"Powinniśmy w przyszłym roku wbić łopatę pod nowe lotnisko"

Źródło:
tvn24.pl
Klimczak o budowie CPK
Klimczak o budowie CPKTVN24
wideo 2/6
Klimczak o budowie CPKTVN24

Wszystkich, którzy martwią się o projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego, uspokajam: proszę się nie obawiać o ten projekt - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Jak wskazał, "powinniśmy w przyszłym roku wbić łopatę pod nowe lotnisko". Klimczak mówił też o budowie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce oraz bilecie zintegrowanym, który miałby połączyć różne rodzaje transportu publicznego.

Dariusz Klimczak zapewnił, że projekt CPK będzie kontynuowany. - Wszystkich, którzy martwią się o projekt CPK, który jest jedynie elementem polityki transportowej w Polsce, uspokajam: proszę się nie obawiać o ten projekt. Uważam, że powinniśmy budować Kolej Dużych Prędkości, powinniśmy zapewniać możliwości transportowe poprzez wzmacnianie przewoźników, zarówno lotniczych, jak i kolejowych, i powinniśmy w przyszłym roku wbić łopatę pod nowe lotnisko - powiedział minister infrastruktury.

- Ale do tego czasu trzeba wzmocnić ruch, trzeba zapewnić możliwość funkcjonowania tego lotniska - dodał gość "Rozmowy Piaseckiego".

Minister infrastruktury o CPK

Rozwiązaniem pomostowym jest rozbudowa Lotniska Chopina w Warszawie. Przedstawiciele Polskich Portów Lotniczych w ostatnich dniach ogłosili przebudowę terminala i płyt postojowych na stołecznym lotnisku. Inwestycja szacowana na 2,4 mld zł ma sprawić, że w połowie 2029 roku warszawski port będzie mógł obsłużyć 30 milionów pasażerów rocznie.

Klimczak zwracał uwagę, że rozbudowywane będą też inne porty. - Wiele portów lotniczych w Polsce się wzmacnia. Rozbudowywane są Balice, będzie nowy pas startowy. Rozbudowywane są Katowice, wzmacniany jest nawet Goleniów. Wrocław się rozbudowuje. Wszyscy chcemy, żeby wzmocnił się Modlin - wskazał gość "Rozmowy Piaseckiego".

Minister podkreślał, że "jeżeli chcemy zapewnić dobre funkcjonowanie CPK, żeby nie okazało się drugim Radomiem, musimy wzmocnić ruch". - Musi być większy ruch na Okęciu, w Modlinie, w całej Polsce, ponieważ to wszystko służy do tego, żeby port lotniczy w centrum Polski był bardzo duży, żeby mógł na siebie zarabiać, żeby to wszystko miało sens - tłumaczył Dariusz Klimczak.

Szef MI był pytany przez Konrada Piaseckiego, czy Lotnisko Chopina w Warszawie, wraz z pojawieniem się nowego centralnego portu, zostanie zamknięte. - To jest pytanie do tych osób, które odpowiadają dzisiaj bezpośrednio za lotnisko. Ja dzisiaj nie mogę wykroczyć poza swoje kompetencje. Nie odpowiadam jeszcze za CPK - odpowiedział Klimczak.

Minister infrastruktury zapowiedział, że "niebawem" jego resort ma przejąć nadzór nad spółką CPK. - Od samego początku dążę do tego, żeby Ministerstwo Infrastruktury odpowiadało za całość transportu, w tym za CPK - podkreślił.

Dariusz Klimczak był zatem pytany o termin zakończenia budowy CPK. - Chciałbym, żeby te prace zostały zakończone jak najszybciej. (...). Pełnomocnik rządu do spraw CPK Maciej Lasek powiedział w jednym z wywiadów, że w przyszłym roku wbije łopatę pod budowę nowego lotniska; komunikować sprawy związane z całym układem polskiego transportu, których elementem jest CPK, będzie rząd. (...) przedstawię konkretną, pełną informację na posiedzeniu rządu, jak już będę uprawniony do nadzorowania CPK i wtedy państwu to zakomunikuję - zadeklarował minister.

"Zastałem, jako minister infrastruktury, martwy projekt"

Gość "Rozmowy Piaseckiego" mówił też o zastrzeżeniach dotyczących działań rządu PiS w sprawie realizacji projektu CPK. - Narracja jest taka, że oni zaczęli realizować inwestycję, a jest zupełnie inaczej. Jeżeli chcemy mówić o Centralnym Porcie Komunikacyjnym, o wielkiej inwestycji transportowej, dotyczącej lotniska i kolei, to musimy się zderzyć z rzeczywistością, jak chociażby tunel pod Łodzią - zauważył Klimczak.

- Zastałem, jako minister infrastruktury, martwy projekt, tam nic się praktycznie nie działo. Nie było porozumienia z miastem Łodzią, ponieważ tunel był w taki sposób realizowany, że groziło to zawaleniem kamienic, nie było porozumienia na finansowanie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Tunel miał być skończony w 2021 roku - przypominał szef MI.

Jak zapowiedział, za tydzień zaprosi do Łodzi dziennikarzy oraz przedstawicieli spółek kolejowych i "pokaże, co udało się uzyskać od początku roku". - Co stanowi sens myślenia o takich projektach transportowych jak CPK - dodał Klimczak.

Kiedy pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce?

Minister infrastruktury był też pytany o nowy termin zakończenia budowy pierwszej elektrowni jądrowej w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo na Pomorzu. - Pani minister przemysłu (Marzena Czarnecka) pewnie chce wybudować tę elektrownię jak najszybciej, natomiast opiera się także o ekspertyzy, które przedstawia jej pełnomocnik (rządu) do spraw infrastruktury krytycznej pan (Maciej) Bando - skomentował Dariusz Klimczak.

Minister Czarnecka powiedziała we wtorek w Katowicach podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, że zakłada ostrożnościowo perspektywę uruchomienia pierwszej wielkoskalowej elektrowni atomowej w 2040 roku. Dodała, że takie inwestycje ulegają opóźnieniom. Według wcześniejszych założeń budowa w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino miałaby się zacząć w 2026 roku, pierwszy reaktor AP1000 w technologii Westinghouse miałby ruszyć w 2033 roku, a kolejne dwa w ciągu następnych trzech lat.

Czytaj także: Prace na obszarze przyszłej elektrowni w Polsce. "Historyczny dzień"

- Nie mam wątpliwości, że nie tylko pani minister przemysłu, ale każdy odpowiedzialny członek rządu chce wywiązać się z tego typu inwestycji jak najszybciej - podkreślił minister infrastruktury.

Klimczak wskazywał, że to, co się mówi w przestrzeni publicznej, i to, co powtarzają niektóre hasztagi, "to jest jedynie wirtualna informacja". - Rzeczywistość, z którą się zderzamy, kiedy rozmawiamy z inżynierem, który zdarł niejedną parę budów, chodząc po budowie, jest zupełnie inna. Proszę mi wierzyć, nikt nie mrozi projektów, nikt ich nie opóźnia, nikt na nie patrzy politycznie - zapewnił gość "Rozmowy Piaseckiego".

Wspólny bilet

Dariusz Klimczak mówił też o pomyśle zintegrowanego biletu. - Myślę, że w ciągu kilku tygodni będziemy mogli zaproponować pewien najważniejszy krok ku temu, co jest naszą intencją, żeby móc podróżować, (...) że nie martwię się o kupowanie biletu do każdego nowego przewoźnika - zapowiedział szef MI.

Minister wyjaśnił, że dąży do modelu, "żeby był jak najprostszy w komunikacji". - Chciałbym, żeby wsiadając w pociąg, na przykład z Łodzi do Warszawy, móc zbudować takie porozumienie, że ja już się nie martwię, czy muszę kupić bilet na metro, tramwaj. Niech przewoźnicy się między sobą rozliczają - wskazał.

- Kiedy byłem samorządowcem, wicemarszałkiem województwa łódzkiego, wspólnie z Łódzką Koleją Aglomeracyjną zrobiliśmy zalążek tego typu porozumienia - dodał Klimczak.

Autorka/Autor:mb/ToL

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: CPK

Pozostałe wiadomości

Nabór wniosków w ramach rządowego programu "Moja elektrownia wiatrowa" ruszy w drugim lub trzecim kwartale 2024 roku - przekazał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wysokość dofinansowania na zakup przydomowego wiatraka wyniesie do 30 tysięcy złotych.

Można dostać nawet 30 tysięcy złotych. Nowy program

Można dostać nawet 30 tysięcy złotych. Nowy program

Źródło:
PAP

W tym tygodniu GUS opublikuje serię danych za kwiecień. Chodzi między innymi o płace czy sprzedaż detaliczną. Ministerstwo Finansów przeprowadzi jedyną w maju aukcję sprzedaży obligacji. Na GPW inwestorów czeka wysyp publikacji raportów kwartalnych, w tym Orlenu, PZU i PGE. W środę i czwartek obraduje Sejm.

Taki będzie tydzień w gospodarce

Taki będzie tydzień w gospodarce

Źródło:
PAP

Do budowy elektrowni jądrowej i infrastruktury towarzyszącej potrzebne będzie 1 milion metrów sześciennych betonu, a roczna produkcja w kraju to 20 milionów metrów sześciennych - podało Polskie Stowarzyszenie Producentów Cementu. Przygotowanie dostaw cementu i betonu oraz logistyka będą dużym wyzwaniem - oceniło.

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce. "Duże wyzwanie dla krajowych producentów"

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce. "Duże wyzwanie dla krajowych producentów"

Źródło:
PAP

Chorwacja jest pierwszym krajem Unii Europejskiej, który zdecydował się na powołanie ministerstwa do spraw demografii. - To pokazuje jak pilny jest problem, z którym mierzy się Chorwacja, i który znacząco wpływa na gospodarkę kraju i całe społeczeństwo - mówi profesor Ivan Czipin z Uniwersytetu w Zagrzebiu.

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

Źródło:
PAP

Komisja Europejska wszczęła formalne postępowanie wobec Meta, firmy-matki Facebooka i Instagrama, w związku z podejrzeniami, że wykorzystywane w nich systemy i algorytmy mogą prowadzić u dzieci do uzależnienia od tych platform. - To my jesteśmy produktem dla tych wielkich firm, posiadających serwisy społecznościowe. Oni nas sprzedają, naszą uwagę reklamodawcom i wszystkim zależy na tym, byśmy jak najdłużej patrzyli na reklamy - stwierdził na antenie TVN24 Piotr Konieczny z portalu Niebezpiecznik.

Efekt "króliczej nory". "Każdy z nas doświadczył tej sytuacji"

Efekt "króliczej nory". "Każdy z nas doświadczył tej sytuacji"

Źródło:
tvn24

Jest atrakcyjną dziewczyną o szerokich zainteresowaniach - śpiewa, tańczy i projektuje ubrania. Na Instagramie śledzi ją ponad 2,5 miliona osób. Nic dziwnego, że zainteresowali się nią reklamodawcy. Cenią ją za pracowitość, nigdy nie ma gorszego dnia, nie narzeka i nie domaga się podwyżki. To dlatego, że... nie istnieje. Influencerzy stworzeni przez AI? - Widzę potencjał takich rozwiązań w Polsce, ale branża nie wie, jak się za to zabrać - mówi ekspert. Choć zdarzają się wyjątki. 

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Transportu Drogowego wprowadził ograniczenia na niektóre pojazdy o masie całkowitej powyżej 12 ton - poinformowano w komunikacie w piątek. W sobotę oraz niedzielę ze względu na Zielone Świątki i spodziewany większy ruch na drogach pojazdy te będą objęte ograniczeniami.

Zakaz ruchu dla części pojazdów

Zakaz ruchu dla części pojazdów

Źródło:
PAP

Chiny wyprzedziły Rosję pod względem obrotów handlowych z państwami postsowieckimi Azji Środkowej - wynika z analizy przygotowanej przez portal eurasia.net. Zdaniem ekspertów region ten zyskał znaczenie strategiczne dla Pekinu po inwazji na Ukrainę, a także kryzysie logistycznym na Morzu Czerwonym.

Chiny wyprzedziły Rosję w handlu z państwami Azji Środkowej

Chiny wyprzedziły Rosję w handlu z państwami Azji Środkowej

Źródło:
PAP

Polacy pokochali wyjazdy do krajów basenu Morza Śródziemnego. W tym sezonie mogą liczyć na tańsze wycieczki z biurami podróży do krajów takich jak Turcja, Egipt czy Hiszpania - wskazują eksperci rynku turystycznego. A to w dużej mierze za sprawą zagoszczenia na naszym rynku dwóch nowych touroperatorów. Umocnienie się polskiej waluty i spadki cen paliwa również miały wpływ na tegoroczne przeceny.

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Źródło:
tvn24.pl

Drugi rok z rzędu w Wielkiej Brytanii spadła liczba miliarderów, choć majątek otwierającej listę najbogatszych mieszkańców rodziny Hinduja wzrósł po poziomu, jakiego nikt wcześniej w jej historii nie osiągnął - wynika z dorocznego rankingu "The Sunday Times Rich List". Dopiero na 258. miejscu jest król Wielkiej Brytanii Karol III, którego majątek został oszacowany na 610 milionów funtów. Wyżej od niego znajduje się premier Rishi Sunak.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol w trzeciej setce

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol w trzeciej setce

Źródło:
PAP

Ministerstwo infrastruktury nie zamierza przedłużać umowy z dotychczasowym zarządcą autostrady A4 na odcinku z Krakowa do Katowic - przekazała rzeczniczka prasowa resortu Anna Szumańska. Umowa koncesyjna na eksploatację drogi zawarta między Skarbem Państwa a spółką Stalexport wygasa w 2027 roku.

Kolejny odcinek autostrady będzie darmowy. Zapowiedź ministerstwa

Kolejny odcinek autostrady będzie darmowy. Zapowiedź ministerstwa

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie leku Viglita, stosowanego przy leczeniu cukrzycy. Powodem jest stwierdzenie wady jakościowej. 

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Polska gospodarka nie jest przygotowana na przyjęcie wspólnej waluty. W Ministerstwie Finansów nie toczą się prace nad przyjęciem euro – powiedział minister finansów Andrzej Domański w piątek podczas wystąpienia w mediach społecznościowych Koalicji Obywatelskiej. Przekazał też, że od stycznia mniejszy będzie tak zwany podatek Belki.

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Źródło:
PAP

W nocy z piątku na sobotę Rosjanie zaatakowali dronami obiekty infrastruktury energetycznej znajdujące się w regionach wschodniej i środkowej części Ukrainy - przekazała agencja Ukrinform. Na prośbę Kijowa prąd awaryjnie dostarczają trzy kraje sojusznicze, w tym Polska.

Polska rozpoczęła awaryjne dostawy prądu

Polska rozpoczęła awaryjne dostawy prądu

Źródło:
PAP

Podaż pomidorów krajowych na rynku hurtowym w Broniszach stale rośnie, natomiast cena tych warzyw spada. Drogie pozostają natomiast pęczki "zieleniny", czyli pietruszka, szczypiorek oraz koperek - przekazał ekspert rynku Maciej Kmera.

"Taka cena to jest w lipcu, a nie w maju"

"Taka cena to jest w lipcu, a nie w maju"

Źródło:
PAP

W piątek pasażerowie metra w Buenos Aires zapłacili za bilet o 360 procent więcej w porównaniu do stawki z dnia poprzedniego. Tak drastyczna podwyżka to efekt polityki zaciskania pasa, realizowanej przez prezydenta Javiera Mileia. Jak zapowiadają władze, w najbliższych miesiącach podnoszenie cen będzie kontynuowane.

Bilety podrożały o 360 procent. A to nie koniec

Bilety podrożały o 360 procent. A to nie koniec

Źródło:
PAP