Demograf o 500 zł na dziecko: wzrost dzietności, ale krótkookresowy

Prof. Irena E. Kotowska: nie jest tak, że jak się wprowadzi w danym roku rozwiązanie, to natychmiast pojawi się skutekarchiwum TVN24

Na efekty polityki rodzinnej należy czekać latami; musi być ona trwała i stabilna, nie jest tak, że jak się wprowadzi jakieś rozwiązanie, to natychmiast pojawi się oczekiwany skutek - mówi prof. Irena E. Kotowska z Instytutu Statystyki i Demografii SGH.

Program Rodzina 500 plus. Najważniejsze pytania i odpowiedzi.

Kotowska wyjaśniła, że państwa europejskie w celu poprawy sytuacji rodzin i zwiększenia dzietności sięgają po szereg różnych instrumentów polityki rodzinnej. Zaznaczyła, że działania te sprowadzają się do tego, by partycypować w kosztach wychowywania dzieci ponoszonych przez rodziców oraz wspierać łączenie pracy zawodowej ze zobowiązaniami rodzinnymi.

Wsparcie rodzin

Wsparcie finansowe może mieć formę bezpośrednią, czyli transferów pieniężnych, np. poprzez zasiłki rodzinne lub świadczenia takie jak z programu „Rodzina 500 plus”, lub pośrednią np. w formie ulg podatkowych czy ulg na określone produkty i usługi konsumpcyjne (np. ubrania dla dzieci, książki, usługi rekreacyjne). Podkreśliła, że badania wskazują, iż najważniejsze dla wzrostu dzietności są jednak rozwiązania ułatwiające rodzicom łączenie pracy zawodowej z życiem rodzinnym – przede wszystkim właściwa opieka instytucjonalna, czyli np. żłobki i przedszkola oraz odpowiedni system urlopów na opiekę nad dziećmi. Coraz większe znaczenie odgrywa też czas pracy i jego organizacja. - Transfery finansowe też mogą wpływać na wzrost dzietności, ale jest to zwykle efekt krótkookresowy, tzn. na ogół jedynie przyspieszają one decyzję o urodzeniu dziecka. Analizy empiryczne wskazują, że te rozwiązania, które pozwalają rodzicom funkcjonować na rynku pracy i wypełniać swoje zobowiązania rodzinne, są najskuteczniejszym sposobem stwarzania rodzinie właściwych warunków do podejmowania decyzji ile chcą mieć dzieci i kiedy – zaznaczyła. - Nie jest tak, że jak się wprowadzi w danym roku rozwiązanie, to natychmiast pojawi się skutek – dodała ekspertka. Poza tym wskazała, że skuteczne wspieranie wzrostu dzietności wymaga odpowiedniego zestawu instrumentów polityki rodzinnej, muszą być one trwałe i stabilne. A to wymaga kontynuacji działań przez kolejne rządy.

Nieodpowiedzialna decyzja

Jej zdaniem obecnie w dyskusji na temat rozwiązań polityki rodzinnej nie szanuje się rodziców, a oczekiwanie, że jak się wprowadzi świadczenie w wysokości 500 zł, to pojawi się kolejne dziecko, jest nieracjonalne, tym bardziej, że dochody na sfinansowanie świadczenia są zagwarantowane na ten rok, a co będzie później - nie wiadomo. - Dla mnie taka decyzja byłaby nieodpowiedzialna, rodzice muszą mieć poczucie, że mechanizmy wspierania ich wysiłku są ustalone. W gruncie rzeczy prowadzą do tego, że społeczeństwo poprzez redystrybucję dochodów przez państwo partycypuje w nakładach na inwestycje w nowe pokolenia – podkreśliła prof. Kotowska. Jej zdaniem ważne jest zapewnienie rodzinom dobrego dostępu do bezpłatnych lub nisko płatnych usług edukacyjno-opiekuńczych o dobrej jakości. - Przecież wiemy, ile kosztuje edukacja. Rodzice płacą za prywatny żłobek lub przedszkole, bo nie dostali miejsca dla dziecka w instytucjach publicznych. Płacą też za dodatkowe zajęcia, bo są niezadowoleni z poziomu tego, co jest oferowane w szkole – przekonywała. Dodała, że w tym celu należy lepiej wykorzystywać potencjał kadry nauczycieli, np. zmniejszając liczbę dzieci w klasach i indywidualizując formę zajęć.

Urodzenia żywe w latach 1946-2014 - wyże i niże demograficzneGUS

Ulgi podatkowe

Zaznaczyła jednocześnie, że część rodzin znajduje się w tak trudnej sytuacji, że potrzebuje bezpośredniego zasilania finansowego, co można osiągnąć poprzez podniesienie zasiłków rodzinnych i progu dochodowego w ramach istniejącego systemu świadczeń rodzinnych. - Natomiast nie można wszystkich rodzin traktować jako potrzebujących wsparcia finansowego, ponieważ znaczna ich część potrzebuje bardziej obniżenia kosztów wychowywania dzieci poprzez dostęp do dobrej jakości usług społecznych – podkreśliła. Zwróciła też uwagę, że w ostatnich latach zwiększyło się pośrednie wsparcie finansowe dla rodzin wielodzietnych m.in. poprzez zmianę ulgi podatkowej i wprowadzenie Karty Dużych Rodzin. Pomoc ta – zauważa Kotowska – w dużej mierze omija jednak osoby samotnie wychowujące dzieci. - Mamy dwie najbardziej wrażliwe na ryzyko pogorszenia się sytuacji ekonomicznej grupy rodzin: rodzice samotnie wychowujący dzieci – są to głównie matki - i rodziny wielodzietne. W ostatnim czasie większe wsparcie skierowane było do rodzin wielodzietnych niż do osób wychowujących samotnie dziecko – oceniła ekspertka. Podkreśliła, że ważnym osiągnięciem polityki rodzinnej ostatnich lat jest zaangażowanie pracodawców w dyskusję o urlopach dla rodziców i uelastycznienie ich czasu pracy. Wyjaśniła, że obecnie podkreśla się wagę tych działań, które pozwalają obojgu rodzicom na funkcjonowanie na rynku pracy i w rodzinie. Początkowo rozwiązania te miały przede wszystkim ułatwić matkom łączenie pracy zawodowej z życiem rodzinnym, teraz jednak zwraca się uwagę na zobowiązania opiekuńcze obojga rodziców.

Ważna edukacja

- To się wiąże jeszcze z kwestią zmiany percepcji społecznych ról kobiet i mężczyzn. Samo wprowadzanie rozwiązań instytucjonalnych nie wystarcza, jeżeli nie ma promocji pewnych zachowań. Przykładem jest to, że w Polsce uprawnienia do części urlopu macierzyńskiego czy do korzystania z urlopu wychowawczego ojcowie mają od drugiej połowy lat 90., ale jak dotąd niewielu z nich korzysta z tych uprawnień. Korzystanie z urlopów ojcowskich wygląda nieco lepiej, ale wciąż zaangażowanie ojców jest stosunkowo niewielkie. Co prawda w ostatnich 10 latach nastąpiły w Polsce wyraźne zmiany w postrzeganiu odpowiedzialności obojga rodziców za zobowiązania opiekuńcze wobec dzieci, ale jednak na tle innych krajów takich jak kraje skandynawskie, Francja, Belgia, Holandia wciąż wypadamy nie najlepiej – mówiła. Przypomniała, że badania wskazują, iż po urodzeniu pierwszego dziecka Polki – zwłaszcza te z wyższym wykształceniem – często nie decydują się już na kolejne dziecko. - Jest to związane zarówno z pracą, jak i organizacją życia wewnątrz rodziny. Szalenie ważna jest zmiana organizacji życia w obrębie rodziny, tzn. większej partycypacji ojców w funkcjonowaniu rodziny – dodała.

Rola ojca

- Współdzielenie się partnerów w dostarczaniu środków utrzymania rodzinie, ale także wspólnego zapewniania bezpieczeństwa opieki w rodzinie to jest dobry kierunek zmian. W tych krajach, gdzie zwiększa się udział ojców w życiu rodzinnym, np. w krajach skandynawskich, dzietność nie tylko nie spadła tak nisko jak w krajach Europy Południowej czy Środkowo-Wschodniej ale także utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie jak na standardy europejskie – mówiła Kotowska. Podkreśliła, że na efekty polityki rodzinnej wspierającej dzietność należy czekać latami. „Rodzina musi mieć poczucie, że to, jakie ponosi koszty wychowując dzieci, jest dostrzeżone przez społeczeństwo i przez państwo. Oczekiwany wzrost dzietności może przynieść jedynie współdzielenie tych kosztów z rodzicami poprzez trwałą i stabilną politykę rodzinną, wspierającą łączenie pracy zawodowej i rodziny – dodała.

Autor: msz / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Daniel Obajtek mówi, że dziękuje Bogu, że już nie jest prezesem Orlenu. - Wytrzymałem w tym piekle 6 lat - podkreśla w rozmowie z serwisem Money, dodając, że naprawdę czuje się "zagrożony". Obajtek odnosi się też do kwestii ogromnych środków utraconych przez Orlen i kandydowania do Parlamentu Europejskiego z list Prawa i Sprawiedliwości.

Obajtek mówi o kierowaniu Orlenem: wytrzymałem w tym piekle 6 lat

Obajtek mówi o kierowaniu Orlenem: wytrzymałem w tym piekle 6 lat

Źródło:
money.pl, tvn24.pl

Prezeska Fundacji Grand Press Weronika Mirowska apeluje o ustawowe zmiany, "które odbiorą nadmierną władzę" przewodniczącemu Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Szefem KRRiT jest Maciej Świrski. "Obecny przewodniczący jest człowiekiem pozbawionym umiejętności koncyliacyjnych, kieruje się osobistymi przekonaniami i uprzedzeniami, zarządza kierowaną przez siebie instytucją jednoosobowo i jest pod wpływem polityków partii, której od lat sprzyja" - czytamy w piśmie prezeski Fundacji Grand Press. Mirowska zwróciła się z wnioskiem w sprawie zmian do Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka. 

"Niekompetentny i pozbawiony dobrej woli urzędnik". Apel o "odebranie nadmiernej władzy"

"Niekompetentny i pozbawiony dobrej woli urzędnik". Apel o "odebranie nadmiernej władzy"

Źródło:
tvn24.pl

To nie jest tak, że o tu w tym momencie naciskamy guzik enter i już ceny lecą w dół, a mieszkania się pojawiają - powiedział Krzysztof Hetman, minister rozwoju i technologii o wprowadzaniu programu Mieszkanie na start oraz jego potencjalnych efektach na rynek nieruchomości.

"To nie jest tak, że naciskamy guzik enter i już ceny lecą w dół, a mieszkania się pojawiają"

"To nie jest tak, że naciskamy guzik enter i już ceny lecą w dół, a mieszkania się pojawiają"

Źródło:
TVN24

Meta rozczarowała w środę inwestorów prognozami wyższych wydatków i niższych niż oczekiwano przychodów. Efekt to spadek wartości giełdowej spółki o prawie 200 miliardów dolarów i obawy, że rosnące koszty sztucznej inteligencji przewyższą korzyści. Akcje Meta Platforms spadły podczas środowej sesji o ponad 15 procent. Rozczarowującą prognozę przychodów przyćmiła lepsze od oczekiwań wyniki spółki w pierwszym kwartale 2024 roku.

Właściciel Facebooka zaliczył mocny spadek na giełdzie. Inwestorzy rozczarowani perspektywami

Właściciel Facebooka zaliczył mocny spadek na giełdzie. Inwestorzy rozczarowani perspektywami

Źródło:
Reuters, PAP

Wejście Ukrainy do Unii Europejskiej mogłoby stworzyć konieczność zwiększenia budżetu Wspólnoty nawet o 20 procent - powiedział unijny komisarz do spraw budżetu i administracji Johannes Hahn. Scenariusz ten zakładałby utrzymanie pomocy dla rolnictwa i wsparcia strukturalnego w Unii Europejskiej. Zdaniem komisarza jednak "najmniejszym zmartwieniem jest strona finansowa".

Rachunek za akcesję Ukrainy do Unii Europejskiej. "Brzmi to gigantycznie"

Rachunek za akcesję Ukrainy do Unii Europejskiej. "Brzmi to gigantycznie"

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza PKP Cargo odwołała prezesa spółki Dariusza Seligę. Na stanowisku czasowo zastąpi go Marcin Wojewódka. Przyczyny tej decyzji nie są jeszcze znane. Według najnowszego raportu spółki, PKP Cargo w 2023 r. osiągnęła zysk netto w kwocie 82,10 mln zł, wobec 148 mln zł w 2022 r.

Prezes PKP Cargo stracił stanowisko. Jest decyzja rady nadzorczej

Prezes PKP Cargo stracił stanowisko. Jest decyzja rady nadzorczej

Źródło:
PAP

Joe Biden podpisał ustawę, która może sprawić, że aplikacja TikTok przestanie działać w Stanach Zjednoczonych. Stanie się tak, jeżeli obecny właściciel ByteDance nie sprzeda ją podmiotowi niezwiązanemu z Państwem Środka. Dyrektor generalny TikToka, Shou Zi Chew, zapewniał w filmie opublikowanym po decyzji prezydenta: "Nigdzie się nie wybieramy".

Biden podjął decyzję w sprawie TikToka. Chińczycy odgrażają się: nigdzie się nie wybieramy

Biden podjął decyzję w sprawie TikToka. Chińczycy odgrażają się: nigdzie się nie wybieramy

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Rząd Węgier zażądał od sprzedawców detalicznych obniżenia cen paliw do średniej regionalnej. Firmy mają na to dwa tygodnie, w innym przypadku zostaną surowo ukarane. Podjęte działania to reakcja na drożyznę, z którą od kilku miesięcy zmagają się węgierscy kierowcy.

Węgierski rząd stawia ultimatum. Daje dwa tygodnie na obniżenie cen

Węgierski rząd stawia ultimatum. Daje dwa tygodnie na obniżenie cen

Źródło:
PAP

Na wtorkowej aukcji sprzedaży obligacji resort finansów sprzedał obligacje za łącznie ok. 5,78 mld zł. Przed przetargiem ministerstwo informowało, że zaoferuje papiery skarbowe za 6-10 mld zł. Szef resortu tłumaczy niskie zainteresowanie polskimi papierami "czynnikami zewnętrznymi". Analitycy PKO BP w porannym raporcie ocenili, że wtorkowa aukcja obligacji organizowana przez MF była najsłabszą aukcją regularną od lutego 2023 roku.

Małe zainteresowanie polskimi obligacjami. Minister tłumaczy najgorszą aukcję od ponad roku

Małe zainteresowanie polskimi obligacjami. Minister tłumaczy najgorszą aukcję od ponad roku

Źródło:
PAP

Rząd Włoch przyjął projekt ustawy, który przewiduje karę od roku do pięciu lat więzienia za szkody wizerunkowe wyrządzone przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji. To pierwszy w Europie zbiór przepisów dotyczących AI.

Sztuczna inteligencja pod kontrolą. To pierwsze takie podejście w Europie

Sztuczna inteligencja pod kontrolą. To pierwsze takie podejście w Europie

Źródło:
PAP

Polacy spędzają w pracy ponad 40 godzin tygodniowo, co jest jednym z najwyższych wyników spośród krajów Unii Europejskiej. Dłużej pracują jedynie Grecy, a na drugim końcu listy znaleźli się Holendrzy. Z kolei jeśli chodzi o równowagę między pracą a życiem, to Polska jest w ogonku zestawienia.

Zapracowany jak Polak. Jesteśmy w czołówce europejskiego rankingu

Zapracowany jak Polak. Jesteśmy w czołówce europejskiego rankingu

Źródło:
PAP

Cena akcji Tesli dynamicznie rośnie mimo opublikowania bardzo słabych wyników za pierwszy kwartał. Inwestorzy jednak szybko puścili to w niepamięć i entuzjastycznie zareagowali na ogłoszenie przez Elona Muska ambitnych planów zwiększenia sprzedaży. Kluczową rolę odgrywa zapowiedź wprowadzenia tanich, dostępnych cenowo dla klasy średniej, modeli aut elektrycznych.

Musk zapowiada nowe, ekonomiczne auto. Ceny akcji wystrzeliły

Musk zapowiada nowe, ekonomiczne auto. Ceny akcji wystrzeliły

Źródło:
Reuters, CNBC

Parlament Europejski przyjął przepisy, które mają zmniejszyć liczbę plastikowych opakowań. Zakaz obejmie między innymi foliowe opakowania na warzywa i owoce, jednorazowe kubki, saszetki na keczup, a nawet miniaturowe opakowania z szamponem czy żelem pod prysznic. Aby zmiany weszły w życie, muszą zostać zaakceptowane przez państwa członkowskie.

Bliski koniec warzyw w plastiku, foliówek i keczupu w saszetkach. Unijne przepisy zostaną zaostrzone

Bliski koniec warzyw w plastiku, foliówek i keczupu w saszetkach. Unijne przepisy zostaną zaostrzone

Źródło:
PAP

Orlen spisał na straty ogromne środki. To efekt wypłacenia około 400 milionów dolarów bez zabezpieczenia pośrednikom handlu ropą naftową przez poprzedni zarząd Orlen Trading Switzerland. Zaliczki przepadły, a surowiec nigdy nie dotarł do kraju. W środę do tej sytuacji odniósł się były premier Mateusz Morawiecki.

Orlen stracił ogromne pieniądze. Morawiecki komentuje

Orlen stracił ogromne pieniądze. Morawiecki komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Narodowy Bank Polski zakończył 2023 rok ze stratą w wysokości 20,8 miliarda złotych. Takie informacje przekazał bank centralny w sprawozdaniu finansowym za ubiegły rok. Oznacza to, że państwowa kasa nie będzie zasilona przelewem z NBP.

NBP na dużym minusie. Nie będzie przelewu

NBP na dużym minusie. Nie będzie przelewu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Joe Biden podpisał ustawę, która może sprawić, że aplikacja TikTok przestanie działać w Stanach Zjednoczonych. Stanie się tak, jeżeli obecny właściciel ByteDance nie sprzeda ją podmiotowi niezwiązanemu z Państwem Środka. Dyrektor generalny TikToka, Shou Zi Chew, zapewniał w filmie opublikowanym po decyzji prezydenta: "Nigdzie się nie wybieramy".

Biden podjął decyzję w sprawie TikToka. Chińczycy odgrażają się: nigdzie się nie wybieramy

Biden podjął decyzję w sprawie TikToka. Chińczycy odgrażają się: nigdzie się nie wybieramy

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Małgorzata Sadurska straciła kolejne stanowisko - pisze portal Onet. Tym razem umowę o pracę z byłą członkinią zarządu PZU zerwał Miejski Urząd Pracy w Lublinie, gdzie obejmowała stanowisko kierowniczki działu prawnego. W praktyce jednak od ponad 20 lat nie pracowała tam, bo przebywała na bezpłatnym urlopie. Urząd nie chciał odpowiedzieć na pytanie redakcji biznesowej tvn24.pl o przyczyny zwolnienia.

Milionerka "dobrej zmiany" traci kolejną pracę. Przez ponad 20 lat była pracownikiem na urlopie

Milionerka "dobrej zmiany" traci kolejną pracę. Przez ponad 20 lat była pracownikiem na urlopie

Aktualizacja:
Źródło:
Onet, tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w środę ostrzeżenie dotyczące wykrycia Escherichia coli wytwarzających toksynę Shiga (STEC) w tatarze wołowym. Zakażenie bakterią STEC może prowadzić do krwotocznego zapalenia okrężnicy lub znacznie rzadziej - bezkrwawej biegunki.

Ostrzeżenie przed tatarem. "Nie należy spożywać"

Ostrzeżenie przed tatarem. "Nie należy spożywać"

Źródło:
PAP

Przedsiębiorcy sceptycznie podchodzą do wprowadzenia krótszego tygodnia pracy. Aż 76 proc. firm biorących udział w badaniu Konfederacji Lewiatan nie popiera pomysłu wprowadzenia 4-dniowego tygodnia pracy. Największy sprzeciw wyrażają duże przedsiębiorstwa.

Przedsiębiorcy nie chcą 4-dniowego tygodnia pracy

Przedsiębiorcy nie chcą 4-dniowego tygodnia pracy

Źródło:
tvn24.pl