności zajmie się tymi podatnikami, którym wykaże się sprzedaż przekraczającą 20,30 tysięcy euro, a nie mniejszymi sprzedawcami - podkreśla.

Zaznacza także, że same limity dotyczące działalności nierejestrowanej są wyższe niż wymogi ze wspomnianej dyrektywy. Od lipca miesięczny limit przychodów, do osiągnięcia których nie trzeba zakładać działalności gospodarczej, wynosi 3225 zł.

Dyrektywa DAC7. Trzy największe mityTVN24

Ryzyko zablokowania

Nowe przepisy wymuszą jednak na sprzedających większą współpracę z platformami. Ci, którzy nie wywiążą się z obowiązku, będą mogli mieć nawet zablokowaną możliwość prowadzenia sprzedaży.

W rozmowie z tvn24.pl Magdalena Jaworska przyznaje, że choć obowiązki związane z przekazaniem danych są po stronie platform, to są one jednak zobowiązane uzyskać je od sprzedawców. - Taki sprzedawca może zostać wezwany przez platformę do podania tych danych, ewentualnie uzupełnienia, żeby platformy mogły wypełnić swoje obowiązki. Jeżeli sprzedawca nie przekaże odpowiednich danych platformie, to dopiero wtedy dyrektywa i ustawa ją wdrażająca przewidują sankcje w stosunku do sprzedawcy, takie jak blokada rachunku do rozliczeń, bądź zablokowanie możliwości sprzedażowych na platformie - mówi.

Podkreśla jednak, że "sprzedawca, który współpracuje z platformą będzie jednak mógł nadal wykonywać działalność sprzedażową bez tych negatywnych konsekwencji".

Na działania fiskusa jeszcze poczekamy

Efektów wdrożenia dyrektywy, a przynajmniej tych skutkujących konsekwencjami, jak kary i postępowania, nie zobaczymy raczej w tym roku.

Magdalena Jaworska podkreśla, że "to nie jest raportowanie w czasie rzeczywistym". - Pierwsze raportowania mamy dość niefortunne, bo ono obejmuje nie tylko bieżący rok, ale też dotyczy transakcji z roku 2023. Także pierwsze raportowania za poprzedni rok i aktualny będą dokonywane w przyszłym roku. One będą spływać do urzędu po zamknięciu okresu sprawozdawczego rocznego, także po dość znacznym czasie od transakcji sprzedaży - tłumaczy ekspertka.

Zwraca jednak uwagę, że "musimy pamiętać, że organy podatkowe mogę weryfikować rozliczenia również wsteczne, co do zasady obowiązuje 5 letni okres na przedawnienie podatkowe, więc urząd ma jeszcze czas na przeanalizowanie tych danych".

- Gdy fiskus dostanie te dane, to później musi to opracować, później musi wdrożyć pewną procedurę. Nie ma takiej praktyki, że fiskus coś na bieżąco robi, raczej dzieje się to z opóźnieniem, mniejszym, większym. Przykładowo, najbardziej aktualna sprawa, którą obecnie prowadzę jest z 2021 roku, dotyczy ona co prawda zupełnie innej tematyki, ale obrazuje to, ile trwają postępowania w organach skarbowych - komentuje z kolei Konrad Turzyński.

Warto być przygotowanym

Mimo że ustawa nie ma tak restrykcyjnych konsekwencji dla podatników, jak mogłoby się wydawać, to zawsze lepiej przygotować się na ewentualną konfrontację z urzędnikiem skarbówki.

- Asekuracyjnie działając, lepiej dowody, dokumenty wskazujące na rodzaj sprzedaży prowadzonej w internecie mieć. Warto więc mieć uzasadnienie prowadzonej działalności niebiznesowej, skąd dany towar był, że pochodził z użytku prywatnego. Mogą być one pomocne na wypadek potencjalnej rozmowy z fiskusem - mówi Magdalena Jaworska.

Konrad Turzyński natomiast podkreśla, w przypadku transakcji internetowych, to strona kosztowa może okazać się szczególnie problematyczna. - Fiskus zazwyczaj ma taką metodą, że nie bawi się w detale. Jeżeli podatnik nie jest w stanie przedstawić kosztów, tej drugiej strony prowadzenia działalności, to fiskus ustala, że podatnik tego nie udowodnił, i traktuje tę stronę przychodową jako wyłączną podstawę do ustalenia podatku - zwraca uwagę.

Dodaje, że część przychodowa będzie zautomatyzowana, a wiedza o kosztach jest jedyną, którą posiadamy tylko my. - To ma wpływ na podatek, który płacimy, "od górki", od dochodu. To jest kluczowe dla ustalenia podstawy opodatkowania - mówi.

Przełomu w walce z szarą strefą nie będzie

Głównym celem, który przyświeca ustawodawcy, jest walka z szafą strefą w internecie. Nowe regulacje mogą to zadanie ułatwić, ale na pewno nie wykluczą zjawiska.

- Te przepisy nie są remedium na całą szarą strefę. Mamy też marketplace'y, w których zamieszcza się tylko ogłoszenia, a sam portal nie pośredniczy w zawieraniu transakcji - zwraca uwagę Konrad Turzyński.

Dodaje, że "takie portale nie raportują w żaden sposób ogłoszeń". - Jest więc też tutaj niestety na pewno pewne pole dla osób, które nieuczciwie rozliczają się z fiskusem - podsumowuje.

Autorka/Autor:Maja Piotrowska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock

Pozostałe wiadomości

- Trzeba skrócić czas pracy Polek i Polaków, oczywiście przy zachowaniu tego samego poziomu wynagrodzeń - powiedziała w poniedziałek ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Zapowiedziała dobrowolny pilotaż dla różnego rodzaju pracodawców.

Krótszy czas pracy, ta sama pensja. Zapowiedź ministry

Krótszy czas pracy, ta sama pensja. Zapowiedź ministry

Źródło:
PAP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wypłatę dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, czyli tak zwanej trzynastki. W tym roku do ponad 8,8 miliona osób trafiło łącznie blisko 16,5 miliarda złotych brutto. ZUS rozpoczął też coroczną wysyłkę listów do emerytów i rencistów.

Koperty dla milionów emerytów. Dwie ważne decyzje

Koperty dla milionów emerytów. Dwie ważne decyzje

Źródło:
PAP

Resort finansów planuje uproszczenie przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, ograniczenie formalności i zmniejszenie barier administracyjnych związanych z ich stosowaniem - wynika z wpisu w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.

Resort szykuje zmiany w podatku

Resort szykuje zmiany w podatku

Źródło:
PAP

- Dzięki nowej umowie z Westinghouse-Bechtel inwestycja w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce staje się pewniejsza - powiedział premier Donald Tusk. Polska podpisała w poniedziałek z amerykańskimi wykonawcami, konsorcjum Westinghouse-Bechtel, umowę pomostową (EDA) w sprawie budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu.

Jest umowa w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Polsce

Jest umowa w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Polsce

Źródło:
PAP

Zbliża się majówka. System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, w czwartek (1 maja) będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. 

Przerwa w realizacji przelewów. Płatności warto zlecić z wyprzedzeniem

Przerwa w realizacji przelewów. Płatności warto zlecić z wyprzedzeniem

Źródło:
tvn24.pl

PIT za 2024 rok możemy rozliczyć jeszcze tylko przez trzy dni. Ostateczny termin złożenia deklaracji podatku dochodowego upływa w środę, 30 kwietnia. Zeznanie można wysłać drogą elektroniczną lub na papierze i złożyć w Urzędzie Skarbowym albo wysłać pocztą.

Ostatnie dni na rozliczenie się z fiskusem

Ostatnie dni na rozliczenie się z fiskusem

Źródło:
PAP

Na wniosek Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) wydało decyzję o wpisaniu na listę sankcyjną spółki Torgservis PL oraz jej udziałowców, Siergieja i Andrieja Sznejderów. Objęta sankcjami spółka prowadzi na polskim rynku sieć dyskontów MyPrice.

Rosyjska sieć sklepów wróciła do Polski pod nową nazwą. Reakcja rządu

Rosyjska sieć sklepów wróciła do Polski pod nową nazwą. Reakcja rządu

Źródło:
PAP

W tym tygodniu Główny Urząd Statystyczny poda dane dotyczące inflacji za kwiecień, Ministerstwo Finansów przeprowadzi aukcję długu, a rząd przyjmie założenia makroekonomiczne na lata 2025-29 i pierwsze sprawozdanie dotyczące procedury deficytu. Z kolei w piątek pojawi się odczyt wskaźnika PMI z przemysłu.

Inflacja, skrócony czas pracy i dwa ważne dokumenty

Inflacja, skrócony czas pracy i dwa ważne dokumenty

Źródło:
PAP

Ceny luksusowych mieszkań w Polsce nieustannie rosną. Metr kwadratowy nowej inwestycji deweloperskiej w Warszawie może kosztować 100 tysięcy złotych - podaje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

100 tysięcy złotych za metr kwadratowy

100 tysięcy złotych za metr kwadratowy

Źródło:
PAP

Według raportu Instytutu Gallupa tylko 10 procent Polaków uważa, że angażuje się w swoją pracę. Raport analizuje emocje pracowników na całym świecie w 2024 roku. Polska zajęła 32. miejsce na 38 krajów europejskich, co jest jednym z najniższych wyników w Europie.

Zestresowani i niezaangażowani. Jeden z najniższych wyników w Europie

Zestresowani i niezaangażowani. Jeden z najniższych wyników w Europie

Źródło:
PAP

Od kilku miesięcy obowiązują przepisy wprowadzające obowiązek raportowania do fiskusa transakcji sprzedających na platformach internetowych. Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, osoby, które dokonują wielu transakcji na kilku internetowych platformach handlu, mogą nie podlegać raportowaniu do Krajowej Administracji Skarbowej, mimo przekroczenia ustawowych limitów.

Sprzedajesz w internecie, dane mogą trafić do fiskusa. Resort wyjaśnia

Sprzedajesz w internecie, dane mogą trafić do fiskusa. Resort wyjaśnia

Źródło:
PAP

W sobotę w głównym losowaniu Lotto padły aż dwie szóstki. Padła też jedna szóstka w grze Lotto Plus. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 26 kwietnia 2025 roku.

Dwie szóstki w Lotto, jedna w Lotto Plus

Dwie szóstki w Lotto, jedna w Lotto Plus

Źródło:
tvn24.pl

W 2024 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) odnotował w całej Polsce 25,5 miliona zaświadczeń lekarskich dotyczących czasowej niezdolności do pracy, co przełożyło się na łącznie 253,5 miliona dni absencji chorobowej. Z danych ZUS wynika, że nastąpił wyraźny wzrost zachorowań na krztusiec.

Miliony dni na L4. Jedna choroba zanotowała ostry wzrost

Miliony dni na L4. Jedna choroba zanotowała ostry wzrost

Źródło:
PAP

Oszuści wysyłają wiadomości, w których nakłaniają do zaktualizowania danych z powodu podejrzanej aktywności na "koncie Blik" - informuje spółka Polski Standard Płatności (PSP), operator Blika, w swoich mediach społecznościowych. Jak przekazano, to próba kradzieży danych i środków finansowych.

Nowy atak oszustów. "Czerwona flaga"

Nowy atak oszustów. "Czerwona flaga"

Źródło:
tvn24.pl

Według badania Polskiej Organizacji Turystycznej 43 procent Polaków planuje w tym roku wyjazd na majówkę. Spośród nich 21 procent zamierza spędzić ten czas w kraju, 7 procent za granicą, a reszta jeszcze nie podjęła decyzji.

Gdzie na majówkę? Wyniki badania

Gdzie na majówkę? Wyniki badania

Źródło:
PAP

Unijny komisarz do spraw gospodarki Valdis Dombrovskis po spotkaniu z amerykańskim sekretarzem skarbu Scottem Bessentem powiedział, że rozmowy z USA "nie są jeszcze w zbyt dojrzałej fazie". - Wciąż potrzeba wiele pracy, by dojść do porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi i uniknąć wzajemnych ceł - podkreślał. Dombrovskis zabrał głos także w sprawie działań Chin.

Unijny komisarz o rozmowach z USA. Ostrzega Chiny

Unijny komisarz o rozmowach z USA. Ostrzega Chiny

Źródło:
PAP

Premier Australii Anthony Albanese zapowiada, że jeśli jego partia wygra nadchodzące wybory, to doprowadzi do zainwestowania 1,2 miliarda dolarów w metale ziem rzadkich. Stacja BBC zastanawia się, czy blokada Chin na eksport tych metali jest szansą dla Canberry.

Blokada Chin szansą dla Australii

Blokada Chin szansą dla Australii

Źródło:
BBC

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie wygrane w wysokości około miliona złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot i liczby, które padły 25 kwietnia 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Zespół CSIRT KNF ostrzega przed rosnącym zagrożeniem "płynącym z grupowych wiadomości SMS od cyberprzestępców". Podkreśla także, że działania oszustów są "coraz bardziej niebezpieczne".

"Ich działania są nie tylko coraz bardziej niebezpieczne". Ostrzeżenie

"Ich działania są nie tylko coraz bardziej niebezpieczne". Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Rząd Chin rozważa zwolnienie części towarów z USA z ceł w wysokości 125 procent - podały źródła Reutersa. Chiński resort spraw zagranicznych nie potwierdził tych informacji.

Wolta Pekinu. Zmiana podejścia w wojnie celnej

Wolta Pekinu. Zmiana podejścia w wojnie celnej

Źródło:
PAP

Prezydent Donald Trump przekazał w rozmowie z magazynem "Time", że umowy handlowe są oczekiwane za trzy do czterech tygodni. Zaznaczył, że USA prowadzą rozmowy z Chinami na temat umowy celnej, choć Pekin zaprzecza.

Donald Trump: uważam to za stratę

Donald Trump: uważam to za stratę

Źródło:
PAP

Unia Europejska przyjęła środki, które mają zniechęcać firmy żeglugowe z krajów członkowskich do sprzedaży starych statków na rzecz rosyjskiej "floty cieni" - poinformował Olof Gill, rzecznik Komisji Europejskiej.

Walka z "flotą cieni". Przyjęte środki

Walka z "flotą cieni". Przyjęte środki

Źródło:
PAP

Od maja turyści w Salzburgu będą mogli korzystać z darmowej komunikacji miejskiej. Warunkiem jest zameldowanie się w obiekcie turystycznym. Bilet Mobilności Gościnnej ma promować ekologiczne środki transportu.

Komunikacja miejska za darmo. Jest jeden warunek

Komunikacja miejska za darmo. Jest jeden warunek

Źródło:
PAP

Rata kredytu z oprocentowaniem zmiennym na 500 tysięcy złotych może spaść nawet o ponad 700 złotych. Dlaczego? Instytucje finansowe spodziewają się, że wskaźnik WIBOR 3M za dziewięć miesięcy może wynieść tylko 3,64 procent. Wszystko przez gołębie głosy płynące z Rady Polityki Pieniężnej i banku centralnego. Pierwsze spadki rat mają się jednak pojawić już w przyszłym miesiącu - wynika z analizy Rankomat.pl. Z kolei w przypadku kredytów z oprocentowaniem stałym na spadek raty często trzeba będzie poczekać kilka lat.

Rata kredytu niższa o 700 złotych? Wszystkie oczy na kluczowy wskaźnik

Rata kredytu niższa o 700 złotych? Wszystkie oczy na kluczowy wskaźnik

Źródło:
tvn24.pl