"Wakacje" od rachunków za gaz. To ma być nowy pomysł rządu

Autor:
mb/dap
Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna", TVN24 Biznes
dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek o inflacji w Polsce: tu należy spodziewać się rosnących cen
dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek o inflacji w Polsce: tu należy spodziewać się rosnących cen TVN24
wideo 2/7
TVN24dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek o inflacji w Polsce: tu należy spodziewać się rosnących cen

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki chce obniżek cen gazu w taryfach - pisze w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna". Z drugiej strony - według gazety - rząd planuje działania osłonowe dla biznesowych odbiorców. Wprowadzone mogą zostać tak zwane wakacje rachunkowe.

Jak pisze "DGP", prezes URE Rafał Gawin zdecydował się na interwencję na rynku gazu. - W związku ze spadkiem cen surowca na rynku hurtowym zdecydowaliśmy się na działania systemowe i wezwaliśmy już kilkunastu przedsiębiorców do obniżenia cen w taryfach - informuje dziennik Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Wśród tych przedsiębiorstw jest PGNiG Obrót Detaliczny, który odpowiada za prawie 90 proc. rynku. "Jeśli firmy nie obniżą taryf, URE może poinformować o tym Zarządcę Rozliczeń, który wstrzyma im wypłatę rekompensat, wprowadzonych, gdy ceny gazu zwyżkowały" - wyjaśnia gazeta.

Ceny gazu 2023

Michał Smoleń z Fundacji Instrat wskazuje, że polskie gospodarstwa domowe nie odczują korekt taryf bezpośrednio, bo korzystają z cen zamrożonych. Ale niższe rekompensaty wypłacane sprzedawcom gazu to pozytywna wiadomość dla finansów publicznych - zwraca uwagę Smoleń w rozmowie z "DGP".

Ustawa o ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 roku przewiduje zamrożenie ceny za gaz w tym roku na poziomie z 2022 roku. Zgodnie z ustawą, sprzedawcy gazu mają obowiązek stosowania w rozliczeniach z odbiorcami końcowymi ceny maksymalnej w wysokości 200,17 zł za MWh. Zamrożona została też wysokość stawek opłat dystrybucyjnych. Jednocześnie od początku 2023 roku stawka VAT na gaz powróciła do 23 proc., czasowo wynosiła 0 proc.

Smoleń wskazuje, że ceny gazu na europejskich rynkach spadły od połowy grudnia o 50 proc. i są już niższe niż przed inwazją Rosji na Ukrainę. - W dalszym ciągu jesteśmy jednak na poziomach trzy, cztery razy wyższych niż przed 2021 roku - zaznacza.

Wakacje rachunkowe

Według "DGP" rząd szykuje jednocześnie dla biznesu tzw. wakacje rachunkowe na wzór wakacji kredytowych i poszerzenie listy przedsiębiorstw energochłonnych m.in. o piekarnie czy mleczarnie.

Z informacji dziennika wynika, że wakacje mają przysługiwać przez cztery miesiące w roku. Według źródeł gazety prezentacja szczegółów planowanych rozwiązań to kwestia "dni, może tygodni".

Wsparcia w tej kwestii mają udzielać Polski Fundusz Rozwoju i Bank Gospodarstwa Krajowego.

Rozwiązania "mocniej chroniące odbiorców ciepła"

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w ubiegłym tygodniu zapowiedziała, że niedługo zostaną przedstawione dodatkowe przepisy, które mają mocniej chronić odbiorców ciepła. Szefowa MKiŚ podkreśliła, że "przez skokowe zmiany cen surowców energetycznych branża ciepłownicza mierzy się z problemem wysokich cen gazu". "Dlatego już wkrótce przedstawimy dodatkowe przepisy jeszcze mocniej chroniące odbiorców ciepła" - przekazała Moskwa we wpisie na Twitterze. Napisała również o zapewnieniu rekompensaty i ograniczeniu podwyżek dla obywateli.

Rzecznik MKiŚ Aleksander Brzózka pytany do kogo trafi pomoc, wskazał m.in. na mieszkańców bloków - odbiorców ciepła systemowego, a także na tzw. odbiorców wrażliwych, czyli szkoły, szpitale czy żłobki.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna", TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Kancelaria Premiera

Pozostałe wiadomości