Ze sporej górki zrobi się deficyt. "Największe wydatki są w grudniu"

Z kraju

Morawiecki: po listopadzie pierwszy raz w historii nadwyżka budżetowatvn24
wideo 2/5

Szacunki wskazują, że deficyt budżetowy w 2018 roku nie powinien przekroczyć 15 miliardów złotych - poinformowała minister finansów Teresa Czerwińska. Zastrzegła, że obecnie resort finansów liczy, w jakiej będzie dokładnie wysokości.

- Rok 2018 roku jeszcze się nie zakończył, więc jest zbyt wcześnie, aby w precyzyjny sposób określić tegoroczny wynik budżetowy. Specyfika cyklu budżetowego sprawia, że największe wydatki realizowane są w grudniu i wszystko wskazuje na to, że cały 2018 rok zakończymy deficytem - poinformowała szefowa resortu finansów. - Obecnie liczymy, w jakiej będzie dokładnie wysokości. Szacunki wskazują, że deficyt budżetowy nie powinien przekroczyć 15 mld zł - dodała.

Ustawa budżetowa na 2018 rok dopuszcza deficyt na poziomie 41,5 mld zł. Jednak w uzasadnieniu do projektu budżetu na przyszły rok resort finansów podał, że przewiduje, iż deficyt na koniec tego roku wyniesie 23,76 mld zł.

Nadwyżka po listopadzie

W czwartkowym komunikacie w sprawie szacunkowego wykonania budżetu państwa w okresie styczeń-listopad 2018 roku Ministerstwo Finansów podało, że w tym czasie dochody budżetu wyniosły 343,4 mld zł, czyli 96,5 procent zaplanowanej w tym roku kwoty, a wydatki wyniosły 332,3 mld zł, czyli 83,7 procent planu.

Oznacza to, że listopad zamknął się nadwyżką w wysokości 11,1 mld zł. MF wyjaśniło, że w okresie tym dochody budżetu państwa były wyższe o 20,1 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Dochody podatkowe wzrosły o 8 procent, czyli około 25,6 mld zł.

VAT i PIT

W stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego dochody z podatku VAT były wyższe o 7,6 procent, dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier były wyższe o 5,2 procent, dochody z podatku PIT wzrosły o 13,9 procent. Wyższe także były dochody z podatku CIT - o 16,4 procent rok do roku, natomiast dochody z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych wzrosły o 3,8 procent rok do roku. "Wysokie dochody z podatku PIT i CIT wynikają z dobrej sytuacji na rynku pracy oraz wysokich wpłat podatku od osób prowadzących działalność gospodarczą w związku z dobrą koniunkturą gospodarczą. Ponadto wysokie dochody z podatku CIT związane są również z działaniami podejmowanymi w celu uszczelnienia systemu podatków dochodowych" - tłumaczyło MF. Zgodnie z komunikatem wydana do końca listopada br. kwota 332,3 mld zł jest o 6,7 mld zł wyższa w stosunku do analogicznego okresu 2017 roku (325,7 mld zł). Zastrzeżono, że analizując zaangażowanie wydatków w stosunku do planu jest ono na zbliżonym poziomie jak po listopadzie 2017 roku (tj. 84,6 procent planu).

Autor: mb//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: