Ministerstwo odpowiada na pismo w sprawie trudnej sytuacji przedsiębiorstw. Wśród propozycji pożyczka

Autor:
kris/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Rady MRiT dla przedsiębiorców
Rady MRiT dla przedsiębiorcówTVN24
wideo 2/7
TVN24Rady MRiT dla przedsiębiorców

Ministerstwo Rozwoju i Technologii wysłało pismo do przedsiębiorców w odpowiedzi na zapytanie o ochronę przed wzrostem cen energii i gazu. Resort wymienia w nim między innymi "programy wsparcia instytucji rozwoju Grupy Polski Fundusz Rozwoju", "nowe produkty gwarancyjne" Banku Gospodarstwa Krajowego oraz "pożyczki obrotowe i na inwestycje, a także pożyczkę antyinflacyjną" Agencji Rozwoju Przemysłu.

W piśmie z 29 września 2022 roku skierowanym do przewodniczącego Pracodawców Przemysłu Lekkiego Franciszka Ziajkowskiego MRiT odpowiada na "pismo w sprawie trudnej sytuacji przedsiębiorstw działających w przemyśle lekkim spowodowanej wzrostem kosztów nośników energii".

Pismo MRiT do przedsiębiorców

Podsekretarz stanu Kamila Król podkreśla w dokumencie, że "w pełni zdaje sobie sprawę z wagi przedmiotowej problematyki". "Ministerstwo Rozwoju i Technologii stara się opracować instrumenty wsparcia wychodzące naprzeciw oczekiwaniom polskiego przemysłu, w związku z czym z należytą powagą podawane są analizie wszystkie dane i postulaty, które przekazywane są przez podmioty dotknięte drastycznym wzrostem cen energii elektrycznej" - czytamy w piśmie.

Dalej dowiadujemy się, że Rada Ministrów 20 września przyjęła projekt ustawy o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024. Sejm przegłosował już ustawę w tej sprawie.

"Dodatkowo uprzejmie informuję, że do dyspozycji przedsiębiorców pozostają programy wsparcia instytucji rozwoju Grupy Polski Fundusz Rozwoju (PFR)" - napisał MRiT.

Po czym wymieniono formy wsparcia. "BGK rozszerzył ofertę o nowe produkty gwarancyjne (...). Gwarancja spłaty kredytów udzielanych w celu zapewnienia płynności jest dostępna dla średnich i dużych przedsiębiorców, natomiast gwarancja faktoringu jest dostępna dla dla MŚP i dużych przedsiębiorców. W przypadku jednego przedsiębiorstwa gwarancja nie może przekroczyć 200 mln zł, a wartość pożyczonego kapitału nie może przekroczyć 25 mln zł" - napisał resort rozwoju.

Dodał, że "ARP w ofercie pożyczkowej posiada pożyczki obrotowe i na inwestycje, a także pożyczkę antyinflacyjną z gwarancją Europejskiego Funduszu Gwarancyjnego". MRiT wskazał też, że ARP "udziela zwrotnej pomocy finansowej na zapewnieni płynności firmie na czas potrzebny do opracowania planu restrukturyzacji lub przeprowadzenia likwidacji".

Resort wspomniał również, że Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) "realizuje program 'System wczesnego ostrzegania', którego celem jest wsparcie przedsiębiorców z sektora MŚP znajdujących się w okresowych trudnościach".

Na koniec MRiT dodał, że z inicjatywy resortu "sektor bankowy za pośrednictwem Krajowego Punktu Kontaktowego do spraw Instrumentów Finansowych Unii Europejskiej (KPK) doradza przedsiębiorcom i ich informuje na temat możliwości otrzymania preferencyjnego finansowania (dłużnego i kapitałowego) ze środków unijnych".

TVN24
TVN24

Pomoc dla firm z branż energochłonnych

Firmy z branż energochłonnych mają otrzymać pomoc publiczną w związku ze wzrostem cen energii elektrycznej i gazu ziemnego - wynika z ustawy o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024, którą przyjął Sejm. 

Jak wskazywała wcześniej Kancelaria Prezesa Rada Ministrów, ustawa określa zasady udzielania pomocy przedsiębiorcom. Za realizację programów będzie odpowiadał minister rozwoju i technologii. Zgodnie z zapowiedziami szefa MRiT Waldemara Budy, programy wsparcia ruszą po przyjęciu decyzji i wytycznych przez Komisję Europejską.

Wsparcie będzie przeznaczone dla przedsiębiorców, w przypadku których prowadzenie działalności gospodarczej jest zagrożone ze względu na dynamiczny wzrost kosztów. Zgodnie z zapowiedziami wsparcie będzie mogło być udzielone na pokrycie zwiększonych kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, związanych ze wzrostem cen energii elektrycznej oraz gazu ziemnego.

Rząd zwracał uwagę, że część dużych polskich firm, np. z branż ceramicznej czy hutniczej, już dziś zmuszona jest wstrzymywać produkcję części wyrobów.

Zgodnie z zapowiedziami jeszcze w tym roku rząd chce przeznaczyć na realizację programów pomocowych ponad 5 mld zł. "W latach 2022-2024 na realizację programów pomocowych rząd chce przeznaczyć 17,4 mld zł, z czego w jeszcze w tym roku ponad 5 mld zł. W 2023 r. w ramach wsparcia przewidziano ponad 8,2 mld zł, a w 2024 r. – ponad 4,1 mld zł" - mogliśmy przeczytać w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ToL

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości