Agencja S&P Global Ratings obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2022 roku do 3,6 procent z 5 procent. W 2023 roku gospodarka Polski ma urosnąć o 3,2 procent, a w 2024 o 2,7 procent.
Agencja spodziewa się średniorocznej inflacji w Polsce w 2022 r. na poziomie 8,5 proc., o 3,1 pkt. proc. wyżej niż wcześniej.
Prognozy pochodzą z raportu S&P Global Ratings z 8 marca. Raport nie zawiera uzasadnienia dla prognoz.
Rating Polski
Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Rating Polski według Fitch i S&P to "A-", jeden poziom niżej niż Moody's. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne.
S&P zaplanował przegląd ratingu Polski na 1 kwietnia.
Czym jest rating?
Agencje ratingowe powstają, by pomagać inwestorom w ocenie skali ryzyka ich działań inwestycyjnych. Rating przyznawany jest spółkom, bankom oraz państwom. W przypadku tych ostatnich każda ocena przekłada się na atrakcyjność gospodarczą.
Rating to nic innego jak ocena wiarygodności kredytowej. Na jej podstawie podejmuje się decyzje o tym, komu i za ile pożyczać pieniądze. Czasami taka informacja sugeruje też, komu najlepiej w ogóle nie udzielać żadnych kredytów, bo jest spore ryzyko, że pieniędzy nie uda się odzyskać.
Niższy rating wiąże się z wyższym ryzykiem. Z kolei wyższe ryzyko to wysokie odsetki od kredytu.
Każda ocena musi być uzasadniona i uargumentowana. Ratingiem można manipulować, jednak w takim przypadku agencje ryzykują utratą reputacji. W tej chwili ponad 90 procent światowego rynku usług ratingowych kontrolują trzy agencje: Standard & Poor's, Fitch i Moody's. Każda z nich stosuje swój własny system ocen.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Margy Crane / Shutterstock