Z kraju

Nowy rok w portfelu Polaka. Za co zapłacimy więcej, a za co mniej?

Z kraju

Nowy rok w portfelu Polaka. Za co zapłacimy więcej, a za co mniej?
tvn24Nowy rok w portfelu Polaka. Za co zapłacimy więcej, a za co mniej?

Tańsze cukier i czekolada, a z drugiej strony droższe mięso. Więcej zapłacimy też za prąd i gaz. Droższe będą również popularne wśród Polaków używane auta z importu, stanieją zaś te luksusowe. Analizujemy, co podrożeje, a co potanieje w 2017 r.

1. Żywność

W nowym roku możemy spodziewać się podwyżek cen wieprzowiny oraz wołowiny. To efekt mniejszego w 2016 r. pogłowia świń (dane GUS) i zwiększonego popytu na ich mięso (dane resortu rolnictwa). Natomiast za wołowinę zapłacimy więcej, bo droższe mają być produkty mleczne (dane GUS) np. masło i sery. To z kolei sprawia, że rolnikom bardziej opłaca się hodować krowy do produkcji mleka, niżeli sprzedawać je na rzeź. Po sylwestrze trudniej będzie z realizacją noworocznych postanowień. Wszystko za sprawą spodziewanej w przyszłym roku obniżki cen cukru, która z kolei ma nastąpić po październikowym uwolnieniu cen tego towaru na rynku UE. Ta wiadomość z pewnością ucieszy miłośników słodyczy, bo w efekcie tańsza będzie również czekolada. Jednak osoby myślące o zrzuceniu kilku kilogramów będą miały dodatkową przeszkodę w postaci niskich cen.

2. Prąd i gaz

Pewne jest, że od stycznia więcej zapłacimy za energię elektryczną. Wiadomo, że opłata za dostarczenie prądu wzrośnie o od 4,5 do blisko 7 proc. (średnio 5,6 proc.). Z drugiej strony spadnie (średnio o 4,6 proc.) cena sprzedaży. Jednak według szacunków przeciętne gospodarstwo domowe będzie musiało liczyć się z podwyżką rachunku sięgającą od 1,7 do 6,9 proc. Nieuchronne są też podwyżki cen gazu. Na światowych rynkach drożeje ropa naftowa, a to z kolei pociąga za sobą wyższe opłaty za błękitne paliwo. PGNiG ogłosiło już, że od stycznia więcej za gaz o 12,2 proc. zapłacą przedsiębiorstwa, a oznacza, że w przyszłości zapłacimy więcej np. za ogrzewanie domu, czy gotowanie na kuchence gazowej.

3. Samochody i polisy

Obecny rok będzie prawdopodobnie ostatnim, kiedy mogliśmy tanio kupić używane auto sprowadzone np. z Niemiec. Rząd szykuje zmiany w stawkach akcyzy, w efekcie których ceny najstarszych używanych modeli z importu mogą wzrosnąć. Ucieszą się natomiast osoby, które stać na luksusowe samochody. Ich ceny spadną, bo nawet kilkukrotnie niższa będzie akcyza na takie pojazdy.

Już w 2016 r. wielu kierowców przeżyło szok, bo cena ich ubezpieczenia OC wzrosła w niektórych przypadkach nawet o 100 proc. Niestety to nie koniec podwyżek. W nowym roku ceny polis mają wzrosnąć o kolejne 30 proc. To pokłosie decyzji Komisji Nadzoru Finansowego.

4. Transport

Jak już wspomnieliśmy, od kilku miesięcy na światowych rynkach finansowych rosną ceny ropy naftowej. To przełoży się na wyższe wydatki nie tylko prywatnych kierowców, ale też firm transportowych. Ci ostatni mogą jednak koszt podwyżki paliwa przerzucić na pasażerów. Zatem od stycznia możemy spodziewać się wzrostu cen biletów w komunikacji.

Prognozy na 2017 roktvn24

5. Mieszkania

Po rekordowym dla deweloperów roku 2016 w przyszłym ceny nieruchomości - w ocenie ekspertów - mogą się ustabilizować lub nieznacznie spaść. Złoży się na to klika czynników: kredyty w przyszłym roku będą trudniej dostępne, bo wzrośnie wymagany wkład własny (do 20 proc.), pula pieniędzy z "MdM" na 2018 r. prawdopodobnie szybko się wyczerpie, a dodatkowo zacznie rozkręcać się rządowy program Mieszkanie plus.

6. Listy

W nowym roku trzeba spodziewać się również podwyżki cen wysyłki listów Pocztą Polską. Ich koszt ma wzrosnąć średnio o kilkadziesiąt groszy. Wniosek o zmianę cennika państwowe przedsiębiorstwo złożyło już w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej. Jeśli decyzja będzie pozytywna, to podwyżki staną się faktem.

Warto przypomnieć, że to kolejny wzrost opłat, bo z tym mieliśmy już do czynienia w marcu tego roku. Wówczas wysłanie zwykłego listu zdrożało z 1,75 do 2 złotych, a paczki priorytetowej o wadze do 1 kg (gabaryt A) z 11 do 14 złotych.

Jak obniżyć cenę polisy OC? Zobacz materiał wideo:

Jak obniżyć cenę polisy OC?
Jak obniżyć cenę polisy OC? tvn24bis

Autor: msz / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości