Losy projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego nie są znane. Decyzje w tej sprawie będą zapadać w parlamencie w uzgodnieniu z rządem - powiedział w środę w Polskim Radiu 24 Grzegorz Napieralski, poseł Koalicji Obywatelskiej. Jak przekazał, nowym pełnomocnikiem do spraw CPK ma zostać poseł Maciej Lasek.
Grzegorz Napieralski w środowym wywiadzie radiowym pytany o przyszłość Centralnego Portu Komunikacyjnego wskazał, że będzie powołany pełnomocnik do spraw CPK, "który będzie się tym projektem zajmował". - Znana bardzo postać, poseł Maciej Lasek, z tego co mi wiadomo. Osoba bardzo kompetentna, świetnie do tego przygotowana - dodał.
Maciej Lasek jest posłem Koalicji Obywatelskiej. W latach 2012-2016 pełnił funkcję przewodniczącego Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.
- Po to jest parlament, komisje, by nie na zapleczu jakiejś partii politycznej, tylko właśnie w parlamencie wraz z rządem, takie decyzje zapadały - podkreślił Napieralski.
Zwrócił uwagę, że aby podejmować decyzje w sprawie CPK, trzeba mieć twarde dane. Wskazał, że może pojawić się jakaś inna koncepcja, np. łączenia lotnisk regionalnych szybką koleją, zastrzegając, że nie jest w tej sprawie ekspertem.
Donald Tusk o Centralnym Porcie Komunikacyjnym
Do projektu CPK odniósł się we wtorkowym exposé premier Donald Tusk. - Przyszłość CPK rozstrzygnie się w sposób transparentny - zapowiedział Tusk. Jak dodał, minister infrastruktury Dariusz Klimczak, a także pełnomocnik rządu do spraw CPK, "w sposób otwarty, czytelny, bez jakichś dziwnych sytuacji, jakie towarzyszą od samego początku tego projektu, na oczach wszystkich Polek i Polaków zdecydują o tym, jaka jest przyszłość CPK i będą uczestniczyli w tym procesie wybitni i bezstronni eksperci".
- Będzie to projekt, który będzie służył Polsce w sposób najbardziej racjonalny - powiedział premier Tusk.
Nie tylko nowe lotnisko
Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy położony między Warszawą i Łodzią, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Obecnie trwa m.in. wykup nieruchomości zabudowanych na terenie budowy CPK.
Według zapowiedzi spółki CPK, pierwszy etap lotniska, czyli dwie równoległe drogi startowe i infrastruktura do obsługi 40 mln pasażerów, ma zostać uruchomiony w 2028 roku. CPK ma zostać uruchomiony za pięć lat wraz z węzłem kolejowym i odcinkiem Kolei Dużych Prędkości Warszawa - Łódź. Reszta inwestycji kolejowych CPK jest zaplanowana do połowy kolejnej dekady.
Spółka CPK jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa, zaliczając się do spółek strategicznych z punktu widzenia interesów kraju.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: CPK