Z kraju

ARR objęła większościowy pakiet udziałów w Przewozach Regionalnych

Z kraju

Crusier/wikimedia.orgPrzewozy Regionalne są największym w Polsce przewoźnikiem kolejowym

Agencja Rozwoju Przemysłu objęła większościowy pakiet udziałów w spółce Przewozy Regionalne - poinformował w środę przewoźnik. Tym samym Agencja wniosła do spółki środki Skarbu Państwa w wysokości ok. 770 mln zł.

Uzyskane z dokapitalizowania środki finansowe umożliwią Przewozom Regionalnym realizację planu restrukturyzacji, a przede wszystkim pomogą pozbyć się zadłużenia głównie wobec spółek z Grupy PKP. ARP objęła 1 mln 540 tys. 607 udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Przewozów Regionalnych.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował w połowie września, że w jego ocenie transakcja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji.

Kluczowy moment

Na realizację projektu ARP otrzymała środki publiczne, zagwarantowane w tegorocznym budżecie, na podstawie umowy dotacji zawartej z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju. "Jednym z warunków dokapitalizowania była notyfikacja pomocy publicznej w Komisji Europejskiej, co nastąpiło 21 września br." - poinformował przewoźnik. Dodał, że ARP stanie się oficjalnie większościowym udziałowcem Przewozów Regionalnych w momencie zarejestrowania podwyższenia kapitału w Krajowym Rejestrze Sądowym. "Podpisanie umowy pomiędzy ARP a PR jest kluczowym momentem trwającego już od ponad roku projektu. To zasługa wszystkich zainteresowanych stron. Dzięki dokapitalizowaniu spółka uzyskała środki na sfinansowanie procesu przebudowy firmy. PR muszą trwale odzyskać rentowność i zdolności inwestycyjne" - zaznaczył, cytowany w komunikacie, wiceprezes ARP Marek Szczepański. "Wejście do spółki ARP, jako strategicznego inwestora, jest niezbędne do pełnej restrukturyzacji Przewozów Regionalnych i osiągnięcia przez nie trwałej rentowności. W ramach planu restrukturyzacji do 2018 roku planujemy m.in. przeznaczenie ok. 500 mln zł na inwestycje taborowe oraz obniżanie kosztów funkcjonowania o ok. 200 mln zł rocznie, co umożliwi spółce dalszy rozwój" - ocenił cytowany w komunikacie prezes Przewozów Regionalnych Tomasz Pasikowski.

Szansa na rentowność

Przedstawiony plan wskazuje, że "po wprowadzeniu działań restrukturyzacyjnych w latach 2015-2018, możliwe jest osiągnięcie przez spółkę trwałej rentowności na bazie podstawowej działalności związanej ze świadczeniem usług użyteczności publicznej oraz dodatkowych obszarów usługowych" - podkreślił przewoźnik. Pierwsze zmodernizowane pociągi Przewozów Regionalnych mają wyruszyć na trasy jeszcze w tym roku. Przewozy Regionalne są największym w Polsce przewoźnikiem kolejowym. Średnio w ciągu doby na tory w całej Polsce wyjeżdża ok. 1600 pociągów Przewozów Regionalnych, a z ich oferty korzysta codziennie prawie 230 tys. osób.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Crusier/wikimedia.org