Obniżka ceny gazu dla biznesu o ponad połowę. Jest zapowiedź

Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Katarzyna Bilewska o imporcie rosyjskiej ropy do Polski
Katarzyna Bilewska o imporcie rosyjskiej ropy do PolskiTVN24
wideo 2/3
TVN24Katarzyna Bilewska o imporcie rosyjskiej ropy do Polski

Spółka PGNiG Obrót Detaliczny zapowiedziała we wtorek, że od 15 marca obniży ceny gazu dla odbiorców biznesowych w cenniku "Gaz dla Biznesu". Cena za megawatogodzinę (MWh) spadnie do 353 złotych netto, czyli o 55 procent - poinformowano. Prezes Grupy Orlen Daniel Obajtek przekazał, że zmiany obejmą około 130 tysięcy klientów biznesowych.

Jak podało PGNiG OD, cena 353 zł netto za MWh dla odbiorców biznesowych, rozliczających się na podstawie cennika "Gaz dla Biznesu" nr 9 będzie obowiązywać do końca kwietnia 2023 roku. "Skorzystanie z automatycznej obniżki nie wymaga od Klienta podejmowania żadnych działań, zostanie ona automatycznie zastosowana w rozliczeniach" - wyjaśniono.

Prezes Grupy Orlen Daniel Obajtek poinformował na Twitterze, że z cennika "Gaz dla Biznesu" korzysta obecnie około 130 tys. klientów biznesowych.

Nowy sposób kształtowania cennika

Spółka PGNiG OD zapowiedziała, że od 1 kwietnia wprowadzony zostanie nowy sposób kształtowania cennika, dzięki któremu ceny mają odzwierciedlać notowania na europejskich giełdach. Od 1 do 30 kwietnia cena będzie już wynikała wprost z nowego cennika "Gaz dla Biznesu" nr 10, który będzie tzw. cennikiem indeksowanym i umożliwi oferowanie klientom biznesowym cen gazu opartych na notowaniach giełd towarowych, w tym Towarowej Giełdy Energii.

Pierwsza cena ustalona na podstawie nowego sposobu obliczeń wyniesie 353 zł/MWh i będzie obowiązywać do końca kwietnia br. Cena będzie aktualizowana w cyklach miesięcznych i podawana z miesięcznym wyprzedzeniem, tzn. na koniec marca zostanie podana cena na maj, na koniec kwietnia na czerwiec itd. - wyjaśniła spółka.

Jak wskazano, "zmiana modelu kształtowania cennika może przyczynić się do dalszego spadku cen paliwa dla klientów biznesowych w nadchodzących miesiącach, jeśli utrzyma się obecny trend spadkowy na giełdach europejskich".

Zgodnie z obowiązującym od 1 lutego 2023 roku cennikiem "Gaz dla Biznesu" nr 9 PGNiG OD podstawowa cena dla odbiorców biznesowych wynosi 794 zł netto za MWh. Kontrakty na marzec na Towarowej Giełdzie Energii są obecnie wyceniane na poziomie 252 zł za MWh.

"Skuteczna integracja PGNiG z Grupą Orlen oraz stabilizacja sytuacji na europejskim rynku gazu zwiększają nasze możliwości działania. Dwa miesiące po styczniowej obniżce o 19 procent cennika 'Gaz dla Biznesu', obniżamy dotychczasową cenę bazową o ponad połowę i wprowadzamy nowy sposób kształtowania ceny gazu w ofercie dla klientów biznesowych" - powiedział, cytowany w komunikacie, prezes Grupy Orlen Daniel Obajtek.

Ceny gazu w Europie

Ceny gazu w holenderskim hubie TTF we wtorek spadały w granicach 2 proc. Wyceny kontraktów na najbliższe miesiące były na poziomie 47 euro za MWh.

Kontrakty na kwiecień i na maj staniały o ponad 1,9 proc., do poziomu 46,5-47 euro za MWh. Kontrakty na kolejne miesiące, po spadkach rzędu 1,8 proc., wyceniane były na nieco powyżej 47 euro za MWh.

W dniu ataku Rosji na Ukrainę, 24 lutego 2022 r., notowania gazu na TTF przekraczały 128 euro za MWh. W szczytowym momencie, w sierpniu 2022 r., ceny gazu sięgały 350 euro za MWh.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości