Sasin: wspólnoty i spółdzielnie zostaną objęte taryfami na gaz

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Rzecznik rządu o cenach gazu
Rzecznik rządu o cenach gazuTVN24
wideo 2/6
TVN24Rzecznik rządu o cenach gazu

Rząd zapowiada zmianę przepisów dotyczących ustalania cen gazu dla spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych oraz instytucji publicznych. - Są gotowe rozwiązania - poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Jak dodał, nowe przepisy mają zostać przyjęte przez Sejm na najbliższym posiedzeniu.

- Są gotowe rozwiązania, które będą dotyczyły spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot oraz instytucji publicznych: szpitali, szkół, domów pomocy społecznej, przedszkoli, czyli tam, gdzie te rynkowe podwyżki cen gazu byłyby najbardziej dotkliwe - powiedział w rządowej telewizji Sasin.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Jak stwierdził, rozwiązanie polega na tym, że spółdzielnie i wspólnoty zostaną co do zasady uznane za zbiory lokali mieszkalnych i w związku z tym automatycznie zostaną objęte (ustalanymi przez URE) taryfami na gaz. Dodał, że obowiązek zgłaszania w celu wyłączenia spod taryfy będzie dotyczył lokali użytkowych, sklepów i tym podobnych.

- Przygotowaliśmy rozwiązanie ustawowe, które, myślę, że zostanie na najbliższym posiedzeniu Sejmu, już w przyszłym tygodniu, przyjęte - powiedział szef MAP. Jak wyjaśnił, przepisy mają obowiązywać wstecznie, od 1 stycznia.

- To spowoduje, że Polacy będą bezpieczni, że skala podwyżek cen gazu będzie daleka od rynkowej. Będzie na poziomie 50 procent, tak jak dla wszystkich gospodarstw domowych - stwierdził Sasin.

Odczuwacie wzrost cen gazu i prądu? Dajcie znać na kontakt24@tvn.pl

Ceny gazu 2022

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził w połowie grudnia 2021 roku nowe taryfy na sprzedaż gazu dla PGNiG Obrót Detaliczny oraz na dystrybucję tego paliwa dla Polskiej Spółki Gazownictwa. Według urzędu stawka taryfy za paliwo gazowe dla gospodarstw domowych rośnie o około 83 procent netto, a w sumie przeciętny rachunek ma wzrosnąć o 54 procent. W przypadku firm, podmiotów samorządowych, ale też spółdzielni i wspólnot, w których mieszkańcy nie zawierają indywidualnych umów z dostawcą gazu, w ostatnich dniach pojawiły się informacje o nawet trzycyfrowych podwyżkach.

Wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska poinformowała, że jedna z miejskich przychodni ma w 2022 roku zapłacić za gaz ponad 800 procent więcej niż rok temu. W przypadku Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami w dzielnicy Włochy to prawie tysiąc procent podwyżki dla mieszkańców, dla indywidualnych gospodarstw domowych.

W poniedziałek do Sejmu wpłynął również projekt nowelizacji ustawy - Prawo energetyczne, który został przygotowany przez grupę posłów Koalicji Obywatelskiej. Jak czytamy, proponowane przepisy zakładają ujednolicenie kosztów gazu dostarczanego na potrzeby mieszkańców budynków wielolokalowych (nieruchomości komunalne, wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe) i innych gospodarstw domowych objętych dotąd regulowaną taryfą zatwierdzaną przez prezesa URE.

Autor:mb/dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości