Urzędy skarbowe już wkrótce zyskają narzędzie do monitorowania handlu na platformach takich jak OLX, Allegro czy Vinted. - Mówimy o podmiotach, które mają powyżej 30 transakcji sprzedaży w trakcie roku - wyjaśnił w Radiu ZET minister finansów Andrzej Domański. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 lipca 2024 roku.
Kilka dni temu Ministerstwo Finansów poinformowało o przyjęciu projektu ustawy nakładającej na platformy internetowe obowiązek przekazywania fiskusowi informacji o sprzedawcach.
Ustawa nałoży na operatorów platform cyfrowych obowiązek gromadzenia i przekazywania administracji podatkowej informacji o sprzedawcach, którzy dokonali transakcji za pośrednictwem tych platform" - informował resort finansów.
Ministerstwo Finansów podkreśla, że nowe przepisy nie zmienią obowiązujących zasad opodatkowania sprzedawców internetowych.
Handel w internecie pod lupą
Minister finansów Andrzej Domański w rozmowie z Radiem ZET przekonywał, że nowe przepisy nie posłużą do inwigilowania osób kupujących na platformach internetowych. Obejmą one bowiem tylko określoną grupą sprzedawców.
- Mówimy tylko o transakcjach sprzedaży w internecie dla podmiotów, które mają powyżej 30 takich transakcji sprzedaży w trakcie roku. Wtedy transakcje zostaną zaraportowane - stwierdził Domański.
- Musimy walczyć z nieuczciwą konkurencją, która ma miejsce w internecie. Żadnej inwigilacji kupujących w internecie nie będzie. Mówimy o obowiązku raportowania transakcji sprzedaży - wyjaśnił.
Jak dodał, "to jest nowe zobowiązanie nałożone na platformy internetowe i stanowi odpowiedź na to, że znacząca część sprzedaży detalicznej przesunęła się do internetu”.
Andrzej Domański przyznał, że "w internecie rośnie szara strefa", co stanowi problem dla budżetu państwa, gdyż "podmioty handlujące w internecie nie płacą podatków". Przypomniał również, że jest to także kwestia dyrektywy unijnej, a Polska "była zobowiązana do jej implementacji od 1 stycznia 2023 roku". - Jesteśmy jedynym krajem, który tego nie wdrożył - podsumował.
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock