TVN24 Biznes | Z kraju

Naimski: Baltic Pipe z początkiem 2023 roku uzyska pełną przepustowość

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
Rozpoczęło się układanie gazociągu Baltic Pipe na Morzu Bałtyckim
Rozpoczęło się układanie gazociągu Baltic Pipe na Morzu BałtyckimTVN24
wideo 2/3
TVN24Rozpoczęło się układanie gazociągu Baltic Pipe na Morzu Bałtyckim

Gazociąg Baltic Pipe ruszy w terminie - podkreślił pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Wyjaśnił, że na początku gazociąg będzie działał z przepustowością odpowiadającą 2-3 miliardom metrów sześciennych gazu rocznie, a pełną przepustowość uzyska z początkiem 2023 roku.

Naimski spotkał się z dziennikarzami w Pogorzelicy - gdzie Baltic Pipe wchodzi na polski ląd. Podał termin uruchomienia Baltic Pipe - 1 października 2022 r. Duńczycy udostępnią swój system gazowy dla zapewnienia przesyłu niezbędnych ilości gazu do Polski. Taki obrót rzeczy spowodowany będzie opóźnieniami wynikającymi ze wstrzymania budowy niektórych odcinków gazociągu w Danii.

Nie jest jeszcze do końca określone jaką przepustowość będzie miał gazociąg w momencie uruchomienia w październiku 2022 roku, będzie to prawdopodobnie 2-3 miliardy metrów sześciennych - oszacował Naimski.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Baltic Pipe - kiedy pełna przepustowość?

Jak zaznaczył, zgodnie z deklaracjami duńskich władz i duńskiego operatora - gazociąg Baltic Pipe uzyska pełną przepustowość rzędu 10 mld m sześc. rocznie z początkiem 2023 r.

Statkom, układającym rury na dnie Bałtyku, zostało do wybrzeża kilka kilometrów, potem zacznie się operacja wciągania gazociągu na brzeg wywierconym już tunelem.

To jest ten moment, w którym możemy powiedzieć, że ta inwestycja, którą zaczęliśmy w 2016 r. będzie skończona zgodnie z terminem, przewidywaniami, harmonogramem - powiedział Naimski. W przyszłym roku gazociągiem tym popłynie do Polski gaz z Norwegii - dodał pełnomocnik.

Naimski podziękował wszystkim zaangażowanym w projekt. Przyszły rok to będzie ten moment kiedy będziemy mogli stwierdzić, że strategia dywersyfikacji, zróżnicowania kierunków dostaw i uczynienia ich bezpiecznymi dla Polski działa - powiedział.

Jak podkreślił pełnomocnik, celem jest uniezależnienie się od monopolistycznych dostaw od Gazpromu, z którym kontrakt wygasa w grudniu przyszłego roku.

- Baltic Pipe uruchomiony jesienią pozwoli zastąpić dostawy z Rosji. To będzie ten moment, kiedy Rosja straci możliwość naciskania na Polskę politycznie poprzez regulowanie dostaw gazu - zaznaczył Piotr Naimski.

Baltic Pipe

Baltic Pipe to strategiczny projekt, który ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Gazociąg ma móc przesyłać 10 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 miliardy metrów sześciennych z Polski do Danii.

Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System.

PAP

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: https://www.baltic-pipe.eu/

Pozostałe wiadomości