Ośmiu najbogatszych jak połowa ludzkości. Balcerowicz: to emocjonalne brednie

Prof. Balcerowicz w TVN24 o raporcie Oxfam
tvn24Prof. Balcerowicz w TVN24 o raporcie Oxfam

Osiem najbogatszych osób na świecie ma tyle, co druga biedniejsza połowa ludzkości - wynika z raportu Oxfam. - To prostacka analiza pod publiczkę, emocjonalne brednie. Ci, którzy tak się zajmują bogatymi, żerują na zawiści - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 prof. Leszek Balcerowicz, przewodniczący Forum Obywatelskiego Rozwoju. Odniósł się także do propozycji PiS dotyczących wprowadzenia kadencyjności w ordynacji wyborczej.

Prof. Leszek Balcerowicz w „Faktach po Faktach” w TVN24 odniósł się do raportu organizacji Oxfam, z którego wynika, że osiem najbogatszych osób na świecie ma tyle, co druga biedniejsza połowa ludzkości.

Bogaci przyczyną biedy?

- To prostacka analiza pod publiczkę. Z faktu, że jakaś fundacja coś zrobiła nie wynika, że coś nie jest jeszcze emocjonalną brednią - mówił Balcerowicz. Dodał, że raport Oxfam sugeruje, iż bogaci są przyczyną biedy. - Gdyby tylko im odebrać pieniądze, to nie byłoby biednych, a to nieprawda. Trzeba patrzeć, o ile mniej jest biednych. Jeżeli ktoś troszczy się o ludzi, to troszczy się o biednych. W świecie dzięki globalizacji miliony ludzi wyszło z biedy. To jest najważniejsze. Ci, którzy tak się zajmują bogatymi, to żerują na zawiści. A ci, którzy zajmują się biednymi, to mają współczucie - wyjaśnił były wicepremier. Gość TVN24 podkreślił, że trzeba odróżniać, skąd wzięły się te duże majątki. - Jestem zdecydowanie przeciwny zdobywaniu majątków dzięki powiązaniom politycznym. To się nazywa oligarchia. I trzeba odróżniać majątki zdobyta dzięki innowacjom. To przykład Steve Jobsa. Gdyby jego pozbawiono majątku, to nie mielibyśmy innowacji - mówił prof. Balcerowicz. Dodał, że trzeba też pamiętać o tym, że osoby najbogatsze tworzą wielkie fundacje. - Te fundacje o wiele lepiej rozdzielają pieniądze, bo są prywatnie rozdzielane niż jakiekolwiek państwowe instytucje - wyjaśnił.

Zmiana ordynacji

Prof. Leszek Balcerowicz odniósł się również do propozycji PiS dotyczącej zmiany ordynacji wyborczej. Zdaniem byłego wicepremiera należy wprowadzić powszechne ograniczenie kadencyjności ma wszystkich stanowiskach. - Kaczyński skupia się na samorządach. Dlatego to nie jest propozycja naprawy ustroju. To propozycja umocnienia rządów jednej partii. Opozycja polityczna i obywatelska powinna domagać się powszechności - uważa Balcerowicz. - Taka propozycja natrafia na opór, ale dzięki niej mielibyśmy mniej żadnych posłów, którzy są niewolnikami partyjnych bossów. Takie osoby przestają być reprezentantami narodu - przekonywał.

Raport Oxfam

Z najnowszego raportu Oxfam wynika, że zaledwie ośmiu miliarderów jest właścicielami bogactwa tak dużego jak majątek połowy ludzkości. Międzynarodowa organizacja humanitarna alarmuje, że nierówności się pogłębiają i wzywa do działania na rzecz ograniczenia przywilejów superbogatych.

Zobacz szczegóły dotyczące raportu Oxfam. Materiał wideo:

Osiem najbogatszych osób świata ma razem tyle pieniędzy co połowa ludzkości
Osiem najbogatszych osób świata ma razem tyle pieniędzy co połowa ludzkościTVN24 BiS

Autor: msz//ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości