Anna Plakwicz, która w przeszłości pracowała w biurze prasowym Prawa i Sprawiedliwości oraz była dyrektorem w kancelarii premiera, ma objąć stanowisko dyrektora w Powszechnym Zakładzie Ubezpieczeń, gigancie kontrolowanym przez Skarb Państwa - informuje Business Insider, powołując się na trzy niezależne źródła.
Plakwicz w PZU ma zająć stanowisko dyrektora zarządzającego obszarem marketingu, sponsoringu i prewencji ubezpieczeniowej - podaje BI.
Ubezpieczeniowy gigant nie komentuje sprawy. "PZU nie udostępnia informacji z zakresu polityki kadrowej, poza przypadkami, kiedy jest to niezbędne do realizowania uprawnienia lub spełniania obowiązków wynikających z przepisów prawa" - poinformowano.
Kim jest Anna Plakwicz?
Anna Plakwicz z Prawem i Sprawiedliwością związana jest od lat. Towarzyszyła Beacie Szydło i Jarosławowi Kaczyńskiemu w czasie kampanii parlamentarnej w 2011 roku, a potem Andrzejowi Dudzie w 2015 roku. Wspólnie z Piotrem Matczukiem razem dbali o szczegóły wszystkich ostatnich kampanii wyborczych: ustawiali tła do konferencji prasowych, ustalali szczegóły debat, dbali o wizerunek polityków PiS.
Po wygranych przez PiS w 2015 roku wyborach parlamentarnych dostali stanowiska doradców w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a potem posady dyrektorskie: Matczuk kierował Centrum Informacyjnym Rządu, a Plakwicz - Departamentem Obsługi Medialnej KPRM. Formalnie pracę świadczyli do końca czerwca i końca sierpnia 2017.
Wcześniej, w maju Anna Plakwicz i Piotr Matczuk założyli spółkę Solvere. To ta spółka realizowała na zlecenie Polskiej Fundacji Narodowej zawierającą nieprawdziwe informacje kampanię "Sprawiedliwe sądy". Jak ujawnił Onet, spółka za swoje działania otrzymała co najmniej 1,2 miliona złotych.
W 2017 roku posłowie Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej złożyli na Plakwicz i Matczuka doniesienie do prokuratury. Chodziło o składane przez urzędników oświadczenia majątkowe w związku ze spółką Solvere. Sprawa ostatecznie została zakończona prawomocną odmową wszczęcia śledztwa. Stało się tak, choć z uzasadnienia prokuratorskiej decyzji, do której dotarł Onet, wynika, że m.in. doszło do naruszenia przepisów ustawy antykorupcyjnej.
Źródło: Business Insider, TVN24 Biznes