Ceny materiałów budowlanych w lutym tego roku wzrosły średnio o 27 procent rok do roku - podała w środę Grupa PSB Handel. Najmocniej, bo o 70 procent wzrosły ceny izolacji termicznych.
Jak wynika z ostatniego raportu Grupy PSB Handel, ceny płyt OSB wzrosły w lutym 2022 r. w stosunku do lutego 2021 r. o 52 proc., suchej zabudowy o 46 proc., dachów i rynien o 29 proc., ścian i kominów o 29 proc., izolacji wodochronnych o 25 proc., instalacji i ogrzewania o 20 proc.
Wyliczono też, że ceny w dziale ogród i hobby wzrosły o 18 proc., płytki, łazienki, kuchnie o 18 proc., wykończenia o 18 proc.; oświetlenia, elektryka zdrożały o 17 proc., narzędzia o 16 proc., chemia budowlana podrożała o 15 proc., stolarka o 14 proc., motoryzacja o 14 proc., wyposażenie, AGD o 14 proc., dekoracje o 13 proc., farby, lakiery o 10 proc., a cement i wapno - o 9 proc.
Wyzwania dla budowlanki
- Są to dane za luty i my w tych danych nie widzimy wpływu wojny (na Ukrainie - red.). Zobaczymy go w marcu, kwietniu i wydaje się, że ten wpływ będzie bardzo poważny - powiedział na antenie TVN24 Damian Kaźmierczak, główny ekonomista Polskiego Związku Pracodawców Budowlanych.
Jak zaznaczył, na dzisiaj największe problemy i wyzwania, które czekają firmy budowlane to dostęp i ceny stali. - Stali faktycznie brakuje bo musimy wiedzieć, że mniej więcej 20 procent stali zużywanej w Polsce sprowadzaliśmy z Rosji, z Ukrainy i z Białorusi. I teraz od tych dostaw zostaliśmy zupełnie odcięci - podkreślił Kaźmierczak
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock