Powstająca w Koninie fabryka materiałów katodowych została wykupiona przez chińską spółkę Ningbo Ronbay New Energy Technology - wynika z informacji zawartych w raporcie półrocznym firmy. Pierwsza faza budowy obiektu, zgodnie z przewidywaniami, zakończy się pod koniec 2025 roku. Produkowane tam materiały będą wykorzystywane między innymi w bateriach samochodów elektrycznych.
Ningbo Ronbay New Energy Technology odkupił od Johnson Matthey budowaną w Koninie fabrykę materiałów katodowych – poinformowała chińska spółka w półrocznym raporcie za 2024 r. Jak przewiduje, pierwsza faza budowy gotowa będzie do końca 2025 r.
"Fabryka dysponuje dużym terenem, kompletnymi budynkami, laboratoriami oraz infrastrukturą pomocniczą, a także posiada wszystkie wymagane pozwolenia środowiskowe, co znacznie przyspieszy realizację projektu" - oceniła spółka w dokumencie. Jak dodano, w okolicy fabryki istnieje możliwość budowy farm wiatrowych i fotowoltaicznych, co pozwoli na osiągnięcie pełnego zaopatrzenia w energię z OZE.
Nowy właściciel fabryki w Koninie
Ningbo Ronbay New Energy Technology planuje produkować w fabryce materiały katodowe wykorzystywane m.in. w bateriach aut elektrycznych. Roczna produkcja ma osiągnąć 20 tysięcy ton.
Spółka rozpoczęła rekrutację pracowników do projektu. Poszukiwani są m.in. główna księgowa i menedżer zakładu.
Ningbo Ronbay New Energy Technology założona została w 2014 r. w Chinach przez Bai Houshana. Pięć lat później zadebiutowała na giełdzie w Szanghaju. Specjalizuje się w badaniach, rozwoju i produkcji materiałów katodowych. Działa w Chinach oraz na rynkach międzynarodowych, m.in. w Korei Południowej, Europie i USA.
Budowę fabryki w Koninie rozpoczął w 2020 r. Johnson Matthey. Wiosną 2022 r. brytyjski koncern poinformował o sprzedaży całego działu zajmującego się bateriami elektrycznymi. Większość aktywów nabyła EV Metals Group. Fabryka w Koninie nie weszła w skład tej transakcji.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Konrad Krajewski/shutterstock.com